Білан, Т. Р.
    Моделювання постачання енергетичного вугілля за марками в економіку країни в умовах світового ринку та скорочення обсягів власного видобутку [Текст] / Т. Р. Білан, М. І. Каплін // Проблеми загальної енергетики. - 2016. - Вип. 2. - С. 16-25. - Бібліогр. с. 25 (14 назв)
Рубрики: Вугільна промисловість
   Тверді палива--Вугілля

Анотація: Запропоновано економіко-математичну модель постачання енергетичного вугілля за марками в економіку країни в умовах світового ринку та скорочення обсягів власного видобутку. Модель побудовано на основі потокового подання системи вуглепостачання. Виконано розрахунки забезпечення енергетичним вугіллям економіки країни за різних значень співвідношення у потребі окремих марочних груп в умовах дефіциту окремих марок вугілля та загального скорочення вуглевидобутку, спричиненого скороченням шахтного фонду країни внаслідок окупації частини її території.


Дод.точки доступу:
Каплін, М.І.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Білан, Т. Р.
    Безпекові аспекти балансу вуглецевмісних палив в умовах становлення новітніх схем паливозабезпечення в Україні [Текст] / Т. Р. Білан, М. І. Каплін // Проблеми загальної енергетики. - 2016. - Вип. 4. - С. 23-29. - Бібліогр.: с. 29 (4 назви)
Рубрики: Енергетична безпека
   Енергетичні палива

Анотація: Надано оцінки стану енергетичної безпеки при постачанні вуглецевмісних палив за обсяговими критеріями на основі подання системи паливозабезпечення в трипаливній економіко-математичній моделі виробничого типу. Наведено результати розрахунків потоків газу, вугілля, нафти та нафтопродуктів та відповідні рівні критеріїв енергетичної безпеки в умовах суттєвої перебудови традиційних схем паливозабезпечення країни. Показано, що врахування обмежень енергетичної безпеки на етапі розрахунку обсягів надходження палив може генерувати суперечливі з точки зору економічної доцільності схеми постачання.


Дод.точки доступу:
Каплін, М.І.




    Каплін, М. І.
    Балансово-оптимізаційна модель взаємодії енергетики з паливними галузями ПЕК України з урахуванням європейських екологічних норм [Текст] / М. І. Каплін, В. М. Макаров, Т. Р. Білан // Проблеми загальної енергетики. - 2018. - № 1. - С. 5-11
Рубрики: Енергетичні палива
Анотація: Для вирішення задач оптимізації взаємоузгодженого функціонування енергетики і паливних галузей ПЕК України розроблено балансово-оптимізаційну модель виробничого типу. Модель відрізняється від відомих можливостями співставлення рівнів розвитку паливно-енергетичних секторів економіки з метою гарантованого задоволення вимог енергетичної безпеки держави. Виробництво паливних ресурсів галузями ПЕК, а також їх використання об'єктами генерації електричної і теплової енергії представлено в моделі в межах єдиного підходу технологічними способами Л.В. Канторовича, що забезпечило можливості отримання взаємоузгоджених обсягів потреби на паливо в задачах прогнозування розвитку енергетики. Застосування технологічного способу багатопродуктової моделі виробничого типу дозволило врахувати утворення забруднювачів оточуючого середовища, як побічних продуктів технологій виробництва електричної і теплової енергії, що надає можливості оцінки заходів, спрямованих на поступове досягнення екологічних норм європейського законодавства.


Дод.точки доступу:
Макаров, В.М.; Білан, Т.Р.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Каплін, М. І.
    Балансово-оптимізаційна модель паливозабезпечення теплової енергетики на основі мережного подання варіантів роботи електричних станцій [Текст] / М. І. Каплін, Т. Р. Білан // Проблеми загальної енергетики. - 2018. - № 2. - С. 5-14. - Бібліогр. с. 14 (8 назв)
Рубрики: Теплова енергетика
Анотація: Запропоновано мережне подання економіко-математичної моделі вибору варіантів паливозабезпечення теплової енергетики за обмежених обсягів постачання окремих видів вугільного палива. Розглянуто варіанти змін інтенсивностей використання встановленої потужності електричних станцій, можливості їх переобладнання на альтернативні види палива. Наведено потокову структуру ланцюгів постачання вугілля різних марочних груп та відповідних способів генерування електричної енергії. Для цієї структури пояснено властивості частково-цілочисельної задачі лінійного програмування, що забезпечують «перемикання» ланцюгів паливозабезпечення залежно від потреби на електричну енергію, наявності необхідних обсягів палива відповідного виду. У мережному поданні варіантів паливозабезпечення та функціонування ТЕС і ТЕЦ показано можливості формування паливного балансу теплової енергетики в умовах структурних змін у видобувних галузях, викликаних тимчасовою окупацією частини територій країни. Наведено результати розрахунків прогнозних обсягів постачання вугілля в теплову енергетику, включно з обсягами його імпортування, у 2020 та 2025 рр. при здійсненні запланованих на цей період заходів з переобладнання частини генеруючих потужностей на споживання газового вугілля, а також вугільних сумішей різних марочних груп.


Дод.точки доступу:
Білан, Т.Р.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Білан, Т. Р.
    Прогнозування рівнів розвитку вугільної галузі із врахуванням ризиків та критичних явищ у структурі її виробничого потенціалу в умовах світового ринку вугілля [Текст] / Т. Р. Білан, В. М. Макаров, М. І. Каплін // Проблеми загальної енергетики. - 2019. - № 1. - С. 12-18. - Бібліогр. с. 18 (3 назви)
Рубрики: Вугілля--Видобуток
   Вугільна промисловість

Анотація: Одним із основних напрямів гарантування енергетичної безпеки держави є підвищення ролі вітчизняної вугільної промисловості у задоволенні потреб економіки в енергетичних ресурсах. Для цього необхідно створити умови, які будуть сприяти зростанню ефективності функціонування галузі, її конкурентоспроможності, забезпечать економічну доцільність інвестування. На основі аналізу стану та перспектив розвитку вуглевидобувних підприємств, які наразі перебувають на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей, розраховано прогнозні обсяги видобутку вугілля в Україні на період до 2040 р., розроблено сценарії розвитку вугільної галузі із урахуванням ризиків та критичних явищ у структурі її виробничого потенціалу. Для вирішення задачі визначення оптимальних обсягів та напрямків постачання вугілля у конкурентному середовищі запропоновано балансово-оптимізаційну модель вуглезабезпечення країни, яка враховує диференціацію вугільної продукції за марками та технологічним призначенням, а також підвищення конкурентоспроможності вугільної галузі шляхом здійснення заходів з модернізації та реконструкції діючих підприємств.За результатами розрахунків отримано економічно обґрунтовані обсяги власного видобутку та імпортування вугілля за марками і технологічним призначенням в умовах світового ринку, сформульовано пріоритетні напрями забезпечення економіки країни вугільною продукцією, основними з яких є модернізація діючих та будівництво нових підприємств, відновлення роботи буровугільного комплексу, розвиток транспортної інфраструктури.


Дод.точки доступу:
Макаров, В.М.; Каплін, М.І.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Макаров, В. М.
    Врахування екологічних обмежень при моделюванні розвитку вугільної промисловості [Текст] / В. М. Макаров, М. І. Каплін, М. О. Перов // Проблеми загальної енергетики. - 2019. - № 4. - С. 36-44
Рубрики: Вугільна промисловість--Екологічна безпека
Анотація: Стаття підготовлена в межах проекту, який фінансується за рахунок коштів бюджетної програми «Підтримка розвитку пріоритетних напрямів наукових досліджень» (КПКВК 6541230).??В умовах, коли вугільна промисловість потребує докорінного оновлення, а її розвиток знаходиться у прямій залежності від успішного вирішення питань дегазації вугільних пластів та боротьби з газодинамічними явищами, задача створення математичних моделей і програмних засобів оптимізації технологічного розвитку вугільної галузі з урахуванням сучасних екологічних обмежень стає дуже актуальною.??У розробленій математичній моделі технологічного розвитку вугільної промисловості враховано екологічні наслідки роботи шахт шляхом пов’язування обсягів видобутку вугілля з обсягами виділення шахтного метану, необхідними виробничими потужностями обладнання для його утилізації, а також обсягами капітальних витрат на таке обладнання. Врахування цих витрат в умовах підвищених вимог до екологічності функціонування вугільної галузі є необхідним елементом прогнозування її розвитку, зокрема фінансового забезпечення програм модернізації.


Дод.точки доступу:
Каплін, М.І.; Перов, М.О.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Каплін, М. І.
    Математична модель оптимізації технологічного розвитку нафтогазової галузі [Текст] / М. І. Каплін, В. М. Макаров, М. О. Перов // Проблеми загальної енергетики. - 2020. - № 1. - С. 4-13. - Бібліогр. с. 13 (14 назв)
Рубрики: Нафта--Видобуток, 2013-2018 рр.
   Природні гази--Видобуток--Прогнозування

Анотація: У напрямку створення економіко-математичної моделі прогнозування розвитку нафтогазової галузі запропоновано математичну модель часової залежності обсягу видобутку родовища вуглеводнів протягом обмеженого періоду його розробки. Розроблено модель оптимізації розвитку видобувної галузі з вартісним критерієм для визначення доцільного часу введення в експлуатацію родовищ. Побудовано модель Л.В. Канторовича, що пов’язує в асортиментому векторі обсяги видобутку з обсягами виробництва видобувних запасів вуглеводнів. Проведено тестові розрахунки перспективних періодів розробки нових родовищ природного газу.


Дод.точки доступу:
Макаров, В.М.; Перов, М.О.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)