Щур, Едуард.
    Де ж ви, брати по розуму, сусіди по простору чи то пак - може, "колеги по нещастю"?! [Текст] / Е. Щур // Науковий світ. - 2008. - № 5. - С. 8 - 9. : фото
Рубрики: Астрономія--Астрофізика
   Позаземні цивілізації

Анотація: Пошуки позаземних цивілізацій й досі марні. Астрономічні відкриття останніх років.





    Корсак, Костянтин.
    Великий Вибух без "теорії струн" [Текст] / К. Корсак, О. Косенко // Науковий світ. - 2008. - № 7. - С. 2-4.
Рубрики: Астрономія
   Астрофізика

   Всесвіт

Анотація: З погляду науковців нашого часу -теорію Великого Вибуху слід вважати якщо не "цілковито правильною", то принаймі дуже близькою в загальних рисах до того, що привело до появи нашого всесвіту, Сонячної системи, Землі та життя на ній. Реальність у минулому Великого Вибуху підтверджується дедалі новими спорстереженнями та вимірами.


Дод.точки доступу:
Косенко, Олександра




    Іванов, Анатолій.
    Червоне зміщення: за й проти [Текст] / Анатолій Іванов // Науковий світ. - 2011. - № 6. - С. 29.
Рубрики: Астрофізика
   Галактики

Анотація: Поки що гіпотеза автора про так зване червоне зміщення.Це збільшення довжини хвиль у спектрі джерела випромінювання порівняно з лініями еталонних спектрів. Явище виявив Крістіан Доплер майже 170 років тому.





    Шульга, Валерій Михайлович.
    Астрофізичні та космологічні проблеми прихованої маси і темної енергії Всесвіту. Проблеми фундаментальної фізики і космічні дослдження (за доробками Цільової програми НАН України "Космомікрофізика") [Текст] : виступ академіка НАН України / Валерій Михайлович Шульга // Вісник Національної академії наук України. - 2013. - № 5. - С. 51-53 : фот.
Рубрики: Астрофізика
   Космічні дослідження--Україна

Анотація: У своєму виступі автор торкається найфундаментальнішого питання природознавства, що цікавить усіх: з чого складається Всесвіт? На прикладі виконання Цільової комплексної програми наукових досліджень НАН України "космомікрофізика" академік хоче підкреслити роль космічних досліджень у вирішенні цієї проблеми.





    Штанов, Юрій Володимирович.
    Темна матерія у Всесвіті: сучасний стан і проблеми [Текст] : стенограма наукової доповіді на засіданні Президії НАН україни 23 вересня 2015 року / Юрій Володимирович Штанов // Вісник Національної академії наук України. - 2015. - № 11. - С. 29-40 : ілюстр. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Галактика--Темна матерія--Дослідження
   Астрофізика--Фізика часток--Теорія гравітації

Кл.слова (ненормовані):
темна матерія -- темна енергія -- астрофізика -- космологія -- фізика елементарних частинок -- теорія гравітації
Анотація: Сукупність даних астрофізичних спостережень вказує на наявність у Всесвіті особливої субстанції, що проявляє себе лише своєю гравітацією. Ця невидима і прозора субстанція дістала назву темної матерії. Сучасна теорія еволюції Всесвіту узгоджується з даними спостережень лише за умови, що темна матерія складається з частинок досі невідомої природи. Дослідження властивостей і з’ясування природи темної матерії є одним із найактуальніших завдань фундаментальної фізики, астрофізики і космології. У цій доповіді ми розповімо, як науковці, у тому числі й в Україні, досліджують властивості темної матерії, які можуть пролити світло на природу цього явища.





    Даневич, Федір Анатолійович.
    У нейтрино є маса. Нобелівська премія з фізики 2015 р. [Текст] / Федір Анатолійович Даневич, Владислав Валерійович Кобичев, Володимир Ілліч Третяк // Вісник Національної академії наук України. - 2016. - № 1. - С. 20-29 : ілюстр. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Ядерна фізика--Нейтринна астрофізика
   Нобелівська премія--Лауреати--Фізики, 2015 р.

Кл.слова (ненормовані):
нейтрино -- слабка взаємодія -- маса нейтрино -- низькофоновий експеримент
Анотація: Нобелівську премію в галузі фізики в 2015 році присуджено Артуру Макдональду (Канада) і Такаакі Кадзіті (Японія) «за відкриття осциляцій нейтрино, які свідчать про те, що у нейтрино є маса». Це - перший ефект за рамками Стандартної моделі елементарних частинок, значення якого для подальшого розвитку науки важко переоцінити. У статті коротко викладено історію досліджень нейтрино і слабкої взаємодії, зокрема тих, які у 2015 р. були відзначені Нобелівською премією. Обговорюється внесок українських учених у нейтринні дослідження, перспективи їх участі у великих міжнародних нейтринних проектах.


Дод.точки доступу:
Кобичев, Владислав Валерійович; Третяк, Володимир Ілліч; Кадзіта, Такаакі \про нього\; Макдональд, Артур \про нього\




    Гвардіонов, Борис.
    Новий науковий прорив у астрофізиці [Текст] / Б. Гвардіонов // Наука і суспільство. - 2016. - № 5-6. - С. 54-59
Рубрики: Астрофізика--Гравітаційні хвилі
Анотація: Про новий видатний успіх астрофізиків. Кілька місяців тому, 11 лютого, світ облетіла сенсаційна новина: міжнародна група дослідників на спеціальній прес-конференції у Вашингтоні оголосила про впевнену реєстрацію (вперше в історії науки!) гравітаційних хвиль, передбачених ще в 1916 році творцем Загальної теорії відносності (теорії гравітації) Альбертом Ейнштейном (1878-1955 рр.).





    Мозгова, Альона.
    Сучасна астрофізика [Текст] / Альона Мозгова // Фізика та астрономія в рідній школі. - 2018. - № 2. - С. 30-32
Рубрики: Астрофізика





   
    Голосіївській обсерваторії - 75 [Текст] : спільне засідання Бюро Відділення фізики і астрономії НАН України і вченої ради Головної астрономічної обсерваторії НАН України // Вісник Національної академії наук України. - 2019. - № 8. - С. 67-72 : рис.
Рубрики: Національна Академія Наук--Ювілеї--Головна астромічна обсерваторія
   Астрономія--Астрофізика

Анотація: 17 липня 2019 р. виповнилося 75 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України - провідного українського астрономічного центру, відомого у світі своїми дослідженнями в галузі вивчення обертання Землі й побудови координатних систем у космічному просторі, фізики фотосфери Сонця і тіл Сонячної системи, формування та еволюції зір і галактик та ін. У рамках святкування цієї дати відбулося спільне засідання Бюро Відділення фізики і астрономії НАН України і вченої ради ГАО НАН України.


Дод.точки доступу:
\про неї\




    Кириленко, О.
    Комп‘ютерні інформаційні технології на лабораторних заняттях з астрофізики [Текст] / О. Кириленко // Фізика та астрономія в рідній школі. - 2020. - № 2. - С. 32-38
Рубрики: Астрофізика--Технології інформаційні--Лаборотарні заняття
Анотація: Сучасна астрофізика широко використвує новітні досягнення техніки. Сучасні засоби спостережень дають змогу одержати результат у вигляді електричних сигналів, а комп‘ютери - отримувати, зберігати й опрацьовувати первинну інформацію для подальшої наукової роботи.