Бібєрова, Ганна.
    Месниця? Зрадниця? Феміністка? Міф про Клітемнестру в поезії Оксани Забужко [Текст] / Г. Бібєрова // Слово і час. - 2006. - № 6. - С. 53-63. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Українська література--Художня--Поезії, ХХІ ст.
   Гендер--Художня література

Анотація: Продовжуючи започатковану у вітчизняній літературі Лесею Українкою традицію, О. Забужко переосмислює тему жіночої залежності та звільнення від чоловічої влади з позицій сучасного фемінізму. Одним із яскравих свідчень інтертектуальності поезії Забужко є поема-монолог "Клітемнестра", побудована на античному міфі трилогії Есхіла "Орестея" та драматичній поемі Лесі Українки "Кассандра".


Дод.точки доступу:
Забужко, Оксана




    Таран, Людмила.
    "Бути самій собі ціллю" [Текст] / Л. Таран // Сучасність. - 2006. - № 3. - С. 139-155.
Рубрики: Письменниці українські--Персоналії--Україна, 20-21 ст.
   Гендер--Художня література

Анотація: Гасло Ольги Кобилянської, яка писала на переломі 19-20 віків, залишається актуальним і для українських письменниць на межі 20 і 21 століть. Це гасло дуже просте: "Бути самій собі ціллю". Актуалізується процес осмислення жінкою свого реального місця в суспільстві. В журналі розглядаються деякі твори українських письменниць: повість Теодозії Зарівної "Дівчинка з черешні"; анти-роман Ніли Зборовської "Українська Реконкіста"; щоденникові записи і листи відомої співачки Ніни Матвієнко "Ой виорю нивку широкую".


Дод.точки доступу:
Зарівна, Теодозія; Зборовська, Ніла; Матвієнко, Ніна




    Яценко, Л.
    Гендерне виховання старшокласників на уроках української літератури [Текст] / Л. Яценко // Українська література в загальноосвітній школі. - 2008. - № 1. - С. 18-20. - Бібліогр.: 3 назви
Рубрики: Гендер--Художня література
   Теми і образи в літературі--Гендер

Анотація: Трансформації, що відбуваються в українському суспільстві, реформування системи освіти висувають нові вимоги до змісту, форм і методів підготовки молодого покоління до майбутнього сімейного життя, зокрема в плані гендерних відносин. Серед основних засобів гендерного виховання одне з провідних місць належить українській літературі. Література - це універсальний вид мистецтва, що має виняткові можливості для відображення життя в усьому його багатстві, складнощах і суперечностях. У змісті творів української літератури, що вивчаються в шкільному курсі старших класів, яскраво виражена страдницька доля жінки-матері, яка, тяжко працюючи, ростить і виховує свою дитину в дусі народної моралі; порушуються проблеми вільного життєвого вибору, рівноправності жінки в суспільстві, її права жити за велінням власної душі, за своїми переконаннями і поглядами

Є примірники у відділах: всього 1 : ЧЗ (1)
Вільних прим. немає
-ЧЗ) зайняті




    Трофименко, Тетяна.
    Танці в масках [Текст] / Тетяна Трофименко // Сучасність. - 2010. - № 1. - С. 176-178.
Рец. на кн. : 120 сторінок Содому. Квір-антологія. - К. : Критика, 2009. - 136 с.

Рубрики: Гендер--Художня література
   Літературознавство--Гендер у літературі

Анотація: Однією з найпомітніший і найнеоднозначніших подій української літератури став вихід антології поезії лесбіянок, геїв та трансвеститів «120 сторінок Содому. Квір-антологія». Насторожена увага до цієї збірки цілком непоганої поезії зрозуміла — в нашому суспільстві не прийнято хвалитися девіантною статевою орієнтацією. Засловами видавців, головна місія антології – не тільки відкритиукраїнському читачеві нові для нього імена, теми і способи письма та ближче познайомити його зі здобутками квір-культури кінця XX – початку XXI століття, але й сприяти поширенню в Україні навичок сучасного толерантного мислення, вміння чути і розуміти Іншого, цінувати інакшість і давати собі раду в суспільстві, де множинність ідентичностей, норм та істин є леґітимною, звичною і побажаною. Цільовою аудиторією антології, отже, є не лише ЛҐБТ-спільнота, але, як наголошують упорядники, «будь-який неупереджений читач».





    Циховська, Елліна.
    "Комплекс Алама" і "дихотомія андрогіна": два образи жінки в літературній традиції [Текст] / Елліна Циховська // Слово і час. - 2010. - № 8. - С. 109-114. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Літературознавство--Образи--Жіночий образ
   Гендер--Художня література

Кл.слова (ненормовані):
Оніритичний простір -- Цілісність -- Християнський підхід -- Морфологічно-язичницький підхід
Анотація: У статті стверджується існуванні в ліературній традиції двох основних підходів до змалювання жінки у стосунку до чоловіка. Перший підхід, в основі якого лежать християнські канони, авторка умовно називає "комплексом Адама", натомість другий підхід - міфологічно-язичницький, що бере початок від платонівського діалогу "Банкет", означуєься як "дихотомія андрогіна".





    Диб'як, Неоніла.
    Умістити небо [Текст] : рецензия / Неоніла Диб'як // Дзвін. - 2012. - № 2. - С. 131-135
Рец. на кн. : Лимич А. У подиху Сонця / Анна Лимич. - Рівне, 2009.

Рубрики: Українська література--Поезії--Україна, 20-21 ст.
   Гендер--Художня література

Анотація: Збірку поезій Анни Лимич (Войнарович) "У подиху Сонця" без вагання відносять до так званої жіночої лірики.


Дод.точки доступу:
Лимич, Анна \про твір\