Варикаша, Марта.
    Еротичний дискурс у щоденниках: метафори сексуальності [Текст] / Марта Варикаша // Слово і час. - 2012. - № 5. - С. 78-83. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Мемуаристика, 20 ст.
   Літературознавство--Тропи--Метафора

Кл.слова (ненормовані):
тілесність -- дискурс сексуальності -- наратор -- нон-фікшн
Анотація: У статті з'ясовано, що найголовніші розлогі метафори сексуальності у щоденниках письменників І пол. ХХ ст. були співвіднесені з мистецтвом (музика, танок, театр) і творчістю. Метафори відбивають гендерну ідентичність автора та специфіку його сексуальності.





    Саєнко, Валентина.
    Соловецька тема в науковій спадщині Наталії Кузякіної [Текст] / Валентина Саєнко // Слово і час. - 2012. - № 8. - С. 66-74. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Мемуаристика, 20 ст.
   Мемуари--Письменники українські, 20 ст.

Кл.слова (ненормовані):
Тематологічний зріз -- Мемуари
Анотація: Стаття склається з двох мікророзділів: у першому на прикладі аналізу книжки професора Н. Кузякіної "Театр на Соловках. 1923-1937", уперше видрукуваної в Англії в серії "Русский театральный архив" 1994 р., вивчається генеза й особливості генеральної теми її наукової спадщини - репресована література й доля соловецького театру; у другому мікророзділі наведено фрагмент мемуарів дослідниці, яка у 13-літньому віці пережила трагедію уярмлення в радянській тюрмі за 58-ою статтею, що переплавилася в її духовне прозріння й розуміння психології поневолених митців.


Дод.точки доступу:
Кузякіна, Наталя \про твір\




    Колошук, Надія.
    "Ми бідні і страшенно глупі, але ми не "мізерні азіяти"...": українське і чуже у щоденнику Юрія Луцького [Текст] / Надія Колошук // Слово і час. - 2014. - № 7. - С. 26-34. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Літературознавці України, 20 ст.
   Українська література--Мемуаристика, 20 ст.

Кл.слова (ненормовані):
самоідентифікація -- етнічний образ -- імагологічна проблематика -- патріотизм -- космополітизм -- опозиція Свій - Чужий
Анотація: Ідеться про головну проблемно-конфліктну лінію в мемуарній книжці Юрія Луцького "Роки сподівань і втрат. Щоденникові записи 1986-1999 років" - визначення українства в зіставленні з іншими народами; самовизначення себе як "космополіта" у протиставленні націоналістам, традиційно "патріотично" налаштованій еміграції, у відносинах із далекою батьківщиною та новою країною, що стала місцем не лише проживання, а й самореалізації. Вияв цих конфліктних опозицій у сповідальній книжці знаного й авторитетного в колах світової славістики вченого-українця дає можливість зробити висновки про ідентифікацію українців у ХХ ст.


Дод.точки доступу:
Луцький, Юрій (літературознавець, перекладач ; 1919-2001 рр.) \про нього\




    Матвєєва, Ольга.
    Категорія матеріальні цінності в контексті художньої моделі індивідуального буття (на матеріалі "Щоденника" (1911-1931) В. Винниченка) [Текст] / Ольга Матвєєва // Слово і час. - 2015. - № 7. - С. 38-46. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України, 19-20 ст.
   Українська література--Мемуаристика, 20 ст.

Кл.слова (ненормовані):
метафізика -- цинізм -- гроші
Анотація: У статті досліджується проблема абсолютизації матеріальних цінностей у контексті конструювання художньої моделі індивідуального буття на матеріалі щоденникових записів В. Винниченка.


Дод.точки доступу:
Винниченко, Володимир Кирилович (укр. політик, держ. діяч, письм. і худож. ; 1880-1951) \про нього\