Маленький, І.
    Космологія людської особистості і духу у взаємовіддзеркалених всесвітах Василя Стуса [Текст] / І. Маленький // Сучасність. - 2004. - № 1. - С. 120-137
Рубрики: Українські письменники, 20 століття--Стус В.--Творчість


Дод.точки доступу:
Стус, В. \про нього\




    Тарароєв, Яків Володимирович.
    Людський чинник у сучасній космології [Текст] / Я.В. Тарароєв // Філософська думка. - 2005. - № 3. - С. 103-116. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Космологія--Гносеологічні проблеми
Кл.слова (ненормовані):
інфляційна парадигма -- аксіоматика
Анотація: Проблема людини, починаючи з Нового часу, фактично була виведена з наукових космологічних знань введенням у систему науки принципу Бруно (чи принципу Коперника). Тільки у другій половині ХХ сторіччя з уведенням і розвитком антропного принципу знову з'явилася можливість обгрунтовано говорити про взаємозв'язок космосу та людини або, інакше кажучи, ввести у космологічні знання людський вимір. У цій праці автора насамперед цікавить його гносеологічна складова.





    Гвардіонов, Б.
    Імовірна концепція сущого [Текст] / Б. Гвардіонов // Наука і суспільство. - 2008. - №1/2. - С. 26-29
Рубрики: Космологія
   Біохімія

Анотація: Розглянуто питання : Як і коли народився "наш" Всесвіт? та Як і коли утворилася жива матерія з неживої?





    Ахкозов, Юрій.
    Космологія: чи може бути реальним простір з негативною кривизною? [Текст] / Ю. Ахкозов // Науковий світ. - 2008. - № 8. - С. 18-20.
Рубрики: Космологія--Космогонічні гіпотези
   Геологія

Анотація: Кількість нової астрономічної інформації викликає безліч фантастичних припущень.





    Пошивайло, Ігор.
    Краєзнавство і космологія "Народного мистецтва" [Текст] / І. Пошивайло // Образотворче мистецтво. - 2009. - № 3. - С. 141-142
Рубрики: Періодичні видання України--Журнали--Народне мистецтво





    Яцків, Я
    Астрономія - передовий рубіж природознавства [Текст] / Я Яцків; І. Крячко // Фізика та астрономія в школі. - 2009. - № 1. - С. 3-9
Рубрики: Астрономія--вивчення
Кл.слова (ненормовані):
ВСЕСВІТ,космологія, сонячна система
Анотація: Розглядається розвиток астрономії за останні десять років, впродовж яких в астрономії зроблено багато відкриттів.





    Рогаля, Анатолій.
    Видатний американський фізик українського походження Георгій (Джордж) Гамов [Текст] / А. Рогаля; В. Тищук // Фізика та астрономія в школі. - 2011. - № 1. - С. 39-43 : фото. - бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Фізика--Видатні вчені--З історії науки
Кл.слова (ненормовані):
Квантова механіка, ядерна фізика, космологія, біологія
Анотація: В статті йдеться про видатного американського фізика українського походження Георгія Гамова, з ім'ям якого пов'язані видатні досягнення в галузі квантової механіки, атомної та ядерної фізики, астрофізики й космології, біології.


Дод.точки доступу:
Гамов, Георгій




    Кузьменков, Сергій.
    Антропний принцип як стрижнева ідея фундаменталізації астрономічної освіти [Текст] / С. Кузьменков // Фізика та астрономія в школі. - 2011. - № 4. - 20-24, 2 обкл. : мал. - бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Астрономія--Вивчення
Кл.слова (ненормовані):
Всесвіт, Космологія, Сонячна система
Анотація: Мета даної статті - надати вчителям допомогу щодо викладання цієї складної неоднознвчної теми.





    Штанов, Ю. В.
    Всесвіт, що розширюється з прискоренням [Текст] / Ю. В. Штанов // Вісник Національної академії наук України. - 2012. - № 1. - С. 29-40 : фот. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Нобелівські премії--Фізика
   Фізика--Наукові відкриття

   Космологія

Кл.слова (ненормовані):
темна енергія -- фізична космологія -- розширення Всесвіту
Анотація: Нобелівську премію 2011 року в галузі фізики розділили Сол Перлматтер, Брайан Шмідт і Адам Рісс за відкриття прискореного розширення Всесвіту за спостереженнями далеких наднових. Ця інформація епохальна для фізичної космології, оскільки в контексті загальної теорії відносності вона свідчить про наявність у природі фундаментальної компоненти - темної енергії.


Дод.точки доступу:
Перлматтер, Сол \про нього\; Шмідт, Брайан \про нього\; Рісс, Адам \про нього\




    Жиляєв, Б. Ю.
    Стріла часу [Текст] / Б. Ю. Жиляєв // Вісник Національної академії наук України. - 2012. - № 4. - С. 23-29 : рис.
Рубрики: Фізика--Астрономія--Всесвіт, метагалактика, космологія
Анотація: Що таке час з погляду фізики? Чи є він єдиним у межах Всесвіту? На ці запитання намагається відповісти зав. лабораторії швидкоплинних процесів у зірках Гол. астрон. обсерваторії НАН України, канд. фіз.-мат. наук, ст. наук. співробітник Борис Юхимович Жиляєв.


Дод.точки доступу:
Еддінгтон, Артур \про нього\; Лейзер, Девід




    Нефедова, О.
    З історії "зоряної" науки [Текст] / О. Нефедова // Сучасна освіта. - 2012. - № 7-8. - С. 30-31.
Рубрики: Астрономія--Зоряна астрономія--Космологія
Анотація: Астрономія - наука про рух та властивості небесних тіл - є однією з найдавніших у світі. Особливу увагу астрономи приділяють таким рідкісним та неперіодичним явищам, як затемнення, поява комет, падіння метеоритів.





    Жиляєв, Б. Ю.
    Що було на початку [Текст] / Б. Ю. Жиляєв // Вісник Національної академії наук України. - 2012. - № 8. - С. 13-18 : рис. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Всесвіт--Походження
   Фізика--Астрономія--Всесвіт, метагалактика, космологія

   Космологія--Фізична космологія

Анотація: Мало хто знає, що таке Всесвіт, але багато хто чув, що він нескінченний і виник у момент Великого Вибуху близько 14 мільярдів років тому. Що знає пересічний громадянин про Всесвіт? У побутовому сенсі він уявляє собі Всесвіт як величезний простір, заповнений зірками і галактиками. І якщо летіти в ньому зі швидкістю світла 14 мільярдів років, то долетиш до тієї межі, звідки до нас ще не приходило світло, отже, про ту частину світобудови ми нічого не знаємо.





    Вархол, Н.
    Народні знання українців-русинів Словаччини / Н. Вархол // Народна творчість та етнологія. - 2012. - № 4. - С. 33-45. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Космологія--Лемки--Словаччина
   Народна медицина--Лемки--Словаччина

   Метеорологія--Лемки--Словаччина

Анотація: У статті досліджено народні знання українців-русинів Словаччини в царині астрономії, метеорології, медицини; проаналізовано космогонічні уявлення лемків, прийоми та іраціонально-магічна складова їхньої лікувальної практики.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Гвардіонов, Борис.
    І все таки пульсація, і все таки циклічність?! [Текст] / Б. Гвардіонов // Наука і суспільство. - 2013. - № 5/6. - С. 50-56
Рубрики: Космологія
Анотація: У статті йдеться про космологію, планети сонячної системи.





    Штанов, Юрій Володимирович.
    Темна матерія у Всесвіті: сучасний стан і проблеми [Текст] : стенограма наукової доповіді на засіданні Президії НАН україни 23 вересня 2015 року / Юрій Володимирович Штанов // Вісник Національної академії наук України. - 2015. - № 11. - С. 29-40 : ілюстр. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Галактика--Темна матерія--Дослідження
   Астрофізика--Фізика часток--Теорія гравітації

Кл.слова (ненормовані):
темна матерія -- темна енергія -- астрофізика -- космологія -- фізика елементарних частинок -- теорія гравітації
Анотація: Сукупність даних астрофізичних спостережень вказує на наявність у Всесвіті особливої субстанції, що проявляє себе лише своєю гравітацією. Ця невидима і прозора субстанція дістала назву темної матерії. Сучасна теорія еволюції Всесвіту узгоджується з даними спостережень лише за умови, що темна матерія складається з частинок досі невідомої природи. Дослідження властивостей і з’ясування природи темної матерії є одним із найактуальніших завдань фундаментальної фізики, астрофізики і космології. У цій доповіді ми розповімо, як науковці, у тому числі й в Україні, досліджують властивості темної матерії, які можуть пролити світло на природу цього явища.





    Гвардіонов, Борис.
    Антропний принцип: аргументи, факти, висновки [Текст] / Борис Гвардіонов // Наука і суспільство. - 2018. - № 3-4. - С. 41-45
Рубрики: Антропний принцип--Космологія
Анотація: Вже понад півстоліття поміж астрономів, головним чином космологів, час від часу спалахують жваві дискусії про сенс і справедливість антропного принципу. У статті висвітлюється спроба розтлумачення поняття "антропний принцип".





    Бартусяк, Павло.
    Турбулентна рекурсія, або («) Професор Челенджер читає Ніцше біля дельти ріки (») [Текст] / Павло Бартусяк // Філософська думка. - 2017. - № 4. - С. 114-125. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Філософія природи
   Космологія--Теорія вічного повернення

Анотація: Стаття є спробою міждисциплінарного дослідження Дельозової інтерпретації Ніцшевої концепції вічного повернення крізь призму аналізу функціонування концептів різниця і повторення у різні періоди творчості Дельоза, а також Бергсонового концепту різниця за природою.


Дод.точки доступу:
Дельоз, Ж. (французький філософ ; 1925-1995) \про нього\; Ніцше, Фрідріх (нім. мислитель, психолог і класич. філолог ; 1844-1900) \про нього\


9(3)
П-352


    Боднарюк, Богдан (Викладач ЧНУ).
    Давньоєгипетська релігія: космологія, космогонія, культи, обряди та містерії [Текст] / Богдан Боднарюк, Ярослав Яновський // Питання стародавньої та середньовічної історії, археології й етнології : зб. наук. пр. - Вижниця : Черемош, 2017. - Т. 1. - С. 7-21 : рис., табл. - Бібліогр. в кінці ст.
УДК
Рубрики: Історія Стародавнього Єгипту--Релігійна система
   Релігія Стародавнього Єгипту--Космологія



Дод.точки доступу:
Яновський, Ярослав (Викладач ЧНУ); чернівецький автор, але не про Чернівці (Чернівецьку область)
Є примірники у відділах:
0 (31.08.2020р. Інв.А 425960 - Б.ц.) (вільний)


9(3)
П-352


    Боднарюк, Богдан (Викладач ЧНУ).
    Давньоєгипетська релігія: космологія, космогонія, культи, обряди та містерії [Текст] / Богдан Боднарюк, Ярослав Яновський // Питання стародавньої та середньовічної історії, археології й етнології : зб. наук. пр. - Чернівці : ЧНУ, 2018. - Т. 2. - С. 22-33 : табл. - Бібліогр. в кінці ст.
УДК
Рубрики: Релігія Стародавнього Єгипту--Космологія


Дод.точки доступу:
Яновський, Ярослав (Викладач ЧНУ); чернівецький автор, але не про Чернівці (Чернівецьку область)
Є примірники у відділах:
0 (03.02.2021р. Інв.Б 571439 - Б.ц.) (вільний)


9(3)
П-352


    Боднарюк, Богдан (Викладач ЧНУ).
    Давньоєгипетська релігія: космологія, космогонія, культи, обряди та містерії (III) [Текст] / Богдан Боднарюк, Ярослав Яновський // Питання стародавньої та середньовічної історії, археології й етнології : зб. наук. пр. - Чернівці : ЧНУ, 2018. - Т. 1. - С. 9-44 : табл. - Бібліогр. в кінці ст.
УДК
Рубрики: Історія Стародавнього Єгипту--Релігійна система
   Релігія Стародавнього Єгипту--Космологія



Дод.точки доступу:
Яновський, Ярослав (Викладач ЧНУ); чернівецький автор, але не про Чернівці (Чернівецьку область)
Є примірники у відділах:
0 (21.10.2021р. Інв.Б 571013 - Б.ц.) (вільний)