Наєнко, Михайло
    Дискурс сучасної науки про літературу [Текст] : (огляд досліджень з літературознавства 90-х років) / Михайло Наєнко // Слово і час. - 2001. - № 8. - С. 22-33
Рубрики: Літературознавство України--90-ті роки





    Астаф'єв, О.
    Між натхненням і покликанням [Текст] / О. Астаф'єв // Дивослово. - 2003. - № 7. - С. 79-80
Рец. на Наєнко Михайло. Інтим письменницької праці: (З лекцій про специфіку літературної творчості) : К.,2003.-280 с. / Михайло Наєнко; М Наєнко

Рубрики: Психологія творчості





    Наєнко, Михайло
    Підмогильний як художник і "ворог режиму" [Текст] : рецензия / Михайло Наєнко // Слово і час. - 2004. - № 6. - С. 71-74
Рец. на Тарнавський Максим. Між розумом та ірраціональністю / Максим Тарнавський. - .- К.: Ун-т вид-во "Пульсари", 2004.- 232 с.

Рубрики: Українська література, XX ст.--Підмогильний Валер'ян--Критика


Дод.точки доступу:
Підмогильний, Валер`ян Петрович (укр. письм., пер., чл. літ. групи МАРС, прозаїк укр. «розстріляного відродження». Жертва сталін. репресій ; 1901-1937) \про нього\




    Наєнко, Михайло
    Порівняльна славістика в інтерпретації Дмитра Чижевського [Текст] / Михайло Наєнко // Слово і час. - 2004. - № 6. - С. 65-67
Рубрики: Літературознавці України--Чижевський Дмитро--Дослідження
   Літературознавство Україна--Славістика--Порівняльна

Анотація: Слов'янські літературні процеси, які панували в літературознавстві середини XX ст.


Дод.точки доступу:
Чижевський, Дмитро \про нього\




    Наєнко, Михайло
    Знаки літпроцесу ХХ століття [Текст] : рецензия / Михайло Наєнко // Слово і час. - 2004. - № 7. - С. 77-78
Рец. на Логвиненко Михайло. До останньго патрона... / Михайло Логвиненко. - .- Харків: ІІІ тисячоліття, 2003.- 412 с.

Рубрики: Літературознавці України--Логвиненко Михайло


Дод.точки доступу:
Логвиненко, Михайло \про нього\




    Наєнко, Михайло
    Бароко - як особлива любов... [Текст] / Михайло. Наєнко // Слово і час. - 2004. - № 10. - С. 81-82
Рубрики: Літературознавство--Бароко





    Наєнко, Михайло.
    До ювілею "РЛ" - "СІЧ" і [Текст] : [Публікації в журналі "Слово і час" ("Радянське літературознавство")] / М. Наєнко // Слово і час. - 2007. - № 1. - С. 10-11.
Рубрики: Ювілей журналу--"Слово і час"
Анотація: З нагоди ювілею журналу "Слово і час" автор статті розповідає про свою співпрацю з журналом.





    Наєнко, Михайло.
    Микола Зеров і питання неокласицизму [Текст] / М. Наєнко // Слово і час. - 2008. - № 11. - С. 38-48 : фото. - Бібліогр. : с. 48.
Рубрики: Письменники України--Персоналії
   Літературознавство--Напрямки--Неокласицизм

Кл.слова (ненормовані):
Сонет -- Дійсність
Анотація: У листопаді 1937 р. страчено лідера українського неокласицизму М.Зерова та його побратима П.Филиповича. Неокласиками прийнято називати групу київськиї поетів, які розвивали в українській літературі 20-х років ХХ ст. класичні форми художнього мислення. Історики й теоретики літератури зробили вже чимало для з'ясування природи цього феномена. Однак залишаються ще спірні чи дискусійні моменти, які й стали предметом пропонованої статті. Автор розглядає, зокрема, безпідставність критичних звинувачень на адресу неокласиків, творчість яких буцімто була відірвана від дійсності й це стало чи не основною причиною різних форм репресій щодо них. Ідеться у статті також про трактування неокласицизму самими поетами цього літературного напряму, насамперед найвиразнішим представником його М.Зеровим.


Дод.точки доступу:
Зеров, Микола Костянтинович (укр. поет, літературознавець, літ. критик, полеміст, лідер «неокласиків», майстер сонет. форми та перекладач антич. поезії ; 1890-1937) \про нього\




    Роман, М.
    Нова історія української літератури [Текст] / М. Роман; Зі словацької переклала Оксана Палій за участю студентів - славістів Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка // Всесвіт. - 2008. - № 11-12. - С. 210-212
Рец. на монограцію : Наєнко М. "Художня література України. Від міфів до реальності" / М. Наєнко. - Київ, - 2005. - С 660

Рубрики: Рецензія на книгу
   Критики літературні 20 століття--Україна

Анотація: Рецензія на монографічну роботу професора Київського університету імені Т.Шевченка Михайла Наєнка "Художня література України. Від міфів до реальності".


Дод.точки доступу:
Наєнко, Михайло Кузьмович (укр. літературознавець, д-р філол. наук, проф. ; 1938-) \про кн.\




    Наєнко, Михайло.
    Гоголь для германістів і не тільки [Текст] / М. Наєнко // Слово і час. - 2009. - № 4. - С. 58-61 : портр.
Рубрики: Російська література--Історія, ХІХ ст.
   Літературознавство України--Діаспора--Німеччина, ХХ ст.

Анотація: Йдеться про одну з літературознавчих праць Д. Чижевського "Russische literaturgeschichte des 19. Jahrhunderts. Die Romantik", що опублікована 1964 р. в Мюнхені й досі залишається маловідомою. Поки триває редакційна підготовка перекладу до книжкового видання, автор пропонує звернути увагу на підрозділ книжки, присвячений Миколі Гоголю.


Дод.точки доступу:
Гоголь, Микола Васильович (рос.- укр. прозаїк, драматург, письм. ; 1809-1852) \про нього\; Чижевський, Дмитро \о произв.\




    Наєнко, Михайло.
    Гоголь крокує планетою... [Текст] / Михайло Наєнко // Слово і час. - 2009. - № 12. - С. 107-109.
Рубрики: Російська література--Проза, 19 ст.
Анотація: У статті йдеться про 200-літній ювілей М. Гоголя, який входить в історію. На міжнародна конференцїя в Санк-Петербурзі, вирізняють три твори "Ревізор", "Тарас Бульба", "Мертві душі", бо вони у світовій літературі є своєрідним брендом письменника.


Дод.точки доступу:
Гоголь, Микола Васильович (рос.- укр. прозаїк, драматург, письм. ; 1809-1852) \про нього\




    Наєнко, Михайло
    Що таке історія літератури? [Текст] / Михайло Наєнко // Слово і час. - 2010. - № 3. - С. 112-118. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Літературознавство--Історія--Поняття
Анотація: Наєнко Михайло - доктор філологічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України імені Т.Г. Шевченка, імені Г. Сковороди. У статті він розкриває поняття "Історія літератури", найцікавіше для нас у цих історико-літературних та методологічних неузгодженостях, питання виникнення й розвитку історії нашої, української літератури.


Дод.точки доступу:
Наєнко, Михайло Кузьмович (укр. літературознавець, д-р філол. наук, проф. ; 1938-) \про нього\




    Костюк, Олеся.
    Достоєвський як критерій [Текст] / Олеся Костюк, Михайло Наєнко // Слово і час. - 2010. - № 6. - С. 120-122. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Російська література--Достоєвський Ф.
   Літературознавство--Проза--Росія, 19 ст.

Анотація: Досліджується творчість видатного російського письменника Ф. Достоєвського. Розкрито композиційні і стильові особливості його романів.


Дод.точки доступу:
Наєнко, Михайло; Достоєвський, Федір Михайлович (рос. письм., мислитель, філософ, публіцист ; 1821-1881) \про твір\




    Наєнко, Михайло.
    Критика і літературознавство: куди йдемо? [Текст] / Михайло Наєнко // Слово і час. - 2010. - № 12. - С. 3-12. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Літературознавство--Теорія літератури
   Літературознавство--Історія літератури

   Критика літературна--Україна, 21 ст.

Кл.слова (ненормовані):
літературна критика -- наукова методологія -- естетика художніх явищ -- постмодерні пропозиції -- авторський стиль -- "клаптикове" літературознавство
Анотація: У статті аналізується сучасний стан літературної критики, історії й теорії літератури. Звертаючись до історії питання, автор висловлює деякі дискусійні думки про "нетворчу" залежність укр. науки про літературу від зарубіжної, звертає увагу на брак свіжих думок у постмодерному літературознавстві. Основний акцент зроблено на необхідності авторських праць з історії й теорії літератури та актуальності естетичного, стильового критерію в осмисленні художніх явищ.





    Наєнко, Михайло.
    Концепт модальності й поетика Рільке [Текст] / Михайло Наєнко // Слово і час. - 2011. - № 2. - С. 103-104
Рец. на кн.: Кравченко Л. Художня модальність поетичного універсуму Р. М. Рільке / Л. Кравченко. - Дрогобич: Коло, 2010. - 260 с.

Рубрики: Літературознавство--Художня модальність
Анотація: До останнього часу в літературознавстві вивчення категорії художньої модальності проводилося несистематично, без певної структуриалізації та впорядковування таких досліджень. З погляду історичної поетики зміна типів художньої свідомості призводить до трансформацій поетологічних категорій, які кореспондують із цими типами художньої свідомості. У кожному з цих типів утворюється специфічна, притаманна тій чи тій літературній епосі система поетики з особливими видами зв'язків між ними, зі специфічним змістом, об'ємом, ієрархією поетологічних понять.


Дод.точки доступу:
Рільке, Райнер Марія (австр. поет-символіст ; 1875-1926) \про нього\




    Наєнко, Михайло.
    Погляд на прозу - погляд на літературу [Текст] / Михайло Наєнко // Слово і час. - 2011. - № 3. - С. 49-52. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Проза--Дослідження, 19-20 ст.
Кл.слова (ненормовані):
Реалізм -- Романтизм -- Ліро-епос -- Художній стиль -- Духовний простір
Анотація: Автор аналізує літературно-критичні дослідження професора Григорія Штоня, його рецепцію прозової спадщини українських письменників XIX-XX століть. основний акцент зроблено на теоретичному обгрунтуванні ліро-епічного обличчя української прози, на прийнятих і дискусійних моментах у наукових судженнях дослідника.


Дод.точки доступу:
Штонь, Григорій Максимович (укр. письм., поет, сценарист, літературознавець, літ. критик, худож. ; 1941-2021) \про нього\




    Наєнко, Михайло.
    Про помежів'я літератури й паралітератури [Текст] / Михайло Наєнко // Слово і час. - 2011. - № 5. - С. 92-101. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Теорія літератури--Літературна критика
Кл.слова (ненормовані):
Форма -- Структура -- Наратив -- Мрдернізм -- Постмодернізм
Анотація: У статті йдеться про можливість розрізнити "верх" і "низ" літературної творчості. Автор розглядає сучасне розуміння цієї проблеми критиками, істориками й теоретиками літератури.





    Наєнко, Михайло.
    Гоголівські візії в "Записках українського самашедшего" [Текст] / Михайло Наєнко // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. - 2011. - № 4. - С. 53-55. - Зміст: "Записки українського самашедшего"
Рубрики: Письменники українські, 20-21 cт.


Дод.точки доступу:
Костенко, Ліна Василівна (укр. письм., поетеса, лауреат Нац. премії ім. Тараса Шевченка 1987 р. ; 1930-) \про твір\
Є примірники у відділах:
(21.12.2007р. - Б.ц.) (вільний)




    Наєнко, Михайло.
    З покоління одержимих [Текст] / Михайло Наєнко // Слово і час. - 2011. - № 9. - С. 123-126
Рубрики: Письменниці українські--Персоналії--Україна, 20-21 ст.
   Літературознавство--Видатні діячі, 20-21 ст.

Кл.слова (ненормовані):
літературознавство -- методологія -- психоаналіз
Анотація: Стаття присвячена відомій та яскравій письменниці, науковцю, критику Нілі Вікторівній Зборовській. Творчу увагу Н. Зборовська присвятила психоаналітичній методології. Саме вона зробила чи не найбільше для тлумачення й популяризації теорії австрійського лікаря-психіатра і вченого З. Фройда. Своїми працями "Психоаналіз і літературознавство" та "Код української культури" випробувала можливості літературознавчого психоаналізу в українській науці.


Дод.точки доступу:
Зборовська, Ніла Вікторівна (укр. літературознавець, письм. і психоаналітик ; 1962-2011) \про неї\




    Наєнко, Михайло.
    Сергій Єфремов і ранні модерністи [Текст] / Михайло Наєнко // Слово і час. - 2012. - № 1. - С. 117-120. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Літературознавці України , 19-20 ст.
   Українська література--Напрями і течіїї--Модернізм

Кл.слова (ненормовані):
напрями -- течії -- стилі -- народництво
Анотація: У статті йдеться про літературні дискусії С. Єфремова з ранніми українськими модерністами.


Дод.точки доступу:
Єфремов, Сергій Олександрович (укр. громад.-політ. і держ. діяч, літ. критик, історик літератури, акад. Укр. Акад. Наук (з 1919), дійсний член Наук. Т-ва ім. Т. Шевченка у Львові ; 1876-1939) \про нього\