Гіщинський, Володимир..
    Підгорецькі ченці-василіяни душу "усопшаго поета Тарасія шевченка..." поминають. [Текст] / В. Гіщинський // Слово і час. - 2007. - № 3. - С. 79-81. - Бібліогр.: в прим.
Рубрики: Літературознавство --Літературні дослідження
Анотація: Аби зрозуміти виняткову значущість факту запису поминання пам'яті Т.Шевченка в "Пом'янику" Підгорецької чернечої обителі Чину св. Василія Великого, слід насамперед пригадати політичне становище українського народу в середині ХIХ ст.





    Деркач, Лариса.
    Трансформація подорожі міфологічного героя у структурі наративної моделі "міста" В. Підмогильного [Текст] / Л. Деркач // Слово і час. - 2007. - № 4. - С. 12-18. - Бібліогр. у підряд. прим.
Рубрики: Літературознавство --Літературні дослідження
   Художня література--Проза--Україна, 20 ст.

Кл.слова (ненормовані):
Модель мономіфу -- Ініціація -- Міф -- Лімінальний сюжет
Анотація: Проаналізовано наративну модель як специфічну форму дискурсу, а також взаємозв'язок міфу та літератури у працях різних літературознавців. Дано характеристику творчості В. Підмогильного, зокрема його роману "Місто". В оповіді про життя Степана Радченка простежуються основні етапи символічної подорожі героя мономіфу, співзвучного до моделі мономіфу Дж. Кемпбелла: вони передбачають побудову сюжету на основі переживання героєм граничних фаз, долання певних меж.


Дод.точки доступу:
Підмогильний, Валер`ян Петрович (укр. письм., пер., чл. літ. групи МАРС, прозаїк укр. «розстріляного відродження». Жертва сталін. репресій ; 1901-1937) \про нього\




    Бернадська, Ніна.
    10-й філологічний семінар [Текст] / Н. Бернадська // Слово і час. - 2007. - № 5. - С. 90-91.
Рубрики: Семінари--Філологічні--Україна
   Літературознавство --Літературні дослідження

Анотація: 18 грудня 2006 року в Інституті філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбувся десятий філологічний семінар. В статті розповідається про основних учасників та тематику семінару.





    Гундорова, Тамара.
    Соцреалізм: між модерном і авангардом [Текст] / Т. Гундорова // Слово і час. - 2008. - № 4. - С. 14-21. - Бібліогр.: 14 назв.
Рубрики: Українська література--Течії і напрямки--Соцреалізм
   Літературознавство --Літературні дослідження

Кл.слова (ненормовані):
Масова культура -- Кітч -- Імітація
Анотація: У статті йдеться про зв'язок соціалістичного реалізму, що трактується як естетичний феномен, з досвідом авангардизму й кітчу, лівого мистецтва й неоромантизму. Предмет дискусії - ототожнення соцреалізму з постмодернізмом, а також уніфікація самого поняття соцреалізм без урахування його відмінностей на різних фазах розгортання. Зокрема, у статті аналізується парадигма соцреалізму, змодельована на основі авангардистського експерименту з масовим мистецтвом, лефівського ототожнення мистецтва з конвеєрним тиражуванням способів формального опрацювання життєвого матеріалу, а також романтичної естетичної сублімації, яка стає "імітованою сублімацією", іконічно втілюється через кітч та монополізує естетичне сприйняття, "запаковуючи" його в художній образ.





    Зимомря, Іван.
    Моделі ціннісного досвіду [Текст] / І. Зимомря // Слово і час. - 2009. - № 1. - С. 115-117.
Рец. на кн. : Гром'як Р. Орієнтація. Розмисли. Дискурси. 1997-2007 / Р Гром'як. - Тернопіль: Джура, 2007. - 368 с.

Рубрики: Рецензії
   Літературознавство --Літературні дослідження

Анотація: Стаття є рецензією на книжку "Орієнтації. Розмисли. Дискурси. 1997-2007", книжка містить статті, студії, виступи відомого літературознавця Р. Гром'яка.


Дод.точки доступу:
Гром'як, Роман \о произв.\




    Александрова, Галина.
    Перша історія нової української літератури: компаративні орієнтири [Текст] / Г. Александрова // Слово і час. - 2009. - № 2. - С. 82-91. - Бібліогр. : с. 91
Рубрики: Українська література--Дослідження з історії літератури, 19 ст.
   Літературознавство --Літературні дослідження

Кл.слова (ненормовані):
Періодизація -- Вплив -- Запозичення -- Порівняльний метод
Анотація: У статті розглядаються "Нариси історії української літератури ХІХ століття" (1884) М. Петрова - перша авторська історія нового вітчизняного письменства, особливістю якої був наголос на численних запозиченнях у ньому. Водночас праця демонструвала, що необхідним компонентом національного письменства є літературні зв'язки, і доводила, що з розвитком національної історії літератури тісно пов'язаний розвиток порівняльних досліджень.


Дод.точки доступу:
Петров, Микола Іванович (Літературознавець, дослідник фольклору ; 1840-1921) \о нем\




    Василенко, Вадим.
    Оприявнюючи незриме, проговорюючи невимовне : категорія травми в об'єктиві сучасних досліджень [Текст] / Вадим Василенко // Слово і час. - 2017. - № 11. - С. 43-55. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Літературознавство --Літературні дослідження
Кл.слова (ненормовані):
травма, свідок, свідчення, горе, скорбота, меланхолія, політика, тоталітаризм
Анотація: У статті проаналізовано проблему репрезентації, літературний і культурний контексти травми як однієї з центральних категорій у сучасній літературній антропології. Зосереджено увагу на питаннях про роль свідка та функцію свідчення у процесі дослідження травми. До аналізу залучено праці дослідників, які репрезентують студії травми як автономний розділ сучасної гуманіристики, заснований на результатах психоаналітичних спостережень.