Івашук, Юрій.
    Емерджентний інституційний порядок в економіці та його поведінкові підстави [Текст] / Ю. Івашук // Економічна теорія. - 2016. - № 3. - С. 69-81. - Бібліогр. наприкінці ст.
Рубрики: Економічний розвиток--Інституціональні проблеми
Кл.слова (ненормовані):
раціональність -- стратегічна взаємодія -- поведінкова теорія ігор -- феномен емерджентного інституційного порядку -- емерджентний порядок
Анотація: Розглянуто концептуальні підходи до моделювання поведінки економічних суб’єктів та розкрито поняття раціональності економічного вибору. Показано, що систематична відповідність намірів та очікувань, котрі визначають дії різних, пов’язаних між собою індивідів, є основою формування певного інституційного порядку. Сформульовано авторське бачення феномену емерджентного інституційного порядку. Висвітлено результати спроби підтвердження феномену емерджентного інституційного порядку в лабораторних умовах. Наведено приклад виникнення емерджентного інституційного порядку в реальних економічних системах. Аргументується висновок про те, що важливі складові емерджентного порядку, присутні в ринкових процесах, зумовлені впливом інститутів, а не самою лише раціональністю індивідів.





    Кузьмук, С.
    Соціалізація економіки в контексті трансформаційних зрушень в економіці [Текст] / С. Кузьмук // Економічна теорія. - 2018. - № 2. - С. 41-58. - Бібліогр. наприкінці ст.
Рубрики: Економічний розвиток--Інституціональні проблеми
   Соціалізація--Економіка--Дослідження

   Економічна теорія

Кл.слова (ненормовані):
людиноцентрична модель -- інтелектуалізація -- соціалізація -- людина економічна -- людина соціальна
Анотація: Розкрито особливості протікання сучасних зрушень в економічному середовищі та наукове відображення таких змін, доведено неготовність наявної наукової парадигми пояснити та попередити причини фінансових потрясінь в умовах високої динамічності, описано основні мегатренди економічного розвитку та процес соціалізації розглянуто як один із основних мегатрендів у площині економічних зрушень з точки зору переорієнтування на людину як соціальний феномен. Проаналізовано передумови гуманізаційних процесів в економічній науці. Досліджено теоретичну етимологію та практичні прояви соціалізації економіки, яку розглянуто як процес, який передбачає людяність та можливість самоствердження через володіння та використання знань, причому наукові знання та спеціалізовані унікальні навички їхніх носіїв стають головним джерелом і ключовим фактором розвитку виробничої сфери, а також запорукою стійкого розвитку невиробничої.





    Подлєсна, Василина Георгіївна.
    Воєнно-економічні цикли [Текст] / В. Г. Подлєсна // Економічна теорія. - 2018. - № 3. - С. 45-58. - Бібліогр. наприкінці ст.
Рубрики: Економічний розвиток--Інституціональні проблеми
   Суспільно-економічні формації--Розвиток--Війни

Кл.слова (ненормовані):
воєнно-економічні цикли -- цикли влади -- цикли ксенократичної держави -- суспільний розвиток
Анотація: У стародавні часи і Середньовіччя існували особливі форми циклічності воєнно-економічних процесів, зокрема, цикли влади, які виражалися в синхронності формування, посилення, занепаду правлячих династій в Китаї і степових імперій в Монголії, а також цикли ксенократичної держави, що властиві середньовічному Магрибу. Циклоутворювальний фактор взаємодії кочівників центральних степів і Китаю – динаміка соціально-економічних і державотворчих процесів в Китаї. У капіталістичному суспільстві розгортаються зрілі форми воєнно-економічних циклів. Причини розгортання воєнно-економічних циклів в умовах капіталізму: політико-економічні (конкуренція за можливості нарощувати додаткову вартість); інституційні (зниження ефективності системи експлуатації); інструментально-ідеологічні (ідеологічний вплив, що організовують пануючі суспільні групи для досягнення політико-економіч¬них цілей); ментально-психологічні (легко вмотивована схильність до масової агресії поколінь, які не мають воєнного досвіду). В результаті сукупного впливу цих причин формуються протиріччя, які є основою для початку війн.





    Козюк, В. В.
    Поведінкові основи побудови стимулюючих екорежимів [Текст] / В. В. Козюк, Ю. П. Іващук // Економічна теорія. - 2019. - № 4. - С. 29-41. - Бібліогр. наприкінці ст.
Рубрики: Економічний розвиток--Інституціональні проблеми
   Екологічна політика--Дослідження

Кл.слова (ненормовані):
поведінковий експеримент -- суспільні блага -- екологічний режим -- раціональний вибір -- преференції економічних суб'єктів
Анотація: На основі проведеного поведінкового експерименту розглянуто ефективність самостимулюючих екологічних режимів у неусталених економічних системах. Показано, що раціональний вибір як методологічна основа не завжди є достатньою передумовою для розробки дієвих екологічних режимів. Обґрунтовано, що початковий рівень добробуту може обумовлювати преференції економічних суб'єктів щодо екологічних благ.


Дод.точки доступу:
Іващук, Ю. П.




    Корнівська, Валерія.
    Глобальний фінансово-структурний розвиток: трансформації інститутів фінансового посередництва в умовах становлення інформаційно-мережевої економіки [Текст] / В. Корнівська // Економічна теорія. - 2020. - № 1. - С. 37-56. - Бібліогр. наприкінці ст.
Рубрики: Економічний розвиток--Інституціональні проблеми
   Глобальні трансформації--Інформаційно-мережева економіка

Кл.слова (ненормовані):
фінансові посередники -- цифровізація -- споживчофінансовий простір -- ризик монополізації -- фінансові системи
Анотація: Представлено результати дослідження сучасних трансформацій інститутів фінансового посередництва та показано процеси переформатування класичного призначення банків як посередників між дефіцитом та профіцитом фінансових коштів ринкових суб’єктів. Обґрунтовано глобальний споживчо-фінансовий простір та показано механізми і фактори його формування, що пов’язані із активізацією розвитку цифрового банкінгу та діяльності сучасних глобальних торговельних платформ в умовах трансформації фінансової культури та фінансової поведінки домогосподарств у бік зростання споживчих мотивацій. Виявлено існування ризику монополізації глобального споживчо-фінансового простору та тенденції розвитку фінансових посередників під впливом даних процесів.