Бобир, Олександр.
    Вчити учнів сучасному сприйняттю класики. Методичні рекомендації до організації вивчення роману "Мандри Гуллівера" Дж. Свіфта [Текст] : до 340-річчя від дня народження / Олександр Бобир // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. - 2007. - № 4. - С. 49-53. - Зміст: Мандри Гуллівера
Рубрики: Письменники ірландські--Персоналії--Ірландія, 17-18 ст.
   Зарубіжна література--Методика викладання

Кл.слова (ненормовані):
неологізм -- сатира


Дод.точки доступу:
Свіфт, Джонатан (церков. діяч, публіцист, сатирик, англомов. ірланд. письм. ; 1667-1745) \про твір\




    Дунь, Наталія.
    Мовний експеремент у зоровіршуванні (переважно в шахопоезії та паліндромії) [Текст] / Наталія Дунь // Слово і час. - 2010. - № 1. - С. 57-66. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Візуальна поезія, 18-20 ст.
Кл.слова (ненормовані):
Зоропоезія -- Шахопоезія -- Паліндром -- Панторима -- Неологізм
Анотація: У статті розглянуто мовні експерименти в царині української візуальної поезії, переважно на прикладах шахопоезії та піландромії.





    Омельчук, С.
    Вивчення іменника на матеріалі лексичних новотворів : дослідницьке опрацювання [Текст] / Сергій Омельчук // Українська мова й література в сучасній школі. - 2012. - № 4. - С. 15-17. - Бібліогр.: 2 назви.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Українська мова--Морфологія--Іменник--Методика
   Українська мова--Лексикологія--Методика

Кл.слова (ненормовані):
неологія -- лексичний новотвір (неологізм) -- компоненти навчання української мови -- дослідницькі вправи
Анотація: У статті запропоновано зразки дослідницьких вправ з морфології, дидактичним наповненням яких є лексичні новотвори (неологізми), на матеріалі вивчення іменника в основній школі.

Замовлені прим-ки для відділів: ЧЗПЕРІОД




    Степаненко, Микола.
    Найсучасніші зміни в лексико-семантичному ладі української мови [Текст] / Микола Степаненко // Дивослово (Українська мова й література в навчальних закладах). - 2015. - № 9. - С. 35-38. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лексикологія українська--Неологізми
Кл.слова (ненормовані):
лексико-семантичний лад -- неологізм -- мовні норми -- мовна ситуація
Анотація: Охарактеризовано лексичні і лексико-семантичні зміни, зумовлені дією позамовних чинників. Проаналізовано й систематизовано неологізми, що об'єктивують суспільно-політичні трансформації в Україні найновішого періоду.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Левчик, Надія.
    Поезія Михайла Старицького як художній феномен [Текст] / Надія Левчик // Слово і час. - 2015. - № 12. - С. 3-17. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України, 19-20 ст.
   Українська література--Поезія

Кл.слова (ненормовані):
жанр -- образ -- символ -- неологізм
Анотація: У статті проаналізована поезія Михайла Старицького як художній феномен української літератури другої половини XIX ст. У полі зору жанрові, образно-стильові та ритмо-мелодійні особливості "слова у вірші" поета. Обґрунтована думка, що поезія Старицького виражає ідейно-естетичні пошуки доби. Висвітлюється оцінка творчості Старицького-поета І. Франком.


Дод.точки доступу:
Старицький, Михайло Петрович (український письменник, театральний і культурний діяч ; 1840-1904) \про твір\; Франко, Іван Якович (укр. письм., поет, публіцист, пер., учений, громад. і політ. діяч, д-р філософії (1893) ; 1856-1916) \про нього\




    Поліщук, Тетяна.
    Тематичні групи неологізмів у сучасній українській мові : на матеріалі газети "Україна молода" [Текст] / Тетяна Поліщук // Українська мова і література в школах України. - 2019. - № 5. - С. 24-27. - Бібліогр.: 9 назв.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Українська мова--Лексика
Кл.слова (ненормовані):
вивчення лексики -- неологізм -- тематична група -- підгрупа -- номен -- мова преси -- лексичні засоби у періодиці
Анотація: Окреслено та проаналізовано тематичні групи неологізмів у сучасній українській мові (на матеріалі газети "Україна молода"). Розглянуто основні джерела та сфери виникнення новотворів, визначено головні джерела поповнення лексики та основні чинники, які сприяли появі названих одиниць.

Замовлені прим-ки для відділів: ЧЗПЕРІОД




    Халіновська, Л. А.
    Функціонування семантично трансформованих політонімів у медійній сфері [Текст] / Л. А. Халіновська // Українська мова. - 2019. - № 1. - С. 151-162. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Засоби масової інформації--Мова ЗМІ--Україна
Кл.слова (ненормовані):
суспільно-політичний текст, лексема, термін, неологізм, оказіоналізм
Анотація: У статті проаналізовано суспільно-політичні терміни та лексеми, що зазнали семантичної трансформації. Акцентовано увагу на зміні усталених значеннь, термінів та появі неолексем (оказіональної лексики та ситуативних новотворів).

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Минка, Дарія.
    Особливості суфіксального словотворення неологізмів на позначення осіб у сучасній українській мові [Текст] / Дарія Минка // Українська мова і література в школах України. - 2020. - № 5. - С. 29-33. - Бібліогр.: 14 назв.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Українська мова--Словотвір
Кл.слова (ненормовані):
словотворення -- деривація -- тенденція -- назви осіб -- суфікс -- суфіксоїд -- неологізм -- інновація -- формант
Анотація: Статтю присвячено комплексному аналізові словотвірних особливостей суфіксальних неологізмів на позначення осіб ( переважно загальномовних і частково індивідуально-авторсьських) в українській мові початку ХХІ століття. Охарактеризовано продуктивні й малопродуктивні суфікси та суфіксоїди в цих дириваційних процесах.

Замовлені прим-ки для відділів: ЧЗПЕРІОД




    Жуга, Любов.
    Функціональний потенціал неологізмів у сучасному українськомовному інтернет-дискурсі [Текст] / Любов Жуга // Українська мова і література в школах України. - 2020. - № 6. - С. 37-40. - Бібліогр.: 6 назв.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Українська мова--Лексика--Фразеологія
Кл.слова (ненормовані):
інтернет-дискурс -- неологізм -- лексема -- глобалізація -- фразеологія -- мова інтернету -- словотвір
Анотація: Розглянуто функціональні можливості неологізмів в українськомовному інтернет-дискурсі початку ХХІ століття. Розвідка засвідчує, що нові слова активно творяться авторами в інтернет-середовищі та виконують кілька важливих функцій - номінативну, інформативну, експресивну, поетичну.

Замовлені прим-ки для відділів: ЧЗПЕРІОД




    Прадід, Ю. Ф.
    Неологізм зорецвіт: історія і сучасність [Текст] / Ю. Ф. Прадід // Мовознавство. - 2021. - № 1. - С. 36-45. - Бібліогр. в кінці ст. та в підрядк. прим.
Рубрики: Неологізми українські--Поетична мова, 20-21 ст.
Анотація: Пропонована стаття присвячена дослідженню неологізму зорецвіт, який, на нашу думку, з’явився у другій половині 30-х років ХХ ст. Очевидно, вперше його використав Освальд-Екхарт Фрідріхович Бургардт (літературний псевдонім Юрій Клен), український поет і перекладач, літературознавець, репресований під час Другої світової війни. Значного поширення він набув тільки в 20-ті роки ХХІ ст., причому в усіх регіонах України. Однак ні в «Словнику української мови» в одинадцяти томах, ні в двадцятитомному «Словнику української мови» слово зорецвіт не фіксується. Уперше воно з’явилося лише в новітньому онлайновому «Вільному тлумачному словнику».


Дод.точки доступу:
Клен, Юрій (укр. поет, пер., літ. критик ; 1891-1947) \про нього\