П'ятницька, Г.
    Ринок ресторанного господарства України: сучасний стан і перспективи розвитку [Текст] / Г. П'ятницька // Економіст. - 2004. - № 4. - С. 57-62. - Бібліографія: 17 назв.
Рубрики: Ресторанне господарство України





    П'ятницька, Г.
    Роль малого підприємництва в процесі розбудови національної економіки та підходи до розв'язання основної суперечності його розвитку [Текст] / Г. П'ятницька // Економіст. - 2004. - № 9. - С. 38-42. - Бібліогр.: 23 назв.
Рубрики: Економіка України--Ринкова економіка
   Мале підприємництво


Є примірники у відділах: всього 1 : ЕП (1)
Вільні: ЕП (1)




    П'ятницька, Г. Т.
    Розвиток теорії регіонального управління та компаративний аналіз її основних дефініцій [Текст] / Г. Т. П'ятницька, О. В. Сініца // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. - 2011. - № 6. - С. 93-100. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Регіональне управління


Дод.точки доступу:
Сініца, О.В.




    П'ятницька, Г. Т.
    Вплив інноваційних змін на діяльність підприємств ресторанного господарства [Текст] / Г. Т. П'ятницька, Н. О. П'ятницька // Економіка розвитку. - 2013. - № 1. - С. 122-126. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Ресторанне господарство--Інновації


Дод.точки доступу:
П'ятницька, Н.О.




    П'ятницька, Г. Т.
    Переваги і недоліки розвитку великих торговельних мереж на ринку роздрібної торгівлі продовольчими товарами [Текст] / Г. Т. П'ятницька // Актуальні проблеми економіки. - 2013. - № 4. - С. 103-113 : табл., рис. - Бібліогр.: 25 назв
Рубрики: Економіка торгівлі в Україні--Роздрібні торгівельні мережі
Анотація: У статті проведено аналіз сучасних тенденцій розвитку роздрібної торгівлі продовольчими товарами в Україні. Виявлено переваги та недоліки від появи й розвитку великих торговельних мереж на ринку роздрібної торгівлі продовольчими товарами з позицій різних суб'єктів ринкових відносин. Визначено найбільш імовірні наслідки роздрібної глобалізації.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    П'ятницька, Г. Т.
    Сучасні тренди розвитку ресторанного господарства в Україні [Текст] / Г. Т. П'ятницька, В. С. Найдюк // Економіка та держава. - 2017. - № 9. - С. 66-73 : табл.; граф. - Бібліогр. с. 72-73 (22 назви)
Рубрики: Ресторанно-готельний бізнес--Розвиток--Україна
Анотація: Проаналізовано динаміку кількісних та структурних змін у розвитку ресторанного господарства України до та після 2014 р. Визначено причини, що обумовили зміни у ресторанному господарстві України останнім часом. Встановлено та охарактеризовано основні сучасні тренди розвитку ресторанного господарства в Україні. Доведено, що ці тренди формуються як під впливом економічних і демографічних чинників, так і геополітичних змін, що нині в Україні мають високий ступінь невизначеності. Виявлено, що в останні роки в Україні на ринку послуг ресторанного господарства сформувалися декілька нових трендів. Вони пов'язані зі змінами у роздрібному товарообороті, ціновою політикою підприємств ресторанного господарства та дивестуванням ресурсів підприємств та компаній, для яких ресторанне господарство не є основним видом економічної діяльності. Обгрунтовано висновки щодо очікуваних майбутніх змін у розвитку ресторанного господарства України.


Дод.точки доступу:
Найдюк, В.С.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Федулова, І. В.
    Сигніфікація ризик-менеджменту, антикризового управління та комплаєнсу в управлінні фінансовою безпекою підприємства [Текст] / І. В. Федулова, Г. Т. П'ятницька // Економіка та держава. - 2020. - № 8. - С. 26-34 : табл. - Бібліогр. с. 33-34 (27 назв)
Рубрики: Підприємства--Економічна безпека--Антикризове управління
Анотація: Статтю присвячено дослідженню сигніфікації ризик-менеджменту, антикризового управління та комплаєнсу у забезпеченні фінансової безпеки підприємства. Обгрунтовано, що фінансова безпека є комплексним поняттям, а процес управління фінансовою безпекою підприємства тісно переплітається із такими поняттями, як "антикризове управління", "фінансовий ризик-менеджмент" і "фінансовий комплаєнс". Розглянуто основні характеристики, котрі визначають зміст цих понять, які пов'язані між собою і в сукупності впливають на формування процесу управління фінансовою безпекою підприємства. Побудовано діаграму "краватку-метелик", за допомогою якої систематизовано та проаналізовано причинно-наслідкові зв'язки формування фінансової безпеки підприємства. В результаті проведеного аналізу з'ясовано, що фінансова безпека передбачає визначення фінансового стану діяльності підприємства та являє собою здатність підприємства досягати та підтримувати стійкий фінансовий стан, антикризовий менеджмент розглядає кризові явища, які пов'язані із імовірною зміною цього стану, ризик-менеджмент спрямований на ідентифікацію подій, котрі впливають на формування цього стану, а фінансовий комплаєнс характеризує законність і допустимі межі фінансової діяльності. Розроблено модель та запропоновано підхід до формування процесу управління фінансовою безпекою підприємства, який складається із певних етапів, виконання яких у сукупності вирішує завдання управління фінансовим станом з погляду на визначення ризиків і потенційних або наявних криз у розвитку підприємства, що можуть бути спричинені як факторами його внутрішнього, так і зовнішнього середовища. Визначено, що реалізація зазначеного процесу дозволяє поєднати реактивне і проактивне управління фінансовою безпекою і дозволить комплексно використовувати антикризове управління, фінансовий ризик-менеджмент і фінансовий комплаєнс для забезпечення стабільної діяльності підприємства під час досягнення ним стратегічної цілі свого розвитку.


Дод.точки доступу:
П'ятницька, Г.Т.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)