Наливайко, Дмитро.
    Шевченко, романтизм, націоналізм [Текст] / Д. Наливайко // Слово і час. - 2006. - № 3. - С. 3-21. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Письменники--Персоналії--Україна, ХІХ ст.
   Літературознавство--Напрямки--Романтизм

Кл.слова (ненормовані):
міфологізм -- міфопоетика -- міфотворчість -- фольклор -- народність
Анотація: Стаття присвячена міфотворчості у поезії Шевченка. Зокрема, автор наголошує, що у своїй міфотворчості Т.Шевченко йде від реальності історичного буття України як цілісності, що включає і її минуле, і сучасність, і проекції в майбутнє; що провідною у функціональності цієї міфотворчості виступає функція організації духовної й етнокультурної спільноти, зрештою, функція націотворча. Етнокультурний центризм, загалом притаманний романтизмові, в умовах колоніального стану України закономірно набував у Т.Шевченка подібного характеру та спрямованості, переростав у націєтворчу парадигму.





    Штонь, Григорій.
    Т.Г. Шевченко та І.Я. Франко. Поетичні візії України. Онтологічна спільність та відмінність [Текст] / Г. Штонь // Слово і час. - 2008. - № 3. - С. 12-17. - Бібліогр.: 10 назв.
Рубрики: Письменники--Персоналії--Україна, ХІХ ст.
   Письменники--Персоналії--Україна, ХІХ-XX ст.

Кл.слова (ненормовані):
Концептуальність -- Вітальність -- Народність -- Модерн
Анотація: Стаття наголошує на світоглядно-художніх та філософських відмінностях поетичних світів Шевченка і Франка як феноменів різних літературних епох.





    Бараш, Юрій.
    Гоголь і Шевченко (Акценти) [Текст] / Юрій Бараш // Слово і час. - 2009. - № 12. - С. 3-17. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Духовна культура--Український народ--Історія
   Письменники--Персоналії--Україна, ХІХ ст.

Кл.слова (ненормовані):
Національна ідентичність -- Антиномії -- Народність -- Імперія
Анотація: Повертаючись до здавна досліджуваної ним теми "Шевченко і Гоголь", автор статті наразі має на меті акцентувати - у компаративістському плані - кілька її аспектів, котрі актуалізуються як проблеми українських гоголе-та шевченкознавства, так і ширше - сучасною духовно-культурною ситуацією в Україні. Моменти суголосності, а водночас антиномій і контроверсій у зіставленні життєвих позицій і творчості двох мистців висвічують драматичну діалектику історії розвитку української духовної культури.





    Слабошпицький, Михайло.
    Огієнкову працю оприсутнено в Україні [Текст] : рецензія / М. Слабошпицький // Київ. - 2013. - № 5. - С. 184-185. - Зміст: Народність Шевченкової мови ; Релігійний стиль Шевченкової мови ; Стародавні вірування українського народу ; Елементи шевченкової мови ; Вплив Куліша на Шевченкову мову ; Шевченко як творець української літературної мови ; Яскрава мальовничість Шевченкової мови ; Рясна синоніміка в Шевченковій мові ; Правопис Кобзаря
Рец. на кн. : Митополит Іларіон. Словник Шевченкової мови / Іларіон Митополит. - К. : Ярославів Вал, 2013

Рубрики: Рецензії на книги
   Словники--Українська мова

   Шевченкіана

Анотація: Словник Шевченкової мови окрім реєстру слів, що їх використовує в своїй поезії Т. Шевченко, і прикладів з контексту їхнього вживання, має Огієнкові студії.





    Барабаш, Юрій.
    Тарас Шевченко в європейському літературному полілозі (попередні міркування до теми) [Текст] / Юрій Барабаш // Слово і час. - 2013. - № 9. - С. 3-19. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники--Персоналії--Україна, ХІХ ст.
Кл.слова (ненормовані):
європеїзм -- окциденталізм -- народність -- національна ідентичність
Анотація: Стаття містить розгляд деяких літературно-історичних і методологічних проблем, які є посутньо важливими для багатоаспектної розробки означеної теми.