Старовойтенко, Інна.
    Повний "Кобзар" Т.Шевченка (1907-1908) у листуванні П.Стебницького з Є.Чикаленком [Текст] / І. Старовойтенко // Слово і час. - 2008. - № 3. - С. 17-25. - Бібліогр.: 6 назв.
Рубрики: Епістолярна спадщина--Листування--Письменники українські
   Українська література--Поезія, 19 ст.

Кл.слова (ненормовані):
Епістолярій -- Видання -- Книгарня -- Реалізація -- Співредактор -- Видавець -- Конфіскація -- Правомірність
Анотація: У статті відображені сюжети листування П.Стебницького (1862-1923) та Є.Чикаленка (1861-1929) - відомих громадсько-культурних діячів к. ХІХ - поч. ХХ ст., в яких висвітлюються проблеми видання та розповсюдження повного "Кобзаря" Т.Шевченк, що вийшов у Петербурзі в 1907-1908 рр. за редакцією В.Доманицького. З листів довідуємося про участь у тих заходах П.Стебницького - співредактора обох видань та члена видавничих комісій. У листах постає й питання про третє видання "Кобзаря", від якого попередні видавці відмовились, розкрито, як шляхом листування між Києвом та Петербургом узгоджувалися окремі видавничі проблеми, зафіксовано й факт конфіскації петербурзьких видань "Кобзаря" в 1911 р., хід судового процесу.


Дод.точки доступу:
Стебницький, Петро Януарович; Чикаленко, Є. Х.




    Чамата, Ніна.
    Графіка поетичного тексту Шевченка [Текст] / Н. Чамата // Слово і час. - 2008. - № 3. - С. 39-45. - Бібліогр.: 6 назв.
Рубрики: Українська література--Поезія, 19 ст.
   Літературознавство --Поетика

Кл.слова (ненормовані):
Мінус-вірш -- Зміна шрифту
Анотація: У статті розглядається один із рівнів структури Шевченкового поетичного тексту - графіка в її зв'язках із семантикою. Аналіз особливостей таких елементів графічної організації, як графічний поділ віршового рядка і пробіл, мінус-вірш (або крапкування рядків), зміна шрифту тощо дає змогу дійти висновків: 1) поет повною мірою володів існуючими в його час засобами графічної виразності і зробив певний внесок у їхній розвиток; 2) графіка поетичного тексту Шевченка - важливий елемент композиційної будови, чинник формування художнього образу.





    Штонь, Григорій.
    Лірична складова поезії Івана Франка. Теоретико-літературний та духовний виміри [Текст] / Григорій Штонь // Слово і час. - 2009. - № 6. - С. 54-58. - Бібліогр.: с. 58
Рубрики: Українська література--Поезія, 19 ст.
   Літературознавство--Аналіз поезії

Кл.слова (ненормовані):
Лірика -- Індивід -- Особистість -- Самопізнання
Анотація: У статті ставиться під сумнів традиційне зарахування до лірики віршованих форм імпресонального виражального ряду.


Дод.точки доступу:
Франко, Іван Якович (укр. письм., поет, публіцист, пер., учений, громад. і політ. діяч, д-р філософії (1893) ; 1856-1916) \про нього\




    Харчук, Роксана.
    Вірш Т. Шевченка "Якби-то ти, Богдане п'яний": трансформація образу гетьмана [Текст] / Роксана Харчук // Слово і час. - 2014. - № 2. - С. 3-8. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України, 19 ст.
   Українська література--Поезія, 19 ст.

Кл.слова (ненормовані):
епітафія -- карикатурний образ -- топос Переяслава
Анотація: Авторка статті доводить, що Шевченко у власній оцінці Б. Хмельницького розійшовся з потрактуванням цього образу в тогочасній історіографії, літературі й фольклорі. Тут також розглянуто, як змінювався образ Б. Хмельницького у творчості Шевченка.


Дод.точки доступу:
Шевченко, Тарас Григорович (укр. поет, письм., худож., громад. і політ. діяч ; 1814-1861) \про твір\; Хмельницький, Богдан-Зіновій Михайлович (укр. військовий, політ, і держ. діяч, Гетьман Війська Запорозького, Очільник Гетьманату (1648-1657) ; 1595-1657) \про нього\




    Ільницький, Микола.
    "Золота риза" й "біла габа" природи (варіації мотиву одного Шевченкового вірша) [Текст] / Микола Ільницький // Слово і час. - 2014. - № 2. - С. 9-13. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України, 19 ст.
   Український фольклор--Народні пісні

   Українська література--Поезія, 19 ст.

   Українська література--Поезія, 21 ст.

Кл.слова (ненормовані):
архетип -- символіка -- етос -- трансцендентність -- трансформація
Анотація: У статті розглянуто мотив колообігу у природі, символіку добра і зла в народній пісні "Ой дуброво, дубровонько!.", її переспів у вірші Т. Шевченка "Ой діброво - темний гаю!." і його інтерпретації у творах сучасних українських авторів.


Дод.точки доступу:
Шевченко, Тарас Григорович (1814-1861) \про нього\




    Мельниченко, Володимир.
    Московські спалахи Шевченкового генія [Текст] / Володимир Мельниченко // Слово і час. - 2014. - № 3. - С. 113-120. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники--Персоналії--Україна, ХІХ ст.
   Українська література--Поезія, 19 ст.

Кл.слова (ненормовані):
емоційність -- публікація -- поетичний збірник -- концепт
Анотація: У статті проаналізовано одну-єдину поезію Т. Шевченка "Чигрине, Чигрине...", що була написана у Москві.


Дод.точки доступу:
Шевченко, Тарас Григорович (1814-1861) \про нього\




    Петренко, Олександр.
    Поет-романтик Михайло Петренко: у пошуках біографічної істини [Текст] / Олександр Петренко // Слово і час. - 2014. - № 7. - С. 104-112. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Поети українські--Персоналії--Україна, 19 ст.
   Українська література--Поезія, 19 ст.

Анотація: У статті про українського поета, представника Харківської школи романтиків першої половини ХІХ ст., спростовано помилкові біографічні відомості про нього, які зафіксовані в довідкових і наукових виданнях. Проаналізовано три відомих варіанти одного з віршів поета - "Недоля" ("Дивлюсь я на небо...").


Дод.точки доступу:
Петренко, Михайло Миколайович (укр. поет Харків. школи романтиків ; 1817-1862) \про нього\




    Барабаш, Юрій.
    "Давидові псалми" Тараса Шевченка як поетичний "текст" (спроба структурно-семантичного підходу) [Текст] / Юрій Барабаш // Слово і час. - 2016. - № 2. - С. 3-18. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України, 19 ст.
   Українська література--Поезія, 19 ст.

Кл.слова (ненормовані):
претекст -- контекст -- інтертекст -- "код мовця" -- переформатування -- когеренція -- семантика -- діалогізм
Анотація: Шевченків поетичний цикл "Давидові псалми" постає у статті у синхронічному зрізі як складна, ієрархічна художня система, як "текст" - у структурно-семіотичному та структурно-семантичному сенсах цього поняття. Такий підхід становить складову комплексного дослідження, мета якого - поєднання традиційних ракурсів (літературно-історичного, лінгвостилістичного, історіо- та націософського, соціопсихологічного, релігієзнавчого та ін.) із сучасними методологічними засадами та новітніми аналітичними технологіями.


Дод.точки доступу:
Шевченко, Тарас Григорович (1814-1861) \про твір\




    Яременко, Василь.
    "... Подай любов, сердечний рай!" (Поняття гармонії у творчій спадщині Тараса Шевченка: сутність множинності) [Текст] / Василь Яременко // Слово і час. - 2016. - № 5. - С. 3-13. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Поезія, 19 ст.
   Поети України, 19 ст.

   Шевченкознавство--Дослідження поезії

Кл.слова (ненормовані):
Християнство -- Етика -- Любов -- Щастя -- Розуміння
Анотація: У статті розглянута проблема гармонії в доробку Т. Шевченка. З’ясовуються прямі й опосередковані вияви цього поняття в його творчій спадщині, аргументовано показано, що основою цього мотиву було християнство. Відповідно розширюються можливості трактування релігійного світогляду й коментування творів митця.


Дод.точки доступу:
Шевченко, Тарас Григорович (укр. поет, письм., худож., громад. і політ. діяч ; 1814-1861) \про нього\




    Іванишин, Петро.
    Таємниця чину, або Дещо про героїзм Івана Гонти [Текст] / П. Іванишин // Слово і час. - 2016. - № 12. - С. 49-56. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Поезія, 19 ст.
   Українська література--Образи і теми

Кл.слова (ненормовані):
гайдамаки -- сенс -- герой -- античність -- національний провідник -- національна екзистенція
Анотація: У статті в герменевтичному та компаративному планах розглянуто чин Гонти в поемі Т. Шевченка "Гайдамаки". Указано, що поет в образі Гонти моделює український героїчний ідеал національного провідника. Для контексту залучаються образи античних героїв - Горацій, Брут, Валерій, Манлій.


Дод.точки доступу:
Шевченко, Тарас Григорович (укр. поет, письм., худож., громад. і політ. діяч ; 1814-1861) \про твір\; Гонта, Іван \про нього\




    Левчик, Надія.
    Поезія Михайла Старицького: дискурс образної символіки [Текст] / Надія Левчик // Слово і час. - 2017. - № 1. - С. 81-88. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Поезія, 19 ст.
   Літературознавство--Образи і теми

Кл.слова (ненормовані):
образ -- символ -- народнопісенна символіка -- семантична переакцентація -- соціологізація -- поглиблений психологізм
Анотація: У статті проаналізовано дискурс образної символіки поезії Михайла Старицького. Віршова спадщина розглядається у трьох періодах творчості: вірші 1860-х років, які містять найбільше народнопоетичної символіки, вірші 1870-1890-х років з їх відчутним струменем соціологізації, а також поезія 1900-х років, означена поглибленим психологізмом наповнення образів-символів.


Дод.точки доступу:
Старицький, М. \про твір\




    Шаф, Ольга.
    Тарас Шевченко, маскулінність і чоловіче тіло [Текст] : рецензія / Ольга Шаф // Слово і час. - 2020. - № 4. - С. 116-118. - Бібліогр. в кінці ст.
Рец. на кн. : Черкас О. Маскулінне в поезії Тараса Шевченка: монографія / О. Черкас. - Київ: ВЦ "Академія", 2020. 128 с.

Рубрики: Українська література--Поезія, 19 ст.
Анотація: Тема монографії може декому здатися дражливою, адже її осмислення змушує автора звернутися не лише до гендерних студій, а й до психоаналізу. У теоретичному розділі монографії, однак, докладніше висвітлено гендерний підхід до вивчення літератури загалом і творчості Т. Шевченка зокрема, хоч авторові й доводиться говорити переважно про шевченкознавчі студії, де почасти або побіжно, ситуативно йдеться про гендерну проблематику. Центральне місце в монографії посідає класифікація маскулінних типів у поезії Т. Шевченка, об’єднаних у смислові тріади: «козак - гетьман - батько», «поет - кобзар - пророк», «пан - спокусник - ґвалтівник».


Дод.точки доступу:
Шевченко, Тарас Григорович (укр. поет, письм., худож., громад. і політ. діяч ; 1814-1861) \про нього\




    Харчук, Роксана.
    Значення Шевченка для формування свідомості українських інтелігентів-постшістдесятників у Російській імперії ХІХ ст. [Текст] / Роксана Харчук // Слово і час. - 2021. - № 2. - С. 20-34. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України--Постшістдесятники--Росія, 19 ст.
   Українська література--Поезія, 19 ст.

Кл.слова (ненормовані):
національна ідентичність -- джерела особового походження -- лектура -- наукове шевченкознавство
Анотація: У статті розглянуто значення Шевченкової поезії для формування національної свідомості покоління українських інтелігентів-постшістдесятників у Російській імперії ХІХ ст. Авторка аналізує спогади, щоденники й листування, на підставі яких робить висновок про рецепцію творчості поета.


Дод.точки доступу:
Шевченко, Тарас Григорович (укр. поет, письм., худож., громад. і політ. діяч ; 1814-1861) \про нього\




    Швець, Алла.
    Франків поетичний цикл "Скорбні пісні": аспекти поетики [Текст] / Алла Швець // Слово і час. - 2021. - № 5. - С. 3-21. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України, 19-20 ст.
   Українська література--Поезія, 19 ст.

Кл.слова (ненормовані):
медитація -- громадянська лірика -- ліричний герой -- образ-символ
Анотація: У статті комплексно проаналізовано Франків поетичний цикл «Скорбні пісні», який увійшов до другого видання збірки «З вершин і низин» (1893). Кожен із дев’яти віршів осмислено з погляду генології, образності, художніх засобів, особливостей версифікації, а також інтертекстуальних паралелей на рівні ремінісценцій та алюзій. Звернено увагу на характер ліричного героя, внутрішній сюжет циклу, хронотопну організацію, лейтмотиви, фольклорні перегуки.


Дод.точки доступу:
Франко, Іван Якович (укр. письм., поет, публіцист, пер., учений, громад. і політ. діяч, д-р філософії (1893) ; 1856-1916) \про твір\




    Салій, Олександра.
    Загублена "намистина" "Зів’ялого листя" [Текст] / Олександра Салій // Слово і час. - 2021. - № 5. - С. 22-39. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України, 19-20 ст.
   Українська література--Поезія, 19 ст.

Кл.слова (ненормовані):
символічний образ -- ліричний герой -- адресат -- композиція -- строфа
Анотація: У статті докладно розглянуто не опублікований за життя І. Франка вірш «Душе моя! Душе душі моєї!». З’ясовано його жанр, творчу історію, особливу увагу звернено на психобіографічний контекст. В основі поетичної рефлексії — інтимні почуття поета до польки Целіни Журовської, тому в статті приділено увагу цій жінці, зокрема її впливу на творчість І. Франка. Вірш проаналізовано з погляду його архітектоніки, поетичної композиції та іконосфери. Виокремлено художні образи перлини (мушлі) та душі. Звернено увагу на поетичну мову й версифікацію.


Дод.точки доступу:
Франко, Іван Якович (укр. письм., поет, публіцист, пер., учений, громад. і політ. діяч, д-р філософії (1893) ; 1856-1916) \про твір\




    Приліпко, Ірина.
    Однойменні Шевченкові вірші «Думи мої, думи мої...»: історія тексту та особливості поетики [Текст] / Ірина Приліпко // Слово і час. - 2022. - № 2. - С. 30-41. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України, 19 ст.
   Українська література--Поезія, 19 ст.

Кл.слова (ненормовані):
чорновий автограф -- основний текст -- образ -- мотив
Анотація: У статті висвітлено процес становлення основного тексту віршів Т. Шевченка «Думи мої, думи мої...» 1840-го та 1848-го років написання. Розкрито художні особливості творів, з’ясовано їх ідейно-естетичну суголосність та значення в доробку поета. Простежені зміни на шляху до остаточного тексту обох віршів увиразнюють специфіку творчої лабораторії автора, засвідчують його прагнення вдосконалити граматику і стилістику тексту, виявляють ретельне ставлення поета до форми і змісту своїх творів, до належної їх підготовки до друку.


Дод.точки доступу:
Шевченко, Тарас Григорович (укр. поет, письм., худож., громад. і політ. діяч ; 1814-1861) \про твір\