Дика, Ніна.
    Маловідома композиторка: Клара Шуман (Вік) [Текст] / Ніна Дика // Дзвін. - 2014. - № 4. - С. 153-156
Рубрики: Композитори--Німеччина, 19 ст.
   Музиканти і композитори українські--Персоналії, 19 ст.

Анотація: Авторка розповідає про творчий шлях німецької композиторки Клари-Жозефіни Шуман (Вік). Творчий композиторський доробок не втратив актуальності і сьогодні, в листопаді 2013 р. відбувся концерт з творів композиторки у рамках проекту "Маловідомі жінки-композиторки".


Дод.точки доступу:
Шуман, Клара-Жозефіна (видатна німецька піаністка, композиторка, педагог ; 1819-1896) \про неї\




   
    Цікаві бувальщини із життя відомих українців [Текст] // Шкільна бібліотека. - 2017. - N 9(вересень). - С. 125-127 : ілюстр.
Рубрики: Письменники українські--Персоналії, 19 ст.
   Музиканти і композитори українські--Персоналії, 19 ст.

   Співаки українські--Персоналії, 19 ст.

   Режисери українські--Персоналії, 20 ст.

Анотація: Бувальщини з життя Т. Г. Шевченка, І. С. Нечуя-Левицького, М. В. Гоголя, О. П. Довженка, П. І. Ніщинського, І. Т. Рябініна.


Дод.точки доступу:
Шевченко, Тарас Григорович (укр. поет, письм., худож., громад. і політ. діяч ; 1814-1861) \про нього\; Гоголь, Микола Васильович (рос.- укр. прозаїк, драматург, письм. ; 1809-1852) \про нього\; Нечуй-Левицький, Іван Семенович (укр. письм., пер., прозаїк ; 1838-1918) \про нього\; Довженко, Олександр Петрович (укр. письм., кінорежисер, кінодраматург, художник, класик світ. кінематографу ; 1894-1956) \про нього\; Ніщинський, Петро Іванович (1832-1896) \про нього\; Рябінін, Іван Трохимович (1844-1908) \про нього\




    Корній, Л. П.
    Тадей і Максим Рильські та Микола Лисенко: вплив середовища на формування особистості [Текст] / Л. Корній // Народна творчість та етнологія. - 2020. - N 3(травень-червень). - С. 94-103 : вкл. арк. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники українські--Персоналії--Україна, 20 ст.
   Музиканти і композитори українські--Персоналії, 19 ст.

Анотація: У статті розглянуто, як мікросередовище «Київської Старої громади» та Микола Лисенко позначилися на фор-муванні особистості Максима Рильського. Висвітлено вплив студентського руху Київського університету кінця 50-х – 60-х років ХІХ ст. на становлення національно-демократичних світоглядних принципів Тадея Рильського та М. Лисенка, що відбилося на способі їхнього життя та різнобічній діяльності. Звернено увагу на культурницьку діяльність «Київської Старої громади» й активну участь у ній Т. Рильського та М. Лисенка. Відзначено формування в середовищі «Київської Старої громади» нового типу особистості – інтелектуала – громадянина з національною самосвідомістю. Громадянськість особистості з народолюбним та патріотичним світоглядом була характерна для багатьох громадівців, зокрема, для Т. Рильського та М. Лисенка. Способом свого життя та діяльністю вони вплинули на погляди, життєві пріоритети і мистецькі принципи молодого М. Рильського. Подано відомості про їхні дружні та творчі стосунки. Розкрито роль М. Лисенка, як одного з найвидатніших представників українського національного відродження другої половини ХІХ – початку ХХ ст., та його середовища у формуванні особистості М. Рильського, зокрема, представлено інформацію щодо наближення до музичної сфери, яка вплинула і на його поетичну творчість.
У пропонованій статті відзначено діяльність М. Рильського в музикознавчій сфері, при цьому звернено особливу увагу на його праці про М. Лисенка. Підкреслено, що автор виділяв громадянськість як найважливішу рису особистості композитора, а також зауважував нову якість народності та національну самобутність його творчості. Ці риси були характерні і для самого М. Рильського, що підтвердила його поетична творчість і багаторічна самовіддана праця на розвиток української культури як директора Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії. У цьому він продовжив традиції свого батька, громадівців та М. Лисенка. Наголошено на значній ролі М. Рильського в справі друкування, редагування та виконання спадщини композитора


Дод.точки доступу:
Рильський, Максим Тадейович (укр. поет, пер., публіцист, громад. діяч ; 1895-1964) \про нього\; Лисенко, Микола Віталійович (укр. композитор, піаніст, диригент, педагог, збирач пісен. фольклору, громад. діяч ; 1842-1912) \про нього\