Бортнік, О.
    Вплив діяльності людини на стан біосфери. Природоохоронне законодавство України [Текст] / О.Бортнік // Історія в школі. - 2000. - N 4. - С. 34-40
Рубрики: Біосфера--Вплив людини
   Екологічне право України

   Природознавство--Методика викладання--Біосфера






    Рудишин, Сергій.
    Еволюція біосфери і місце людини в ній [Текст] / С. Рудишин // Біологія і хімія в школі. - 2007. - № 5-6. - С. 7-10. - Бібліогр.: 16 назв.
Рубрики: Біосфера--Вплив людини
Кл.слова (ненормовані):
Еволюція людини -- біосфера і ноосфера -- синергетика
Анотація: Згідно із сучасною науковою парадигмою біосфера-це глобальна система, що автономно регулюється і програмується. Описуються сутність та розвиток біосфери.Еволюція людина вивчена ще недостатньо.Дани концепції В.І.Вернадського та О.О.Базалука. Чимало науковців підкреслюють, що грандіозний спонтанний розвиток земної біосфери, коеволюція косної матеріі та живої речовини підпорядковуются єдиним законом еволюції системи Всесвіт-Сонце-Земля. Це важливо для гармонізації взаємовідносин у системі природа-людина.





    Ситник, К.
    Стан грунтів і майбутнє людства [Текст] / К. Ситник, В. Багнюк // Вісник Національної академії наук України. - 2008. - № 8. - С. 3-27. - Бібліогр. : с. 25-26 (58 назв.).
Рубрики: Сільське господарство--Грунтознавство--Природничі науки--Охорона природи
   Біосфера--Вплив людини

Кл.слова (ненормовані):
Екосистеми -- Гідросфера -- Атмосфера -- Життя рослин -- Деградація рослин -- Отруєння грунтів -- Мікроорганізми -- Деградація грунту -- Гумус -- Закон мінімуму -- Цвітіння води -- Суспільство-природа -- Агроекосистема
Анотація: На підставі наявних відомостей суміжних галузей знань у статті проаналізовано проблему взаємодії біосфери й грунтових екосистем як основного її блоку. Зростання населення Землі вимагає дедалі більшого освоєння орних площ та інтенсифікації сільськогосподарського виробництва, що призводить до деграції, виснаження й падіння родючості грунтів, і порушення природних механізмів функціонування біосфери. Окреслено низку заходів, які, на думку авторів, сприятимуть сталому розвиткові людства і збереженню біосфери, у тому числі грунтових екосистем.


Дод.точки доступу:
Багнюк, В.




    Заболотний, Д.
    Епідемія ХХІ сторіччя: молекулярна етіологія [Текст] / Д. Заболотний, І. Алєксєєнко // Вісник Національної академії наук України. - 2010. - № 1. - С. 29-37.
Рубрики: Біосфера--Вплив людини
   Медицина--автоімунні захворювання

Кл.слова (ненормовані):
Автоімунні захворювання -- Генетично модифіковані продукти харчування -- Токсичні ураження -- Ятрогенний вплив -- Стрес
Анотація: У статті системно, враховуючи вплив негативних процесів, що відбуваються в біосфері внаслідок діяльності людини, та особливості умов існування сьогоднішнього соціуму, розглянуто можливі причини зміни характеру захворюваності населення розвинених і відносно забезпечених країн. Ушкодження захисних механізмів організм людини пояснено на основі результатів досліджень молекулярних механізмів патогенезу амілоїдних захворювань центральної нервової системи та низки інших патологій, пов'язаних із порушенням координації процесів синтезу та деградації білків. Проаналізовано можливу роль стресу, токсичного ураження, ятрогенного впливу, кількісних та якісних змін у харчуванні в розвитку метаболічної інтоксикації.


Дод.точки доступу:
Алєксєєнко, І.




    Рудишин, Сергій.
    Можливості біосфери і сталий розвиток суспільства : проблеми і перспективи коеволюції [Текст] / Сергій Рудишин, Марина Хроленко // Біологія і хімія в рідній школі. - 2014. - № 2. - С. 12-16. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Біосфера--Вплив людини
Анотація: У статті досліджується таке поняття як "сталий розвиток". Концепція сталого розвитку викликає багато запитань щодо конкретних методологічних положень та інформаційно-енергетичних основ існування системи біосфера - суспільство, але нічого кращого на сьогодні людство не запропонувало.


Дод.точки доступу:
Хроленко, Марина




    Руденко, Леонід Григорович.
    Світоглядна орієнтація розвитку людства і її сприйняття в Україні [Текст] / Леонід Григорович Руденко // Вісник Національної академії наук України. - 2019. - № 9. - С. 57-69. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Розвиток людства--Проблеми
   Розвиток людства--Прогнози--21 ст.

   Біосфера--Вплив людини

Кл.слова (ненормовані):
сталий розвиток -- Цілі сталого розвитку -- Стратегія сталого розвитку України -- Порядок денний на ХХІ ст. -- світоглядна парадигма
Анотація: У статті простежено складні зміни, що відбулися в біосфері в процесі використання її ресурсів, та етапи формування нової світоглядної парадигми розвитку людства у ХХІ ст. Усвідомлення небезпеки для існування усього живого на планеті на глобальному і регіональному рівнях привело до затвердження на саміті ООН у 2015 р. Цілей сталого розвитку до 2030 р. та до розроблення відповідних стратегій розвитку окремих держав світу. В Україні підготовлено проект Закону про Стратегію сталого розвитку України до 2030 року, який уже пройшов обговорення в міністерствах, на регіональних і національних консультаціях, проте ані Стратегію, ані Національний план дій з її реалізації поки що не прийнято.