Галич, О.
    Мемуаристика на порозі ХХІ віку [Текст] / О.Галич // Вітчизна. - 2001. - № 7-8 . - С. 124-131
Рубрики: Літературознавство--Сюжет і жанр--Мемуари





    Коцюбинська, Михайлина.
    Література факту: між "великою" і "малою" зонами (художня документалістика: мемуаристика, щоденники, листи) [Текст] / Михайлина Коцюбинська, // Березіль. - 2006. - № 9. - С. 157-173
Рубрики: Літературознавство України--ХУДОЖНЯ ДОКУМЕНТАЛІСТИКА
Анотація: Література факту-листи, щоденники, спогади, есеї-нині досягла рівня белетристики й переживає свій ренесанс. Уже сама форма літератури факту налаштована на передачу живого безпосереднього враження дійсності.





    Харченко, Анна.
    Єдність серця і душі [Текст] : щоденники Петра Сороки в контексті української філософії кордоцентризму / А. Харченко // Дзвін. - 2006. - № 1. - С. 143-146
Рубрики: Українська література--Жанри--Мемуаристика, ХХ- поч. ХХІ ст.
Кл.слова (ненормовані):
Кордоцентризм
Анотація: Про своєрідність мемуарної літератури на прикладі письменницьких щоденників Петра Сороки. Підкреслюється новаторський погляд автора на символи "серце", "душа".


Дод.точки доступу:
Сорока, Петро \про нього\




    Горак, Роман.
    Забутий Корнило Устиянович [Текст] / Р. Горак // Дзвін. - 2006. - № 2. - С. 147-155
Рубрики: Українська література--Історія, ХІХ ст.
Кл.слова (ненормовані):
Мемуаристика
Анотація: Про життя і творчість українського живописця, письменника Кирила Устияновича. Підкреслено, що найціннішою частиною спадку письменника є мемуаристика.


Дод.точки доступу:
Устиянович, К. \про нього\




    Пустовіт, В.
    Мемуаристика Марка Кропивницького в колі націєтворчих проблем [Текст] / Валерія Пустовіт // Українська мова і література в школі. - 2010. - № 7. - С. 26-28. - Бібліогр.: 2 назв. - журнал.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Письменники українські--Кропивницький Марко Лукич (1840-1910 рр.)--Україна
Кл.слова (ненормовані):
мемуаристика -- самосвідомість -- просвіта народу
Анотація: Мемуаристика Марка Кропивницького є свідченням того, що митець уболівав за розвиток української нації, зокрема, за відродженням її самосвідомості, боровся за підвищення в суспільстві ролі інтелігенції, за просвіту народу (навчання рідною мовою, друкування українською мовою періодичних видань тощо), за вихід національної культури на європейську арену зі збереженням власних надбань.


Дод.точки доступу:
Кропивницький, Марко
Замовлені прим-ки для відділів: ЧЗПЕРІОД




    Толстенкова, Марія.
    "Високих літ високий лет" [Текст] : сучасна мемуаристика на уроках української літератури у старших класах / М. Толстенкова // Дивослово. - 2011. - № 1. - С. 16-20. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Інтегровані уроки--Мемуарні матеріали--Оптимальні форми використання
Кл.слова (ненормовані):
класно-урочна система навчання
Анотація: Розглядається формування у свідомості вихованців цілісного уявлення про культурний процес. Результативність і якість такої підготовки залежать від матеріалів, що їх добирає вчитель до уроку.Звертатися на уроках до таких матеріалів слід з урахуванням доречного, доцільного, естетичного критеріїв.

Є примірники у відділах: всього 1 : ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)




    Галич, Олексій.
    Олесь Гончар і західнослов’янські літератури : щоденникова рецепція [Текст] / О. Галич // Київська старовина. - 2011. - № 3. - С. 154-159. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Літературознавство--Мемуаристика--Щоденники--Україна
Анотація: Стаття є першою спробою аналізу щоденникової рецепції західнослов’янських літератур, як важливої складової світогляду Олеся Гончара, що відкриває можливості для більш повного уявлення про життя і творчість видатного українського прозаїка, його естетичних поглядів. Вона дозволяє побачити щоденники як дійсно літературний жанр в жанровій системі мемуаристики.


Дод.точки доступу:
Гончар, Олесь \про нього\
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Пасемко, Іван.
    Дитячими очима [Текст] / Іван Пасемко // Слово і час. - 2011. - № 10. - С. 99-103. - Бібліогр. в кінці ст.
Рец. на кн. : Наріжна Наталя. Дитячими очима (Спомин) / Наталя Наріжна. - Прага, 2010. - 99 с.

Рубрики: Письменники України--Діаспора--Чехія, 20-21 ст.
   Українська література--Мемуаристика

Кл.слова (ненормовані):
література діаспори -- мемуаристика
Анотація: "Дитячими очима (Спомин)" - мемуарно-документальна книжка Н. Наріжної. Праця містить спогади про дитячі та юні роки автора. Винятково цікаві згадки залишила Н. Наріжна про Юрія Клена, про родини Драгоманових, Косачів, Кричевських, Оглоблиних, Дорошенків, Сірополків та багатьох інших.


Дод.точки доступу:
Наріжна, Наталя (українська письменниця ; 1922-) \о произв.\




    Свербілова, Тетяна.
    Фантастична біографія радянського письменника як жанр масової культури (О. Корнійчук - герой гротескних мемуарів В. Некрасова) [Текст] / Тетяна Свербілова // Слово і час. - 2011. - № 12. - С. 53-67. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України, 20 ст.
   Письменники Росії, 20 ст.

   Російська література--Мемуаристика

Кл.слова (ненормовані):
белетризована біографія письменника -- квазібіографія -- псевдобіографія -- міфологізація біографії -- трагіфарс -- кітч -- соцреалізм
Анотація: Статтю присвячено розгляду жанру фантастичних мемуарів у творчості київського російського письменника В. Некрасова. Розглядається імідж українського драматурга О. Корнійчука в мемуарних повістях В. Некрасова. Не лише тексти п'єс будуються за законами масової культури, а й сама біографія радянської людини відповідає цим законам.


Дод.точки доступу:
Корнійчук, О. (український драматург, громадський діяч ; 1905-1972) \про нього\; Некрасов, Віктор Платонович (російський письменник ; 1911-1987) \про нього\




    Ковалець, Лідія (Викладач ЧНУ).
    "Власним трудом і силою волі..." Штрихи до портрета Євгенії Ярошинської (із першопублікацією мемуарних свідчень) [Текст] / Л. Ковалець // Слово і час. - 2012. - № 2. - С. 63-72. - Бібліогр. в кінці ст. - Зміст: Лист до Михайла Павлика. У листі - спогади про Є. Ярошинську. Раранче, 8. ІІ. 1906. / Іван Ярошинський. "Мої спомини про Є. Ярошиньску" (VII. 1906) / Костантина Малицька. "Моя згадка про Євг. Ярошинську" / Сильвестр Яричевський.
Рубрики: Письменники України--Буковина, 19-20 ст.
   Українська література--Мемуаристика

Кл.слова (ненормовані):
літературна активність -- громадсько-культурна активність -- архівний документ -- першопублікація
Анотація: У статті подано короткий літературний портрет Є. Ярошинської. Увиразнюють риси цієї першої на Буковині жінки-письменниці, громадсько-культурної діячки й педагога першопублікації її батька, Івана Ярошевського, та літераторів Костянтини Малицької й Сильвестра Яричевського.


Дод.точки доступу:
Ярошинська, Євгенія (укр. письменниця, етнограф, педагог, громад. діячка ; 1868-1904) \про неї\; Ярошинський, Іван \про нього\; Малицька, Костянтина Іванівна (українська письменниця, педагог, діячка культурно-освітніх товариств ; 1872-1947) \про неї\; Яричевський, Сильвестр (український письменник, педагог і громадський діяч ; 1871-1918) \про нього\; чернівецький автор, але не про Чернівці (Чернівецьку область)




    Горбатюк, Василь.
    Мемуари у жанрі буфонади [Текст] : рецензия / Василь Горбатюк // Дзвін. - 2012. - № 3. - С. 144-145
Рец. на кн. : Грищук Б. Мемуари / Броніслав Грищук. - Хмельницький, 2010. - 192 с.

Рубрики: Українська література--Мемуаристика
Анотація: "Мемуари" Броніслава Грищука це книга про себе, своє минуле, але вона цілком позбавлена поважності викладу з осмисленням своєї значущої ролі в літературі, житті, в історії...


Дод.точки доступу:
Грищук, Броніслав (укр. письменник, Лауреат обл. премії ім. М.Годованця ; 1940-) \про твір\




    Колошук, Надія.
    "Щоденники" Ольги Кобилянської як еґо-текст епохи декадансу: нарцисизм жіночого "Я" [Текст] / Надія Колошук // Слово і час. - 2012. - № 4. - С. 63-70. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України--Буковина, 19-20 ст.
   Українська література--Мемуаристика

Кл.слова (ненормовані):
щоденник -- нарцисичний образ -- тілесність -- жіноча дружба-любов
Анотація: У статті йдеться про нарцисичний характер образу головної героїні в щоденниковому тексті молодої О. Кобилянської. Декадансна епоха подає мемуарний текст як такий, що формує дискурс тілесності, еротичних бажань, жіночої дружби-любові й цим дисонує з культурною традицією.


Дод.точки доступу:
Кобилянська, Ольга Юліанівна (1863-1942) \про неї\




    Варикаша, Марта.
    Еротичний дискурс у щоденниках: метафори сексуальності [Текст] / Марта Варикаша // Слово і час. - 2012. - № 5. - С. 78-83. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Мемуаристика, 20 ст.
   Літературознавство--Тропи--Метафора

Кл.слова (ненормовані):
тілесність -- дискурс сексуальності -- наратор -- нон-фікшн
Анотація: У статті з'ясовано, що найголовніші розлогі метафори сексуальності у щоденниках письменників І пол. ХХ ст. були співвіднесені з мистецтвом (музика, танок, театр) і творчістю. Метафори відбивають гендерну ідентичність автора та специфіку його сексуальності.





    Касян, Людмила.
    "Книга життя" Ірини Жиленко: "Homo feriens" в автобіографічно-мемуарному дискурсі [Текст] / Людмила Касян // Слово і час. - 2012. - № 6. - С. 41-49 : ілюстр. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України--Шістдесятники, 20-21 ст.
   Українська література--Мемуаристика, 20-21 ст.

Кл.слова (ненормовані):
щоденник -- портрет -- авторська ідентифікація
Анотація: У статті розглянуто мемуарно-автобіографічну книжку І. Жиленко, зокрема, окреслено художньо-естетичні особливості та визначено жанрово-стильові параметри твору, проаналізовано специфіку репрезантації авторського "Я", засоби творення образів епохи та покоління шістдесятників.


Дод.точки доступу:
Жиленко, Ірина (Іраїла) Володимирівна (укр. поетеса, дит. письм., журналістка та мемуарист ; 1941-2013) \про твір\




    Саєнко, Валентина.
    Соловецька тема в науковій спадщині Наталії Кузякіної [Текст] / Валентина Саєнко // Слово і час. - 2012. - № 8. - С. 66-74. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Мемуаристика, 20 ст.
   Мемуари--Письменники українські, 20 ст.

Кл.слова (ненормовані):
Тематологічний зріз -- Мемуари
Анотація: Стаття склається з двох мікророзділів: у першому на прикладі аналізу книжки професора Н. Кузякіної "Театр на Соловках. 1923-1937", уперше видрукуваної в Англії в серії "Русский театральный архив" 1994 р., вивчається генеза й особливості генеральної теми її наукової спадщини - репресована література й доля соловецького театру; у другому мікророзділі наведено фрагмент мемуарів дослідниці, яка у 13-літньому віці пережила трагедію уярмлення в радянській тюрмі за 58-ою статтею, що переплавилася в її духовне прозріння й розуміння психології поневолених митців.


Дод.точки доступу:
Кузякіна, Наталя \про твір\




    Ільницький, Микола.
    Право на спогади [Текст] : рецензія / Микола Ільницький // Дзвін. - 2013. - № 4. - С. 140-142
Рец. на кн. : Кочерган Михайло. Про час, про себе і людей : спогади / Михайло Кочерган. - К. : Академія, 2012. - 222 с.

Рубрики: Мовознавці України, 20-21 ст.
   Українська література--Мемуаристика, 21 ст.

Кл.слова (ненормовані):
літературне об'єднання -- кандидатська дисертація -- хвиля арештів -- наукове дослідження
Анотація: Стаття є рецензією на книгу спогадів відомого українського вченого-мовознавця М. Кочергана.


Дод.точки доступу:
Кочерган, Михайло Петрович (український мовознавець ; 1936-) \про нього\




    Шевчук, Тетяна.
    Сковородинівське коло: родовід Михайла Ковалинського [Текст] / Тетяна Шевчук // Слово і час. - 2013. - № 4. - С. 28-45 : фот. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України, 18 ст.
   Українська література--Мемуаристика, 18 ст.

Кл.слова (ненормовані):
мемуари -- ставлення -- оцінка
Анотація: Пропонований історико-літературний матеріал містить відомості про родину першого біографа і друга Григорія Сковороди Михайла Ковалинського.


Дод.точки доступу:
Сковорода, Григорій Савич (укр. просвітитель-гуманіст, філософ, поет, педагог ; 1722-1794) \про нього\; Ковалинський, Михайло \про нього\




    Касян, Людмила.
    "Спогади і роздуми на фінішній прямій" Івана Дзюби в контексті автобіографічно-мемуарного дискурсу українських шістдесятників [Текст] / Людмила Касян // Слово і час. - 2013. - № 7. - С. 54-67. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Літературознавці України--Шістдесятники, 20-21 ст.
   Українська література--Мемуаристика, 21 ст.

Кл.слова (ненормовані):
щоденник -- портрет -- епоха -- образ покоління
Анотація: У статті розглянуто мемуарно-автобіографічний твір ученого і громадського діяча І. Дзюби "Спогади і роздуми на фінішній прямій". Окреслено художньо-естетичні особливості та визначено жанрово-стильові параметри твору.


Дод.точки доступу:
Дзюба, Іван Михайлович (укр. критик, літературознавець, лідер покоління шістдесятників ; 1931-) \про нього\




    Галич, Артем.
    Портретні пошуки у спогадах Юрія Шевельова [Текст] / Артем Галич // Слово і час. - 2013. - № 7. - С. 82-87. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Мовознавці України, 20-21 ст.
   Українська література--Мемуаристика

Кл.слова (ненормовані):
історична особа -- персонаж -- документально-художня проза
Анотація: У статті розглянуто елементи портретування в мемуарах Юрія Шевельова. Автор наголошує, що важливими елементами його портретів є деталі - поза, жест, хода, костюм тощо.


Дод.точки доступу:
Шевельов, Юрій Володимирович (укр. славіст-мовознавець, історик укр. літ, літ. і театр. критик, д-р філософії. Професор Гарвард., Колумб. ун-тів. Іноз. член НАН України (1991). Президент УВАН (1959-1961, 1981-1986) ; 1908-2002) \про нього\




    Федунь, Марія.
    Постать Степана Смаль-Стоцького на тлі українського життя першої половини ХХ століття / Марія Федунь // Дивослово (Українська мова й література в навчальних закладах). - 2013. - № 7/8. - С. 66-70. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Мовознавці українські--Смаль-Стоцький С. Й.--Творчість--Мемуаристика
Анотація: Розглядається проблема мемуаристики С. Смаль-Стоцького, зокрема його працям про Бодуена де Куртене, Омеляна Поповича і власне дитинство у Немолові. Автор доводить. що його мемуаристика є белетристичною й унікальною на тлі тогочасної галицької, бо позначена суб'єктивізмом і глибоким психологізмом.


Дод.точки доступу:
Смаль-Стоцький, Степан Йосипович (мовознавець і педагог, політично-громадський, культурний і економічний діяч Буковини ; 1859-1939) \про нього\
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)