Сушко, В. А.
    Уявлення про смерть і поховальні звичаї гуцулів / В. А. Сушко // Народна творчість та етнологія. - 2014. - № 1(січень-лютий). - С. 91-97. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Гуцули--Похоронні обряди
   Похоронні обряди--Гуцули

   Смерть--Міфічні теми і образи

   Поминання (реліг.)--Обрядовий фольклор--Україна

Анотація: Статтю підготовлено за матеріалами етнографічної експедиції Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України влітку 2012 року у Верховинський, Косівський та Надвірнянський райони Івано-Франківської області. Подано опис перебігу обрядодій та основної атрибутики поховальної обрядовості гуцулів - етнографічної групи українців. Автор довела загальноукраїнський характер обрядовості за наявності регіональних і локальних особливостей, звернула увагу на світоглядні уявлення та часові зміни цього виду сімейних ритуалів.





    Сушко, В. А.
    Взуття в українській традиційній культурі [Текст] / В. А. Сушко // Народна творчість та етнологія. - 2019. - N 4(липень-серпень). - С. 48-55. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Традиційна культура--Взуття--Україна
Анотація: Підставою для написання статті стали колекції взуття музеїв України, пам'ятки образотворчого мистецтва та фото- й кіноматеріали. Дослідження обраної тематики в українській етнології велося за двома напрямами: у рамках студій ремісництва та вивчення національного костюма.





    Сушко, В. А.
    Регіональні особливості планувальних і декоративних житлобудівних традицій слобожанщини [Текст] / В. А. Сушко // Народна творчість та етнологія. - 2021. - N 2(березень-квітень). - С. 37-46. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Народна архітектура--Слобожанщина
Кл.слова (ненормовані):
народна архітектура -- народне будівництво -- хата -- покуть -- піч -- декор житла
Анотація: Народна архітектура є одним із маркерів етнічної культури. Будівничим доводилося враховувати особливості природних умов, використовуючи матеріали своєї місцевості. Проте житло й донині є втіленням ідеалу краси та зручності, тому, навіть переселяючись в інший край, людина намагалася відтворити цей ідеал за нових умов.
Оскільки поважні дослідники етнокультури українців слобожанщини М. Сумцов, С. Таранушенко та інші переконливо доводили участь у заселенні слобідської України в XVII ст. представників інших регіонів України, то видається цікавим провести порівняльний аналіз народної архітектури українців Слобожанщини. Матеріалом для нашого дослідження стали експедиції Слобожанщиною та експедиції в інші регіони, зокрема на Гуцульщину у 2012 році.
Порівняння планувальних і декоративних рішень та принципів житла українців різних частин України доводить їх загальноукраїнський характер. Зміни матеріалів будівництва та декорування житла спричинені соціально-економічними перетвореннями. однак значення дому для українців продовжує бути незмінним.