Бетко, Ірина
    "Nagrobki" Лазаря Барановича - пам'ятка літературного бароко [Текст] / Ірина Бетко // Слово і час. - 2003. - № 12. - С. 35-49
Рубрики: Давня українська література--Поетичні жанри--Епітафія
   Давня українська література--Баранович Лазар --Поезія

Анотація: Епітафії як високопоетичний жанр в давньоукраїнській літературі. Лазарь Баранович - видатний представник українського поетичного бароко, який створив понад три десятки віршованих епітафій,


Дод.точки доступу:
Баранович, Лазар \про нього\




    Бетко, Ірина.
    Архетипальна постать блазня в українській постмодерній прозі (на прикладі творів Ю. Андруховича та ін.) [Текст] / І. Бетко // Слово і час. - 2009. - № 3. - С. 54-64. - Бібліогр.: с. 63-64
Рубрики: Українська література--Проза
   Літературознавство--Образи і теми в літературі

Кл.слова (ненормовані):
Міфологема -- Маска -- Тінь
Анотація: Стаття присвячена аналізу архетипальних і міфологічних первнів традиційної постаті блазня у прозі Ю. Андруховича та інших українських письменників-постмодерністів. Потужний екзистенційний потенціал цієї постаті дає змогу зрівноважити полярні символічні мотиви мудрості і божевілля, життя і смерті.


Дод.точки доступу:
Андрухович, Юрій Ігорович (укр. поет, прозаїк, перекладач, есеїст ; 1960-) \про твір\




    Бетко, Ірина.
    Під покривом гоголівської "Шанелі": архетипи проти стереотипів (спроба ритуально-міфологічного аналізу повісті) [Текст] / Ірина Бетко // Слово і час. - 2010. - № 4. - С. 35-45. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Проза, 20 ст.
Кл.слова (ненормовані):
Архетипальні мотиви -- Переписувач священних текстів -- Рай -- Персона
Анотація: У статті зроблено спробу ритуально-міфологічного аналізу повісті Миколи Гоголя "Шинель". Апелюючи до тієї дослідницької традиції, яка особливої ваги недає релігійним підвалинам світогляду письменника, авторка доходить висновку, що протагоніст повісті - носій низки показових символічних рис психо- й міфотипу переписувача священних текстів. Здійснений аналіз дає змогу з дещо іншої перспективи подивитися на стереотипи, закріплені у сприйнятті цього твору.


Дод.точки доступу:
Гоголь, Микола Васильович (рос.- укр. прозаїк, драматург, письм. ; 1809-1852) \про твір\




    Голобородько, Ярослав.
    Монографічне тріо Ірини Бетко: рефлексії не без полеміки [Текст] : рецензія / Ярослав Голобородько // Слово і час. - 2012. - № 6. - С. 99-105. - Бібліогр. в кінці ст.
Рец. на : Бетко Ірина. Біблійні сюжети і мотиви в українській поезії ХІХ - початку ХХ століття / Ірина Бетко. - К. : Zielona Gora, 1999. - 160 с.;
Бетко Ірина. Українська релігійна філософська поезія. Етапи розвитку / Ірина Бетко. - Katowice, 2003. - 240 с.;
Бетко Ірина. На шляхах духовної інтеграції (Глибиннопсихологічні, релігійно-філософські та ритуально-міфологічні мотиви в українській постмодерній прозі) / Ірина Бетко. - Olsztyn : Wydawnictwo Uniwersytetu Warminsko-Mazurskego, 2010. - 264 с.

Рубрики: Літературознавці України, 20-21 ст.
   Українська література--Релігійно-філософська поезія, 19-21 ст.

Кл.слова (ненормовані):
лейтмотив -- Біблія -- міфопоетичний аналіз -- психоаналіз -- архетип
Анотація: Стаття є рецензією на монографічні праці І. Бетко, які охоплюють різнорідний і широкоформатний художньо-текстовий простір. Факт руху дослідницького зору від одвічних образно-мисленнєвих структур до новітньо-актуальних варто розцінювати як прагнення охопити та проінтерпретувати літературний процес у його найпросторовіших історико-духовних координатах.


Дод.точки доступу:
Бетко, Ірина (український літературознавець, перекладач) \про твір\




    Бетко, Ірина.
    Містерія відчуження душі від тіла в українській постмодерній прозі [Текст] / Ірина Бетко // Слово і час. - 2013. - № 2. - С. 44-52. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України, 20-21 ст.
   Українська література--Напрями і течії--Постмодернізм, 21 ст.

Кл.слова (ненормовані):
тема смерті -- символічні мотиви -- міфологема -- хронотоп
Анотація: У статті на матеріалі вибраних романів Ю. Андруховича, О. Забужко та Є. Кононенко розглянуто деякі формально-змістові аспекти міфологеми смерті. Концентруючи увагу на проблематиці власне насильницьких форм і способів відчуження душі від тіла, українські постмодерністи осягають нові грані художньо-філософського й міфо-символічного осмислення розглядуваного феномену.


Дод.точки доступу:
Андрухович, Юрій (український письменник, перекладач, есеїст ; 1960-) \про твір\; Забужко, Оксана Стефанівна (укр. письм., поетеса, есеїстка і публ. інтелектуалка ; 1960-) \про твір\; Кононенко, Євгенія (українська письменниця, перекладач ; 1959-) \про твір\