Яремчук, Ірина.
    Між "своїми" і "чужими"... [] : [Поезія УПА у просторі тоталітарної естетики. Огляд] / І. Яремчук // Дзвін. - 2007. - № 1. - С. 140-145. - Бібліогр. у підрядк. прим.
Рубрики: Українська література--Поезія, 20 ст.
Анотація: Аналізується поезія УПА з погляду змістової наповненості, ритмомелодики.





    Голованівський, Сава.
    Слово про товариша [Текст] : [Леоніда Первомайського - українського письменника] / С. Голованівський // Слово і час. - 2008. - № 5. - С. 87-90. - Бібліогр. в підрядк прим.
Рубрики: Письменники України--Персоналії
   Українська література--Поезія, 20 ст.

Кл.слова (ненормовані):
Біографія -- Література -- Патріотизм
Анотація: До сторіччя від дня народження Леоніда Первомайського публікується виступ Сави Голованівського на вечорі, присвяченому 80-літтю письменника (1988). Літературний побратим Первомайського розмірковує про його долю і доробок у світлі "перебудови", що почалася, та пов'язаних із нею сподівань.


Дод.точки доступу:
Соловей, Елеонора \підгот. та комент.\; Первомайський, Л. (Український письменник ; 1908-1973)




    Салига, Тарас.
    Поет Василь Хмелюк: шукання стилю [Текст] / Т. Салига // Слово і час. - 2008. - № 10. - С. 68-74. - Бібліогр.: 5 назв.
Рубрики: Українська література--Поезія, 20 ст.
   Поети українські--Життя і творчість

Кл.слова (ненормовані):
Поетика -- Модернізм -- Футуризм -- Сюрреалізм -- Експрезіонізм -- Європеїзація -- Еротика -- Урбанізм
Анотація: У статті аналізується творчість Василя Хмелюка - одного з маловідомих поетів "празької школи". Автор розглядає її на тлі тогочасного галицького та українського еміграційного літпроцесу. Робить він екскурс і в підрадянську поезію. Особливу увагу Т. Салига приділяє формальним модерним пошукам В. Хмелюка, зокрема культивуванню в його художній практиці поетики футуризму, сюрреалізму та експресіонізму.


Дод.точки доступу:
Хмелюк, Василь Михайлович (укр. маляр-постімпресіоніст і поет ; 1903-1986) \про нього\




    О'Лір, Олена.
    Ігор Качуровський: неокласик, закоханий у Середньовіччя [Текст] / О. О'Лір // Слово і час. - 2008. - № 11. - С. 30-38 : фото. - Бібліогр. : с. 37-38.
Рубрики: Поети--Україна, 20-21 ст.
   Українська література--Поезія, 20 ст.

Анотація: У статті висвітлюються середньовічні уподобання Ігоря Качуровського - одного з тих, кого вважають послідовниками київських неокласиків у літературі української еміграції. Його любов до Середньовіччя, середньовічної літератури та мистецтва знаходить вияв як у поезії й перекладах, так і в останній теоретичній праці - монографії "Ґенерика і архітектоніка", перша книга якої повністю присвячена літературі європейського Середньовіччя.


Дод.точки доступу:
Качуровський, Ігор Васильович (укр. поет, пер., прозаїк, літературознавець, педагог, радіожурналіст ; 1918-2013) \про нього\




    Агеєва, Віра.
    Не показать, а заховать я хочу... [Текст] : символістська лірика Максима Рильського / В. Агеєва // Сучасність. - 2008. - № 5-6. - С. 134-139.
Рубрики: Письменники українські--Персоналії--Україна, 20 ст.
   Українська література--Поезія, 20 ст.

Кл.слова (ненормовані):
Збірки -- Вірші -- Рефлексії
Анотація: Естетичні пошуки раннього Максима Рильського, аналізовані у статті Віри Агеєвої, є не лише відображенням мистецького світовідчуття першої половини 20 ст., а й важливим зразком духовно-етичного шляху людини.


Дод.точки доступу:
Рильський, Максим Тадейович (укр. поет, пер., публіцист, громад. діяч ; 1895-1964) \про нього\




    Дідула, Роман.
    "Чистішим вийду із вогню - не бійтеся за мене..." [Текст] : [про поета В. Лучука] / Роман Дідула // Дзвін. - 2009. - № 8. - С. 121-122.
Рубрики: Літературознавство--Видатні діячі
   Українська література--Поезія, 20 ст.

Анотація: Автор статті з нагоди 75-ти річчя визначного поета і перекладача Володимира Лучука розповідає про їх знайомство з поетом.


Дод.точки доступу:
Лучук, Володимир \про нього\




    Караткевич, Уладзімір.
    "Бетховен б'є в долоні" [Текст] : [про поета В. Лучука] / Уладзімір Караткевич ; перекл. з білорус. Р. Лубківський // Дзвін. - 2009. - № 8. - С. 122-124.
Рубрики: Українська література--Поезія, 20 ст.
   Літературознавство --Поетика

Анотація: Автор статті розповідає про збірку українського поета - Володимира Лучука "Полум'я мене овіює".


Дод.точки доступу:
Лубківський, Роман \пер.\; Лучук, Володимир \про нього\




    Левицький, В'ячеслав.
    Від "Лаври на фоні світанку" до "світанкової дівчини у вечірньому трамваї": поетика пуанта Г. Чубая [Текст] / В. Левицький // Слово і час. - 2009. - № 3. - С. 64-69. - Бібліогр.: с. 69
Рубрики: Українська література--Поезія, 20 ст.
Кл.слова (ненормовані):
Градація -- Афористичність -- Драматизм
Анотація: У статті проаналізовано основні механізми пуанта як визначального структурного чинника в доробку безпідставно призабутого українського поета межі 1960-х - 1970-х рр. Григорія Чубая. Уособлюючи новий виток поглиблення модерністичної стилістики, літературне покоління цього автора виразно окреслюється в масштабах "автентичного" (визначення І. Дзюба) шістдесятництва саме через підкреслено образне, а не дидактико-афористичне вивершення версифікаційної градації. Важливими ланками в умовному ланцюжку формування пуантних структур Г. Чубая вбачаються традиції Федеріко Гарсії Лорки та деяких ранніх українських "шістдесятників", зосібна Леоніда Кисельова. При формуванні термінологічної парадигми поняття "пуант", окрім сучасних літературознавчих позицій, ураховуються також мистецтвознавчі.


Дод.точки доступу:
Чубай, Григорій \о произв.\




    Токмань, Ганна.
    Поетична мариністика Володимира Свідзінського [Текст] / Г. Токмань // Слово і час. - 2009. - № 5. - С. 39-47. - Бібліогр.: с. 47
Рубрики: Українська література--Поезія, 20 ст.
Кл.слова (ненормовані):
Образ моря -- Простір -- Час -- Філософська думка -- Діалог
Анотація: У статті проаналізовано поетичну мариністику В. Свідзінського. Увагу зосереджено на філософських мотивах, психологічних нюансах, художньому хронотопі віршів. Авторка розглядає літературний контекст, джерела, розвиток образу моря як складника поетової картини світу.


Дод.точки доступу:
Свідзинський, Володимир \о произв.\




    Анісімова, Ніна.
    "...Й театрик цих смішних трагедій...": художня модель театралізованого світу в поезії Івана Малковича [Текст] / Ніна Анісімова // Слово і час. - 2009. - № 7. - С. 37-50. - Бібліогр.: с. 50
Рубрики: Українська література--Поезія, 20 ст.
Кл.слова (ненормовані):
Спектакль -- Гра -- Театралізація -- Маска -- Іронія -- Гротеск -- Лірика
Анотація: У статті досліджуються основні аспекти театралізованого відображення дійсності в поетичній творчості І. Малковича. Специфіка художньої театральності аналізується в контексті творчих пошуків поетичного покоління 1980-х років, яке вважається "перехідним" у світоглядному сенсі. Виокремлені основні риси та іпостасі ліричного суб'єкта поезії, схильного до постійного маскування та гри. Здійснений естетичний аналіз поезій І. Малковича, з'ясована специфіка його поетичного "театру абсурду".


Дод.точки доступу:
Малкович, Іван Антонович (укр. поет і видавець, власник і директор вид-ва "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" ; 1961-) \про твір\




    Соловей, Елеонора.
    "Зберігати вічно... до 1967 року" (про слідчу справу Володимира Свідзінського) [Текст] / Елеонора Соловей // Слово і час. - 2009. - № 9. - С. 14-23. - Бібліогр.: с. 23.
Рубрики: Поети--Україна, 20 ст.
   Українська література--Поезія, 20 ст.

Кл.слова (ненормовані):
Слідча справа -- Арешт -- Донос -- Репресії -- Реабілітація -- Поет -- Поезія
Анотація: Стаття вводить у науковий ужиток матеріали архівної слідчої справи видатного українського поета Володимира Свізінського (1885-1941), містить докладний виклад та аналіз цих матеріалів у контексті проблематики створення майбутнього літопису життя і творчості поета як основи для його наукової біографії.


Дод.точки доступу:
Свізінський, Володимир (1885-1941) \о нем\




    Гаврилюк, Надія.
    Homo mechanicus: "Техносповідь" Ганни Осадчук [Текст] / Надія Гаврилюк // Слово і час. - 2009. - № 9. - С. 79-84. - Бібліогр.: с. 84.
Рубрики: Українська література--Поезія, 20 ст.
   Літературознавство--Аналіз поезії

Кл.слова (ненормовані):
Міфологічний світогляд -- Техніка -- Відчуження
Анотація: З особливою вирізністю мотив техніки звучить у літературних текстах модернізму та постмодернізму. Техніка стає одним із ключових атрибутів міста й міського способу життя, а також фактором знеособлення та відчуження. Можливий наслідок взаємодії людини й техніки моделює Ганна Осадчук у вірші "Техносповідь". Здійснено спробу інтрепетації причин і наслідків появи нового типу людини - Homo mechanicus - у світлі ідеї семіотики, враховуючи систему міфологічних, релігійних, культурних уявлень людини про себе і світ.


Дод.точки доступу:
Осадчук, Ганна \о ней\




    Ільницький, Микола.
    Пейзажі з вікна: віконна призма в поезії Б.-І. Антонича [Текст] / Микола Ільницький // Слово і час. - 2009. - № 10. - С. 14-21. - Бібліогр.: с. 21.
Рубрики: Літературна критика, 20 ст.
   Українська література--Поезія, 20 ст.

Кл.слова (ненормовані):
Романтизм -- Модернізм -- Історія -- Міф -- Природа -- Антиприрода
Анотація: У статті розглянуто співвідношення зовнішнього і внутрішнього вимірів поетичного світу Б.-І. Антонича. В основі аналізу - образ віконного скла як грані зв'язку історизму та міфологічності поетичного моделювання.


Дод.точки доступу:
Антонич, Богдан-Ігор (поет, прозаїк, літературний критик ; 1909-1937)




    Науменко, Наталія.
    Українські поетичні дзуйхіцу [Текст] / Наталія Науменко // Слово і час. - 2009. - № 10. - С. 77-84. - Бібліогр.: с. 83-84.
Рубрики: Японська література--Проза
   Українська література--Поезія, 20 ст.

Кл.слова (ненормовані):
Дзуйхіцу -- Щоденник -- Лірична проза -- Вільний вірш -- Система символів -- Інтерпретація -- Синтез мистецтв
Анотація: У статті здійснено політичний аналіз японської ліричної прози в жанрі дзуйхіцу і творів подібних жанрів, наявних у доробку українських поетів другої половини XX століття. Установлено, що інтерпретуючи екзотичний для української літератури жанр, надаючи йому вільної (рідше - метричної) віршованої форми, автори привносять у нього глибокий філософський зміст, уводять у тексти віршів, поряд із японськими, автохтонні українські символічні образи, пов'язані передусім із роллю враження в осмисленні людиною свого місця в макрокосмі світу.





    Салига, Тарас.
    Моїм вогнем, моїм благословенним гнівом [Текст] : до сторіччя від дня народження Марка Боєслава / Тарас Салига // Дзвін. - 2010. - № 3/4. - С. 143-152. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники--Персоналії--Україна, 20 ст.
   Українська література--Поезія, 20 ст.

Анотація: Стаття присвена до сторіччя від дня народження Марка Боєслава (Михайла Дяченка), члена Української Головної Визвольної Ради, крайового провідника пропаганди ОУН, кавалера Срібного Хреста Заслуги, редактора підпільного журналу «Чорний ліс« (1947-1950), обдарованого поета і полум’яного публіциста, який геройськи загинув у бою з енкаведистами в селі Дзвиняч Богородчанського району, що на Івано-Франківщині. На жаль, його ім’я мало відоме в Україні, як, зрештою, й імена безлічі інших славних синів та дочок нашої Вітчизни, що поклали своє життя на вівтар її незалежності.


Дод.точки доступу:
Боєслав, Марко (письменник, журналіст ; 25.03.1910 - 23.02.1952) \о нем\




    Кочерга, Світлана.
    Семіотична партитура драматичної поеми Лесі Українки "Оргія" [Текст] / Світлана Кочерга // Слово і час. - 2010. - № 4. - С. 3-12. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Поезія, 20 ст.
Кл.слова (ненормовані):
Семіотика -- Код -- Партитура -- Інтертекстуальність -- Парадигма
Анотація: У статті подано тлумачення поняття "партитура" в контекстісеміотики тексту. Розглядаються особливості семіотичної партитури драматичної поеми Лесі Українки. Основну увагу приділено коду оргії та його трансформації. Розкривається структурний зв'язок персонажів з образами міфічних блогів.


Дод.точки доступу:
Українка, Леся (укр. письм., громад.-культур. діячка, перекладач ; 1871-1913) \про твір\




    Дроздовський, Дмитро.
    Творче мислення як відображення географічного простору в поезії Любові Голоти [Текст] / Дмитро Дроздовський // Слово і час. - 2010. - № 4. - С. 86-94. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Поезія, 20 ст.
Кл.слова (ненормовані):
Геокритика
Анотація: У статті подано визначення центральних семіотичних концептів у поезії Любові Голоти. Водночас, викорастина методологічні аспекти геокритики для визначення зв'язку художнього мислення з географічним простором. Акцентовано на проблемі репрезентації відносин між простором і процесами "детеріоризації теорії" в поезії.


Дод.точки доступу:
Голота, Любов Василівна (українська письменниця (поетеса, публіцист, прозаїк), журналіст ; 1949)




    Клочек, Григорій.
    Три поезії Бориса Олійника (дещо про магію Олійникового слова) [Текст] : ювілейне есе / Григорій Клочек // Слово і час. - 2010. - № 12. - С. 19-23 : портр. - Зміст: "Та було у матері чотири сини..." ; Парубоцька балада ; Похорон вчителя
Рубрики: Письменники України, 20-21 ст.
   Українська література--Поезія, 20 ст.

Анотація: 22 жовтня виповнилося 75 років Борисові Олійнику - відомому укр. поетові. У своєму ювілейному есе автор звертає увагу читачів на три твори Бориса Олійника і подає до них короткий нанав'язливий коментар.


Дод.точки доступу:
Олійник, Борис Ілліч (укр. поет, пер., дійсний член НАНУ, у 1987-2017 роках голова Укр. фонду культури. Герой України (2005). Почесний академік Акад. мистецтв України ; 1935-2017) \про твір\




    Павлюк, Ігор.
    Про дві вітчизни серця, але одну любов [Текст] / Ігор Павлюк // Слово і час. - 2011. - № 2. - С. 110-112
Рец. на кн.: Яручик Віктор. Українська поезія, творена в Польщі після Другої світової війни: Монографія / Віктор Яручик. - Луцьк: Волинський нац. ун-т ім. Лесі Українки, 2010. - 228 с.

Рубрики: Українська література--Поезія, 20 ст.
Анотація: Монографія Віктора Яручика вартісна ще й під кутом зору компаративістського зіставлення релятивістських рівнів свободи слова в поствоєнних прорадянських та радянських Польщі й УРСР аж до відносно незалежного сучасся, що збагачує дослідження, а воно - гуманістику соціопсихологічними та соціософськими підтекстами, "оскільки донедавна життя української меншини в Польщі було питанням закритим, а її література - недоступною для ознайомлення та вивчення на професійному рівні".





    Ільницький, Микола.
    Ключі до замкнених текстів [Текст] / Микола Ільницький // Слово і час. - 2011. - № 3. - С. 122-125
Рец. на кн.: Пастух Тарас. Київська школа поетів та її оточення: (модерні стильові течії української поезії 1960-х років): Монографія / Тарас Пастух. - Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2010. - 700 с.

Рубрики: Українська література--Поезія, 20 ст.
Анотація: Монографія Тараса Пастуха - панорамне, багатоаспектне дослідження такого важливого явища української літератури XX ст., як Київська школа - явища, що могло стати своєрідною "затопленою атлантидою". Цього, на щастя, не відбулося, попри тривале перебування поетів у зоні замовчування, що, зрештою, породило естетичний еквівалент закритого, герметичного письма, яке заговорило голосніше від гучних декларацій.


Дод.точки доступу:
Пастух, Тарас Тимофійович (український громадський діяч ; 1978)