Даневич, Федір Анатолійович.
    Дослідження властивостей нейтрино і слабкої взаємодії у подвійному бета-розпаді атомних ядер [Текст] : за матеріалами наукової доповіді на засідані на засіданні Президії НАН України 1 липня 2015 року / Федір Анатолійович Даневич // Вісник Національної академії наук України. - 2015. - № 9. - С. 39-47 : ілюстр. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Фізика--Ядра--Ядерні реакції
   Ядерна спектрометрія

Кл.слова (ненормовані):
нейтрино -- подвійний бета-розпад -- низькофонова ядерна спектрометрія -- глибоке очищення речовин -- сцинтиляційний детектор
Анотація: Дослідження подвійного бета-розпаду дозволяють вивчати природу і властивості нейтрино та слабкої взаємодії, перевірити стандартну модель елементарних частинок. Пошук безнейтринної моди подвійного бета-розпаду потребує чутливого експериментального обладнання, здатного зареєструвати надзвичайно рідкісні події ядерних розпадів з періодами напіврозпаду 10[[p]]26[[/p]]-10[[p]]28[[/p]] років. Україна має значний потенціал для участі у великомасштабних експериментах наступного покоління завдяки розробленим унікальним методам наднизькофонової ядерної спектрометрії, глибокого очищення матеріалів, росту сцинтиляційних кристалів.





    Даневич, Федір Анатолійович.
    У нейтрино є маса. Нобелівська премія з фізики 2015 р. [Текст] / Федір Анатолійович Даневич, Владислав Валерійович Кобичев, Володимир Ілліч Третяк // Вісник Національної академії наук України. - 2016. - № 1. - С. 20-29 : ілюстр. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Ядерна фізика--Нейтринна астрофізика
   Нобелівська премія--Лауреати--Фізики, 2015 р.

Кл.слова (ненормовані):
нейтрино -- слабка взаємодія -- маса нейтрино -- низькофоновий експеримент
Анотація: Нобелівську премію в галузі фізики в 2015 році присуджено Артуру Макдональду (Канада) і Такаакі Кадзіті (Японія) «за відкриття осциляцій нейтрино, які свідчать про те, що у нейтрино є маса». Це - перший ефект за рамками Стандартної моделі елементарних частинок, значення якого для подальшого розвитку науки важко переоцінити. У статті коротко викладено історію досліджень нейтрино і слабкої взаємодії, зокрема тих, які у 2015 р. були відзначені Нобелівською премією. Обговорюється внесок українських учених у нейтринні дослідження, перспективи їх участі у великих міжнародних нейтринних проектах.


Дод.точки доступу:
Кобичев, Владислав Валерійович; Третяк, Володимир Ілліч; Кадзіта, Такаакі \про нього\; Макдональд, Артур \про нього\




    Даневич, Федір Анатолійович.
    Про розвиток в Україні неприскорювальної фізики елементарних частинок [Текст] : за матеріалами доповіді на засіданні Президії НАН України 12 січня 2022 року / Федір Анатолійович Даневич // Вісник Національної академії наук України. - 2022. - № 3. - С. 71-80 : рис. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Фізика--Елементарні частинки
Анотація: Неприскорювальна фізика елементарних частинок - це нова галузь фізики, яка досліджує властивості елементарних частинок без застосування прискорювачів. У рамках цього напряму, що бурхливо розвивається в останні 20-30 років, отримано низку вагомих результатів. Зокрема, спостереження осциляцій нейтрино, спричинених масою цих частинок, стало першим експериментальним доказом неповноти Стандартної моделі елементарних частинок і взаємодій. І хоча за останні 20 років роботи в цій галузі було відзначено п’ятьма нобелівськими преміями, в Україні вона залишається майже непоміченою, і це при тому, що кілька колективів українських науковців активно проводять дослідження з фізики елементарних частинок без використання прискорювачів і отримують результати найвищого світового рівня.