Пухир, С. Т.
    Інституційне забезпечення формування та реалізації державної регіональної політики в Україні [Текст] / С. Т. Пухир // Регіональна економіка. - 2014. - № 2. - С. 17-26 : рис. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Регіональна політика--Державне регулювання
   Місцеве самоврядування--Регіональний аспект

   Економіка України--Інституціональні зміни

Кл.слова (ненормовані):
інституція -- інститут -- інституційні партнери -- державна регіональна політика
Анотація: Досліджено генезис інституційного забезпечення формування та реалізації державної регіональної політики, запропоновано чотири етапи його становлення та розвитку. Проведено компаративний аналіз повноважень двох центральних органів виконавчої влади - Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, що є головними інституціями з питань забезпечення реалізації державної економічної і регіональної політики, охарактеризовано їх основні функції.





    Шульц, С. Л.
    Регіональна політика в Україні: еволюційні засади та стратегічні перспективи [Текст] / С. Л. Шульц // Регіональна економіка. - 2014. - № 3. - С. 26-36 : табл. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Регіональна політика--Державне управління
   Регіональна економіка--Розвиток--Україна

Кл.слова (ненормовані):
державна регіональна політика -- стратегія регіонального розвитку -- децентралізація -- місцеве самоврядування
Анотація: На основі аналізу особливостей формування державної регіональної політики в Україні виділено етапи її еволюційних змін. Проаналізовано основні недоліки її реалізації. Обґрунтовано засадничі положення, напрями та першочергові орієнтири модернізації державної регіональної політики в Україні. Акцентовано увагу на ролі Львівської школи регіоналістики у формуванні методологічних засад регіональної політики, розробці стратегічних і нормативно-правових документів загальнонаціонального та регіонального рівнів.





    Стоянець, Н. В.
    Теоретичні аспекти соціально-економічного прогнозування [Текст] / Н. В. Стоянець // Економіка АПК. - 2015. - № 2. - С. 54-62 : рис. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Регіональна економіка--Планування розвитку регіону--Україна
   Економіка України -- Планування -- Стратегічне планування--Прогнозування -- Короткострокове прогнозування--Діагностика економічного стану

Кл.слова (ненормовані):
теорії регіонального розвитку -- державна регіональна політика -- промислові регіони
Анотація: Визначено сутність, змістовні ознаки і теоретичні аспекти соціально-економічного процесу прогнозування.





    Скиба, М. В.
    Концептуальні засади публічного управління соціально-економічним розвитком регіону [Текст] / М. В. Скиба // Регіональна економіка. - 2020. - № 3. - С. 35-45 : граф. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Регіональна політика--Соціально-економічний ровиток--Україна
Кл.слова (ненормовані):
державна регіональна політика -- регіональний розвиток -- соціально-економічний розвиток регіонів
Анотація: Здійснено аналіз наукових джерел, що присвячені проблематиці управління регіональним розвитком. З’ясовано, що в Україні за період становлення незалежності сформовано організаційно-правове підґрунтя для реалізації та здійснення державної регіональної політики, визначені основні засади регулювання соціально-економічного розвитку на регіональному рівні. Установлено, що в умовах продовження адміністративної реформи державна регіональна політика тісно пов’язана з упорядкуванням адміністративно-територіального устрою держави й реалізується органами державного управління та місцевого самоврядування у взаємодії з іншими учасниками процесу розроблення та забезпечення реалізації державної регіональної політики шляхом застосування системи методів, інструментів, засобів, заходів для досягнення визначених цілей, забезпечення ефективного, результативного, комплексного управління соціально-економічним розвитком на регіональному рівні. Наведено динаміку основних показників соціально-економічного розвитку на регіональному рівні та з’ясовано основні тенденції, що характеризували соціально-економічний розвиток на регіональному рівні впродовж 2014-2019 рр. Доведено, що органами публічного управління під час вироблення стратегічних, програмних рішень щодо управління регіональним розвитком мають бути враховані виклики, спричинені геополітичною ситуацією, пандемією, зміною клімату та ін.





    Яремчук, Р. Є.
    Ефективність реалізації державної регіональної політики в контексті проблематики територіальних диспропорцій [Текст] / Р. Є. Яремчук // Регіональна економіка. - 2021. - № 2. - С. 61-71 : табл. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Регіональна політика--Соціально-економічний ровиток--Україна
   Державна регіональна політика--Міжрегіональні диспропорції

Кл.слова (ненормовані):
міжрегіональні диспропорції -- соціально-економічний розвиток -- територіальна диференціація -- державна регіональна політика -- інструменти регіональної політики
Анотація: Наявність надмірних міжрегіональних диспропорцій у процесі функціонування соціально-економічної системи країни негативно впливає на динаміку її соціально-економічного розвитку, суттєво сповільнюючи його, а також створює перешкоди для її ефективної та своєчасної структурної трансформації. Проведений аналіз територіальних асиметрій соціально-економічного розвитку регіонів України у 2014-2020 рр. за вибраними індикаторами дозволяє констатувати, що, незважаючи на загальне зростання рівня соціально-економічного розвитку в регіонах, в Україні продовжував домінувати асиметричний тип регіонального розвитку, для якого було притаманно незначне зростання міжрегіональної диференціації. Надмірно високі рівні диференціації рівня ВРП на одну особу, обсягу капітальних і прямих іноземних інвестицій у розрахунку на одну особу в поєднанні з незначною диференціацією обсягів наявного доходу та доходів місцевих бюджетів (без трансфертів) у розрахунку на одну особу засвідчили значний розрив між результативністю регіональних економічних систем і якістю життя жителів регіонів. Для оцінювання ефективності реалізації стратегічних цілей і пріоритетних напрямів стратегії регіонального розвитку України до 2020 р. оцінено щорічні індикатори, пов’язані з регулюванням міжрегіональних диференціацій. Негативний вплив складних суспільно-політичних і фінансово-економічних обставин, а також недостатня ефективність застосування інструментів державної регіональної політики не дозволили досягнути прогнозованих значень більшості індикаторів у межах пріоритетних напрямів стратегії регіонального розвитку України до 2020 р., пов’язаних з регулюванням міжрегіональних диференціацій. Системність проблем міжрегіональних диспропорцій, що сформувались в Україні, спричиняє низьку ефективність численних спроб вирішення їх за допомогою точкових інструментів регіональної політики. Основна увага та ресурси в реалізації стратегічних завдань регіонального розвитку, пов’язаних із зменшенням міжрегіональних диспропорцій, мають скеровуватися на створення сприятливих умов для найбільш ефективного використання регіональних соціально-економічних потенціалів, спираючись на сильні сторони кожного з регіонів і спеціалізовані інноваційні рішення.