Глушко, М. С.
    Володимир Гнатюк - організатор та учасник формування музейних етнографічних колекцій [Текст] / М. С. Глушко // Народна творчість та етнологія. - 2021. - N 2(березень-квітень). - С. 15-25. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Етнографічні музеї--Наукове товариство ім. Т. Г. Шевченка--Львів, місто (Україна)
   Етнографічні музеї--Санкт-Петербург, місто (РФ)

Анотація: У 2021 році минає 150 років із дня народження Володимира Гнатюка - видатного вченого та організатора української науки. крім відомих галузей знань (етнографії, фольклористики, історії, літературознавства, мовознавства), його цікавила ще одна важлива сфера україністики - етнографічне музейництво. Залучивши архівні та опубліковані джерела, у пропонованій статті розглядаємо причетність В. Гнатюка до розбудови Музею Наукового товариства імені Шевченка у Львові та його участь у формуванні музейних збірок.
Щонайменше тричі (12.12.1900; 1.9.1909; 15.07.1920) В. Гнатюка обирали до різних тимчасових комісій НТШ у Львові, члени яких розробляли концепцію діяльності Музею, готували й поширювали серед населення праці методичного характеру (відозви), складали плани експозицій, опікувалися поповненням музейних колекцій новими моделями й автентичними предметами традиційно-побутової культури українців тощо. У 1902-1903 роках учений виконував обов'язки референта цієї структурної одиниці Товариства.
Співпрацюючи з Федором Вовком, В. Гнатюк брав участь у формуванні нових етнографічних збірок етнографічного відділу Російського музею імператора Олександра III в Санкт-Петербурзі. ця співпраця була особливо активною напередодні Першої світової війни (1913-1914), коли фонди російської музейної установи поповнили вироби щоденного побуту ("писані столи", "писані скрині") та компоненти традиційного одягу гуцулів.
Завдяки В. Гнатюку переважну більшість моделей та оригінальних зразків традиційної матеріальної культури і творів народного мистецтва було зібрано на території галицьких частин Бойківщини та Гуцульщини, звідки походили його найкращі "посередники" з музейної справи, - Михайло Зубрицький, Лука Гарматій, Богдан Заклинський, Антін Онищук, Петро Шекерик-Доників та ін. Водночас В. Гнатюк безпосередньо брав участь у пошуку, відборі та формуванні етнографічних колекцій, відпочиваючи влітку на території Гуцульщини.


Дод.точки доступу:
Гнатюк, Володимир Михайлович (1871-1926) \про нього\; Вовк, Федір Кіндратович (1847-1918) \про нього\