60-річчя члена-кореспондента НАН України Я.П. Дідуха [Текст] // Вісник Національної академії наук України. - 2008. - № 5. - С. 65-66.
Рубрики: Вчені--Ботаніки--Україна
Анотація: Я.П. Дідух - визнаний авторитет у галузі екології фітосистем. Із його ім'ям пов'язані вагомі результати досліджень центральних проблем теорії геоботаніки і класифікації, районування, картографування, а також еволюцію рослинного покриву.


Дод.точки доступу:
Дідух, Яків Петрович \про нього\




    Дідух, Яків Петрович.
    Синергетичні підходи до оцінки структури, розвитку і стійкості біотопів та проблеми прогнозування їх змін [Текст] : за матер. наук. доп. на засіданні Президії НАН України 29 жовт. 2014 р. / Яків Петрович Дідух // Вісник Національної академії наук України. - 2014. - № 12. - С. 29-38 : рис. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Екосистеми--Лісові--Україна--Карпати
   Екологія--Клімат Землі

Анотація: Розв'язання складних екологічних проблем у контексті переходу на засади сталого розвитку вимагає застосування нових термодинамічних, синергетичних підходів, в основі яких лежить теорія нелінійності, використання якої потребує переведення якісних характеристик екосистем у кількісні одиниці. Розроблена автором методика синфітоіндикації дає змогу застосувати ряд сучасних математичних методів і оцінити характер залежності між зміною екофакторів та біотопів. На основі понять теорії фракталів і теорії катастроф розглянуто проблеми структуризації, розвитку (сукцесії, синеволюції), характер трансформації енергії степових і лісових екосистем, а також їх охорони. Розкрито проблеми інвазії видів та всихання ялинників Карпат у контексті кліматичних змін.





    Дідух, Яків Петрович.
    Концепція формування системи заповідних об'єктів з метою збереження біорізноманіття України на екологічних засадах [Текст] / Яків Петрович Дідух // Вісник Національної академії наук України. - 2017. - № 6. - С. 51-60 : табл. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Біорізноманіття--Заповідні території
   Заповідні території--Екологічні проблеми--Україна

Анотація: Вирішення актуальних проблем збереження біорізноманіття вимагає використання нових підходів до формування системи заповідних об’єктів. Викладено концепцію їх створення на основі категорій поліфункціонального типу з різним режимом охорони. Запропоновано нові принципи аналізу заповідних об’єктів, на яких грунтується організація та функціонування екомережі від загальноєвропейського до регіонального рівня. Основною одиницею оцінки заповідних об’єктів є біотоп, що зміщує акцент охорони від територіальних на екологічні позиції. Ключовою є ідея, що всі природні типи біотопів повинні мати природоохоронний статус. Відповідно до Директиви ЄС 92/43, основним завданням є дослідження і класифікація біотопів, створення їх повноцінного кадастру, а також оцінки їх екосистемних послуг, які розглядаються як інструмент впровадження національної екологічної політики забезпечення основ сталого розвитку, регулювання відносин суспільства і природи на еколого-економічних засадах.





    Дубіна, Дмитро Васильович.
    Сторінки життєвого і творчого шляху вченого [Текст] : до 70-річчя академіка НАН України Я.П. Дідуха / Дмитро Васильович Дубіна, Оксана Олександрівна Кучер, Ольга Олександрівна Чусова // Вісник Національної академії наук України. - 2018. - № 5. - С. 121-128 : фот.
Рубрики: Вчені--Біологи--Україна
Анотація: У травні виповнилося 70 років від дня народження і 50 років наукової діяльності видатного вченого ботаніка-еколога, автора фундаментальних праць, які мають першорядне значення в екології фітосистем, фітоценології, фітогеографії, флорології, фітосозології, заслуженого діяча науки і техніки України, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки (2013) та премії ім. М.Г. Холодного НАН України (1994), завідувача відділу геоботаніки та екології Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, доктора біологічних наук, професора, академіка НАН України Якова Петровича Дідуха.


Дод.точки доступу:
Кучер, Оксана Олександрівна; Чусова, Ольга Олександрівна; Дідух, Яків Петрович \про нього\




    Дідух, Яків Петрович.
    Кадастр біотопів як основа збереження землі при ринкових відносинах [Текст] / Яків Петрович Дідух, Людмила Павлівна Вакаренко // Вісник Національної академії наук України. - 2019. - № 9. - С. 70-80 : рис.
Рубрики: Ринок землі--Сільськогосподарські землі--Україна
   Земельний кадастр--Земельний кодекс--Україна, 2002 р.

Кл.слова (ненормовані):
ринок землі -- землі сільськогосподарського призначення -- земельний кадастр -- кадастр біотопів -- EUNIS -- INSPIRE
Анотація: У зв’язку із запровадженням ринку земель сільськогосподарського призначення відносини між суспільством і природою можуть загостритися, оскільки категорія таких земель чітко не визначена, що спричиняє гострі дискусії, зокрема при наданні їм природоохоронного статусу. Одним з ефективних способів регуляції цих відносин є формування кадастрів різних категорій природних ресурсів з використанням ГІС-технологій, баз даних та сучасних методів їх аналізу. Оскільки у наявних кадастрах (зокрема і Державному земельному) немає необхідної інформації щодо комплексної оцінки екосистем, а наведена лише оцінка їх господарського використання та суб’єктів господарювання, пропонується створення кадастру біотопів, класифікація яких розроблена для України на загальноєвропейських принципах EUNIS. Такий кадастр забезпечить не лише інвентаризацію екосистем топологічного рівня, їх різноманітності, а й слугуватиме основою для оцінки збитків, моніторингу, екосистемних послуг, менеджменту, прогнозування, формування екомережі, створення заповідних об’єктів, прийняття відповідних рішень щодо ефективного управління та невиснажливого використання природних ресурсів на еколого-економічних принципах. У перспективі на основі наявних кадастрів пропонується створення Національного кадастру природних ресурсів України, який був би імплементований до загальноєвропейського кадастру INSPIRE.


Дод.точки доступу:
Вакаренко, Людмила Павлівна




    Дідух, Яків Петрович.
    Роль природних екосистем України у забезпеченні декарбонізації та розвитку Європейського зеленого курсу [Текст] : доповідь на науковій сесії Загальних зборів НАН України 17 лютого 2022 року / Яків Петрович Дідух // Вісник Національної академії наук України. - 2022. - № 3. - С. 37-43 : рис.
Рубрики: Екосистеми--Дослідження--Україна
Анотація: У доповіді проаналізовано такий аспект декарбонізації як оптимізація депонування карбону в природних екосистемах, наведено відповідні розрахунки енергії для лісових, степових, лучних, болотних, агроекосистем України та їх компонентів, результати яких можна переводити в зручні для економістів грошові одиниці і використовувати для оцінки екосистемних послуг. З позицій Європейського зеленого курсу висвітлено проблеми адаптації до негативних наслідків зміни клімату і показано, що нові ідеї та наукові розробки кардинально розходяться з практичною діяльністю на місцях.





    Дідух, Яків Петрович.
    Екосистемний підхід до оцінки збитків, завданих воєнними діями [Текст] / Яків Петрович Дідух // Вісник Національної академії наук України. - 2022. - № 6. - С. 17-26 : табл. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Довкілля--Вплив діяльності людини--Воєнні дії--Україна, 21 ст.
Кл.слова (ненормовані):
шкода довкіллю -- воєнні дії -- бальна оцінка -- збитки -- урбоекосистеми -- біотопи -- Україна
Анотація: У статті висвітлено екологічні аспекти оцінки збитків, завданих довкіллю внаслідок повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Запропоновано оцінювати збитки в балах за трьома критеріями: ступінь пошкодження, стійкість та вразливість на прикладі урбоекосистем. Автор наголошує, що зволікання з вирішенням екологічних проблем у найближчому майбутньому може призвести до значно більших екологічних та економічних наслідків, ніж ми уявляємо на початковому етапі. Ключове завдання для екологів полягає в тому, щоб передбачити «каскадні процеси», оцінити їх можливий негативний вплив на довкілля і запропонувати ефективні заходи протидії. Підкреслено, що заходи з відновлення довкілля потребують розроблення комплексних програм, залучення наукових, людських і технічних ресурсів, пошуку джерел фінансування, зокрема відшкодування збитків за рахунок коштів агресора.