Перов, М. О.
    Аналіз потреби ТЕС України в енергетичному вугіллі з урахуванням вимог до якості палива [Текст] / М. О. Перов, В. М. Макаров, І. Ю. Новицький // Проблеми загальної енергетики. - 2016. - № 3. - С. 40-49 : табл. - Бібліогр.: с. 49 (4 назви)
Рубрики: Вугілля--Якість
   Теплоенергетика--Економічне прогнозування

Анотація: В роботі проаналізовано поточний стан теплової електроенергетики України, узагальнені техніко-економічні характеристики вітчизняних енергоблоків у порівнянні із закордонними. Аналіз виявив, що такі параметри, як ККД, питомі витрати умовного палива та ін. відстають не тільки від європейських, а навіть від вітчизняних, досягнутих у 1975-1980 роках. Виявлено слабкі сторони ціноутворення на ринку вітчизняного вугілля, які роблять його низькоконкурентним у порівнянні з імпортним, та потребують їх усунення з метою покращання ситуації, що склалася.


Дод.точки доступу:
Макаров, В.М.; Новицький, І.Ю.




    Макаров, В. М.
    Математична модель оптимізації технологічного розвитку вуглевидобутку в Україні [Текст] / В. М. Макаров // Проблеми загальної енергетики. - 2017. - Вип. 1. - С. 16-23. - Бібліогр. с. 23 (4 назви)
Рубрики: Вуглевидобуток--Модернізація
   Вугілля--Виробництво--Собівартість

Анотація: Розроблено математичну модель оптимізації технологічного розвитку вуглевидобутку, яка орієнтована на підвищення виробничої ефективності шахт за критерієм їх загальної продуктивності. Модель, побудована як завдання змішано-цілочисельного програмування, дозволила визначити варіанти технічного переоснащення лав шахт, що забезпечують конкурентоспроможність галузі на світовому ринку вугілля. Розраховано прогнозні значення продуктивності шахт і відповідні собівартістості вугільної продукції після модернізації, а також необхідні обсяги інвестицій.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




   
    Прогнозування ефективності роботи вугільних шахт України [Текст] / М. О. Перов [и др.] // Проблеми загальної енергетики. - 2017. - № 3. - С. 33-40. - Бібліогр.: с. 39-40 (7 назв)
Рубрики: Вугільні шахти--Вуглевидобуток--Прогнозування
Анотація: Стаття присвячена аналітичній оцінці техніко-економічного рівня роботи вугільних підприємств України, прогнозуванню собівартості вугільної продукції на основі побудови регресійних моделей та визначенню точок беззбиткової роботи підприємств вугільної галузі. За результатами проведених досліджень зроблено висновок, що на підконтрольній Україні території ряд підприємств за умови впровадження на шахтах обладнання нового технічного рівня зможуть досягти максимальних обсягів видобутку і вийти на нульовий рівень рентабельної роботи вже в 2020 році.


Дод.точки доступу:
Перов, М.О.; Макаров, В.М.; Макортецький, М.М.; Новицький, І.Ю.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Каплін, М. І.
    Балансово-оптимізаційна модель взаємодії енергетики з паливними галузями ПЕК України з урахуванням європейських екологічних норм [Текст] / М. І. Каплін, В. М. Макаров, Т. Р. Білан // Проблеми загальної енергетики. - 2018. - № 1. - С. 5-11
Рубрики: Енергетичні палива
Анотація: Для вирішення задач оптимізації взаємоузгодженого функціонування енергетики і паливних галузей ПЕК України розроблено балансово-оптимізаційну модель виробничого типу. Модель відрізняється від відомих можливостями співставлення рівнів розвитку паливно-енергетичних секторів економіки з метою гарантованого задоволення вимог енергетичної безпеки держави. Виробництво паливних ресурсів галузями ПЕК, а також їх використання об'єктами генерації електричної і теплової енергії представлено в моделі в межах єдиного підходу технологічними способами Л.В. Канторовича, що забезпечило можливості отримання взаємоузгоджених обсягів потреби на паливо в задачах прогнозування розвитку енергетики. Застосування технологічного способу багатопродуктової моделі виробничого типу дозволило врахувати утворення забруднювачів оточуючого середовища, як побічних продуктів технологій виробництва електричної і теплової енергії, що надає можливості оцінки заходів, спрямованих на поступове досягнення екологічних норм європейського законодавства.


Дод.точки доступу:
Макаров, В.М.; Білан, Т.Р.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Перов, М. О.
    Напрями модернізації вуглепереробної промисловості на базі прогресивних технологій збагачення вугілля [Текст] / М. О. Перов, В. М. Макаров, І. Ю. Новицький // Проблеми загальної енергетики. - 2018. - № 2. - С. 51-59. - Бібліогр. с. 59 (9 назв)
Рубрики: Вугільна промисловість
Анотація: Визначено заходи з удосконалення технологій збагачення, напрями впровадження технологічного обладнання на збагачувальних фабриках України, зроблена оцінка очікуваних обсягів випуску вугільного концентрату для енергетики та коксохімічної промисловості. За результатами розрахунків визначено варіанти ефективних технологій та оптимальної комплектації обладнання для впровадження на збагачувальних фабриках України за умови досягнення ними максимальних обсягів випуску вугільного концентрату, згідно прогнозним обсягам видобутку вугілля в 2030 р. Впровадження ефективних технологій збагачення у переробку вугілля дозволяє підвищити вихід концентрату на 5–6 %, при цьому зольність концентрату для енергетики і коксування знижується на 3,2 % та 1,4 % відповідно.


Дод.точки доступу:
Макаров, В.М.; Новицький, І.Ю.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Макаров, В. М.
    Оцінка стану вугільної промисловості на тимчасово окупованих територіях Донбасу [Текст] / В. М. Макаров, М. О. Перов // Проблеми загальної енергетики. - 2018. - № 3. - С. 16-22. - Бібліогр. с. 22 (9 назв)
Рубрики: Вугільна промисловість--Донбас
   Вугільні підприємства--Вуглевидобуток--Донецька область

Анотація: Проведено аналіз стану та перспектив розвитку видобувних підприємств вугільної галузі, які наразі перебувають на тимчасово окупованих територіях Донбасу. Визначено потенціал видобутку вугілля в Україні на період до 2040 р. при поверненні окупованих територій під контроль української влади.??Сумарні обсяги видобутку вугілля досягатимуть 100 млн т, у т.ч. 25 млн т на території, що наразі окупована. Порівняно з попередніми прогнозами розвитку вугільної промисловості на період до 2040 р., додаткові втрати видобувного потенціалу вугільної галузі в результаті окупації частини територій Донбасу оцінюються в 15–20 млн т.


Дод.точки доступу:
Перов, М.О.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Білан, Т. Р.
    Прогнозування рівнів розвитку вугільної галузі із врахуванням ризиків та критичних явищ у структурі її виробничого потенціалу в умовах світового ринку вугілля [Текст] / Т. Р. Білан, В. М. Макаров, М. І. Каплін // Проблеми загальної енергетики. - 2019. - № 1. - С. 12-18. - Бібліогр. с. 18 (3 назви)
Рубрики: Вугілля--Видобуток
   Вугільна промисловість

Анотація: Одним із основних напрямів гарантування енергетичної безпеки держави є підвищення ролі вітчизняної вугільної промисловості у задоволенні потреб економіки в енергетичних ресурсах. Для цього необхідно створити умови, які будуть сприяти зростанню ефективності функціонування галузі, її конкурентоспроможності, забезпечать економічну доцільність інвестування. На основі аналізу стану та перспектив розвитку вуглевидобувних підприємств, які наразі перебувають на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей, розраховано прогнозні обсяги видобутку вугілля в Україні на період до 2040 р., розроблено сценарії розвитку вугільної галузі із урахуванням ризиків та критичних явищ у структурі її виробничого потенціалу. Для вирішення задачі визначення оптимальних обсягів та напрямків постачання вугілля у конкурентному середовищі запропоновано балансово-оптимізаційну модель вуглезабезпечення країни, яка враховує диференціацію вугільної продукції за марками та технологічним призначенням, а також підвищення конкурентоспроможності вугільної галузі шляхом здійснення заходів з модернізації та реконструкції діючих підприємств.За результатами розрахунків отримано економічно обґрунтовані обсяги власного видобутку та імпортування вугілля за марками і технологічним призначенням в умовах світового ринку, сформульовано пріоритетні напрями забезпечення економіки країни вугільною продукцією, основними з яких є модернізація діючих та будівництво нових підприємств, відновлення роботи буровугільного комплексу, розвиток транспортної інфраструктури.


Дод.точки доступу:
Макаров, В.М.; Каплін, М.І.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Перов, М. О.
    Утилізація та напрями використання метану на шахтах України [Текст] / М. О. Перов, В. М. Макаров, І. Ю. Новицький // Проблеми загальної енергетики. - 2019. - № 3. - С. 60-66. - Бібліогр. с. 66 (11 назв)
Рубрики: Вугільні шахти--Вуглевидобуток--Екологічний аспект
Анотація: В статті розглянуто та проаналізовано стан і проблеми вилучення та подальшої утилізації метану вугільних родовищ України включаючи підконтрольні владі шахти Донбасу. Вугільні поклади практично всіх шахт України є метаноносними. Метан безперервно виділяється у шахтний простір природним шляхом, багато шахт є небезпечними за раптовими викидами великих обсягів метану, розробка вугільного пласту інтенсифікує вивільнення метану.??Метан з шахтним повітрям у певних концентраціях утворює пожежо- або вибухонебезпечну суміш, не маючи ні кольору, ні запаху його наявність може бути виявлена тільки спеціальними приладами. Не поодинокі випадки вибухів та пожеж у шахтах, що призводять до загибелі шахтарів. Не будучи самим по собі токсичним газом, тим не менш метан «розбавляє» шахтне повітря, зменшуючи концентрацію в ньому кисню, що негативно впливає на умови праці підземного персоналу шахти.??Зважаючи на це, дегазація шахт є нагальною проблеми для вуглевидобувної галузі. Дегазація може провадитися попередньо шляхом буріння свердловин у вугільні пласти (з поверхні або ствола шахти) та провітрювання (вентиляції). Але викид метану системами дегазації безпосередньо в земну атмосферу наносить шкоду довкіллю, тому що метан є парниковим газом, активність якого в 21–25 разів вища, ніж у такого найпоширенішого парникового газу як діоксид вуглецю (вуглекислий газ).??Тому другою актуальною проблемою є утилізація вилученого метану. До того ж метан є цінним висококалорійним енергоресурсом, більш екологічно чистим, ніж вугілля та нафтопродукти.??В статті проаналізовано потенційні запаси та розподіл його обсягів у вугільних масивах, проаналізовано ступені дегазації та утилізації метану в Україні, наведено прогнозні обсяги виділення метану з шахт на підконтрольній українській владі території. Визначено можливу прийнятність різних методів використання метану в залежності від таких факторів, як дебіт, концентрація, віддаленість споживача тощо.??Як висновок витікає, що в умовах дефіциту власних запасів природного газу в надрах України і залежності держави від імпортних поставок палива, метан вугільних родовищ повинен зайняти належне місце в формуванні національного паливно-енергетичного балансу.


Дод.точки доступу:
Макаров, В.М.; Новицький, І.Ю.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Макаров, В. М.
    Врахування екологічних обмежень при моделюванні розвитку вугільної промисловості [Текст] / В. М. Макаров, М. І. Каплін, М. О. Перов // Проблеми загальної енергетики. - 2019. - № 4. - С. 36-44
Рубрики: Вугільна промисловість--Екологічна безпека
Анотація: Стаття підготовлена в межах проекту, який фінансується за рахунок коштів бюджетної програми «Підтримка розвитку пріоритетних напрямів наукових досліджень» (КПКВК 6541230).??В умовах, коли вугільна промисловість потребує докорінного оновлення, а її розвиток знаходиться у прямій залежності від успішного вирішення питань дегазації вугільних пластів та боротьби з газодинамічними явищами, задача створення математичних моделей і програмних засобів оптимізації технологічного розвитку вугільної галузі з урахуванням сучасних екологічних обмежень стає дуже актуальною.??У розробленій математичній моделі технологічного розвитку вугільної промисловості враховано екологічні наслідки роботи шахт шляхом пов’язування обсягів видобутку вугілля з обсягами виділення шахтного метану, необхідними виробничими потужностями обладнання для його утилізації, а також обсягами капітальних витрат на таке обладнання. Врахування цих витрат в умовах підвищених вимог до екологічності функціонування вугільної галузі є необхідним елементом прогнозування її розвитку, зокрема фінансового забезпечення програм модернізації.


Дод.точки доступу:
Каплін, М.І.; Перов, М.О.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Каплін, М. І.
    Математична модель оптимізації технологічного розвитку нафтогазової галузі [Текст] / М. І. Каплін, В. М. Макаров, М. О. Перов // Проблеми загальної енергетики. - 2020. - № 1. - С. 4-13. - Бібліогр. с. 13 (14 назв)
Рубрики: Нафта--Видобуток, 2013-2018 рр.
   Природні гази--Видобуток--Прогнозування

Анотація: У напрямку створення економіко-математичної моделі прогнозування розвитку нафтогазової галузі запропоновано математичну модель часової залежності обсягу видобутку родовища вуглеводнів протягом обмеженого періоду його розробки. Розроблено модель оптимізації розвитку видобувної галузі з вартісним критерієм для визначення доцільного часу введення в експлуатацію родовищ. Побудовано модель Л.В. Канторовича, що пов’язує в асортиментому векторі обсяги видобутку з обсягами виробництва видобувних запасів вуглеводнів. Проведено тестові розрахунки перспективних періодів розробки нових родовищ природного газу.


Дод.точки доступу:
Макаров, В.М.; Перов, М.О.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Макаров, В. М.
    Прогнозні сценарії розвитку вугільної промисловості України [Текст] / В. М. Макаров, Є. В. Щербина, Д. В. Крисанов // Проблеми загальної енергетики. - 2020. - № 2. - С. 4-10. - Бібліогр. с. 10 (14 назв)
Рубрики: Вугільна промисловість--Розвиток
Анотація: Ситуація, що склалася у вугільній промисловості в останні роки, окрім того, що вона ускладнилася через воєнні дії на сході України, обумовлена рядом економічних і технологічних факторів. Державний сектор вугільної галузі України на сьогодні знаходиться у край критичному стані як технічному, економічному, так і в соціальному. Основним чинником, що заважає та перешкоджає розвитку галузі, є недостатній обсяг коштів для технічного переоснащення галузі, який на сьогодні не дає можливості забезпечити випереджаюче введення в експлуатацію виробничих потужностей.??У цих умовах актуальним є визначення потенціалу видобутку вугілля за різних сценаріїв розвитку вугільної галузі. Виведення підприємств галузі на рівень рентабельності потребує проведення заходів з реконструкції та модернізації державних підприємств шахтного фонду, що знаходяться наразі на контрольованій українською владою території. Розроблено чотири прогнозні сценарії розвитку вугільної промисловості України, в яких враховані фактори окупації частини територій Донбасу та оптимальні стратегії модернізації галузі для підвищення продуктивності вуглевидобувних підприємств. Прогнозні сценарії враховують роботу перспективних шахт, відновлення і розвиток буровугільного комплексу, а також будівництво нових шахт тільки на підконтрольній українській владі території. Максимального видобутку вугілля 63,2 млн т буде досягнуто у 2035 р. за першим сценарієм, мінімального видобутку - 36,4 млн т за четвертим сценарієм у 2040 р.


Дод.точки доступу:
Щербина, Є.В.; Крисанов, Д.В.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)