Бідак, В. Я.
    Методологічні засади ідентифікації міграційних ризиків у фокусі конфліктної ситуації в Україні [Текст] / В. Я. Бідак // Регіональна економіка. - 2018. - № 3. - С. 54-61. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Міграційні процеси--Гібридна війна--Україна--Росія
   Міграційна політика--Біженці і переселенці--Україна

Кл.слова (ненормовані):
Ризикогенність -- Соціальний захист -- Втрати міграційні
Анотація: Розкрито методологічні засади ризикогенності міграційних процесів у країні. Визначені класифікаційні ознаки типологізації ризиків.





    Бідак, В. Я.
    Ризикогенні особливості підвищення зовнішньої міграційної активності населення Карпатського регіону [Text] / В. Я. Бідак, І. Є. Бараняк // Регіональна економіка. - 2021. - № 1. - С. 44-54. - англ. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Міграційні процеси--Наслідки--Україна
Кл.слова (ненормовані):
міграційна активність населення -- міграційні ризики -- ризикогенність -- міграційні процеси -- соціально-економічний розвиток -- регіон -- соціально-економічні наслідки міграції
Анотація: На основі аналізу загальних і локальних тенденцій міграційних процесів, показників офіційної статистики, даних Державної міграційної служби України, Державної прикордонної служби України, а також експертних оцінок зрізу анкетної вибірки соціологічного опитування, проведеного у Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій і Закарпатській областях у фокусі дослідження середовища формування міграційної активності населення, дається аналітична характеристика та оцінка впливу міграційних чинників на соціально-демографічний розвиток регіону. Визначені ризикогенні особливості підвищення зовнішньої міграційної активності населення, демографічні та соціально-економічні наслідки міграції. Показано, що зовнішні міграції в Карпатському регіоні останніми роками набувають все більших обсягів, включно зі зміною вектора спрямування, та загалом виявляють свої особливості та специфіку. За результатами дослідження визначено, що критичними негативними наслідками процесів зростання міграційної активності населення Карпатського регіону України на сучасному етапі стали: асиметрія розвитку прикордонних територій; зростання професійно-кваліфікаційних дисбалансів на внутрішньому ринку праці, зокрема через скорочення підготовки, а відтак і пропозиції кваліфікованих робітників; втрата прошарку найбільш креативних осіб молодого працездатного віку; подальша інституціоналізація міграційних мереж і систем, що сприяють реалізації міграційних намірів населення; зменшення попиту на соціальні послуги, особливо освітні, звуження через це можливостей якісної організації навчального процесу в умовах зовнішньої конкуренції. Наголошено на ризиках і загрозах високої міграційної активності населення. Обґрунтовано потребу у виробленні нових пріоритетів регулювання міграційної ситуації в Карпатському регіоні. Доведено, що для упередження, мінімізації та усунення ризикогенних міграційних викликів, а також підвищення ефективності регіональної міграційної політики слід реалізувати інструменти в межах організаційного, економічного та інституційного механізмів, серед яких найважливішими є розвиток системи програмування регіональної міграційної політики, удосконалення організаційної системи регулювання міграційних процесів і запровадження моніторингу та інформаційно-аналітичного забезпечення управління процесами міграції.


Дод.точки доступу:
Бараняк, І. Є.