Тараненко, О. О.
    Принцип андроцентризму в системі мовних координат і сучасний гендерний рух [Текст] / О.О Тараненко // Мовознавство. - 2005. - № 1. - С. 3-25. - Бібліогр.: 77 назв
Рубрики: Гендерний рух--Мовні проблеми
   Лінгвістика--Феміністична

Кл.слова (ненормовані):
Андроценетризм, антропоцентризм -- Гендер
Анотація: У статі розглядаються дія принципу андроцентризму в мові та його неоднозначне сприйняття в сучасному суспільстві, наслідком чого стало формування наприкінці ХХ ст. у загальних рамках ідеології фемінізму феміністичної (гендерної) лінгвістики з метою усунення (ослаблення) виявів мовної дискримінації жінки.





    Яструбецька, Галина.
    Експресіонізм - імпресіонізм: стильова опозиція чи дифузія? [Текст] / Г. Яструбецька // Слово і час. - 2006. - № 2. - С. 39-45
Рубрики: Літературознавство--Художні методи і стилі--Модернізм
   Українська література--Напрямки і стилі--Модернізм

Кл.слова (ненормовані):
Антропоцентризм -- Гедонізм -- Бароко
Анотація: Відзначається, що розмитість стильових контурів - визначальна риса української літератури. Це припущення стосується і українського експресіонізму.


Дод.точки доступу:
Маланюк, Євген Филимонович (укр. письменник, культуролог-енциклопедист, публіцист, літ. критик, сотник Армії УНР ; 1887-1968) \про нього\




    Дідух, Я.
    Екологічні аспекти глобальних змін клімату: причини, наслідки, дії [Текст] / Я. Дідух // Вісник Національної академії наук України. - 2009. - № 2. - С. 34-44. - Бібліогр. : с. 43-44.
Рубрики: Кліматологія--Глобальні зміни
   Біосфера--Наукові дослідження

Кл.слова (ненормовані):
Клімат -- Міграція -- Екологічні дірки -- Адаптація -- Прапори катастроф -- Плівка життя -- Антропоцентризм -- Неоекологія
Анотація: На основі матеріалів міжнародних екологічних форумів і даних, отриманих в Україні, зроблено висновок про те, що наслідком глобальних змін клімату, зафіксованих із середини 80-х років, будуть суттєві зміни у функціонуванні й розподілі екосистем та їхніх спадків. Чутливим індикатором таких змін є рослини, реакція яких зводиться до трьох типів (міграція, адаптація та вимирання).





    Дороз, В.
    Актуальні напрямки світового мовознавства з огляду на сучасний парадигмальний простір гуманітарного знання, їх роль і значення для крос-культурного навчання учнів-білінгів української мови [Текст] / В. Дороз // Українська мова і література в школі. - 2009. - № 6. - С. 2-5. - Бібліогр.: 8 назв.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Мовознавство--Методика
   Українська мова--Методика

Кл.слова (ненормовані):
лінгвосоціум -- комунікативність -- дискурс -- антропоцентризм
Анотація: Стаття допоможе успішно розв'язати прикладні завдання, що грунтуються на глибокому теоретичному осмисленні різнобічних проблем оволодіння мовою.

Замовлені прим-ки для відділів: ЧЗПЕРІОД




    Тарнашинська, Людмила.
    "Навіщо я? Куди моя дорога?." Прелюди застереження в "баладному" виконанні Івана Драча [Текст] / Людмила Тарнашинська // Слово і час. - 2011. - № 10. - С. 43-58. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України, 20-21 ст.
   Українська література--Ліро-епос--Балади

Кл.слова (ненормовані):
антропоцентризм -- парадокс -- естетика -- темпоральний код
Анотація: У статті розглянуто специфіку творчої амплітуди поета-шістдесятника. Ідеться про поєднання в його художньо-стильовій системі інтелектуально-розмислового та образно-емоційного начал, засоби опоетизування будня, який підноситься митцем до рівня найвищого акту творення.


Дод.точки доступу:
Драч, Іван Федорович (укр. поет, пер., літературознавець, кіносценарист, драматург, держ. і громад. діяч ; 1936-2018) \про твір\


2
Б 746


    Мизак, Нестор (Викладач ЧНУ).
    Не культ, а дух генія: релігійний антропоцентризм і біблійні мотиви у творчості Тараса Шевченка [Текст] / Нестор Мизак // Богословський вісник : зб. наук. пр. - Чернівці : ЧНУ, 2011. - № 4. - С. 134-151. - Бібліогр. в кінці ст.
УДК
Рубрики: Письменники--Персоналії--Україна, ХІХ ст.
   Теми і образи в літературі--Біблія



Дод.точки доступу:
Шевченко, Тарас Григорович (1814-1861) \про нього\
Є примірники у відділах:
1 Інв.А 416793 - Б.ц. (вільний)


061
Ч-492


    Бойко, Надія.
    Антропоцентризм семантики експресивних лексичних одиниць [Текст] / Надія Бойко // Науковий вісник Чернівецького університету : зб. наук. пр. - Чернівці : ЧНУ, 2009. - Вип. 475-477: Слов'янська філологія. - С. 373-377. - Бібліогр. в кінці ст.
УДК
Рубрики: Лінгвістика--Антропоцентризм--Дослідження

Є примірники у відділах:
1 Інв.В 71565 - Б.ц. (вільний)




    Ільницький, Микола.
    Еміграційне шевченкознавство: спектр інтерпретацій [Текст] / Микола Ільницький // Слово і час. - 2012. - № 3. - С. 47-59. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Шевченкознавство--Еміграційне
   Письменники--Персоналії--Україна, ХІХ ст.

Кл.слова (ненормовані):
національний романтизм -- антропоцентризм -- Шевченкова релігійність -- етнопсихологізм -- типологічні паралелі -- ритмічні структури
Анотація: Автор статті трактує праці про Т. Шевченка, написані поза межами України, як окреме відгалуження шевченкознавства, що розвивалось то як протистояння до материкового, то як зближення з ним. Предметом уваги автора стають два принципи видання творів Шевченка, проблеми історіософії та міфологізму, тлумачення світоглядних засад поета, психології його творчості й особливостей індивідуального стилю.


Дод.точки доступу:
Шевченко, Тарас Григорович (1814-1861) \про нього\




    Жайворонюк, В. В.
    Мовні знаки української етнокультури в антропоцентричному виствітлені [Текст] / В. В. Жайворонюк // Мовознавство. - 2012. - № 2. - С. 58-64. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Мовознавство--Антропоцентризм
Анотація: У статті йдеться про антропоцентричний підхід до розгляду мовних явищ, навіяний "антропогічною силою слова".



061
Ч-492


    Агафонова, Алла (Викладач ЧНУ).
    Репрезентація образу автора у художньому тексті: проблеми дослідження [Текст] / Алла Агафонова // Науковий вісник Чернівецького університету : зб. наук. пр. - Чернівці : ЧНУ, 2011. - Вип. 547/548: Слов'янська філологія. - С. 281-285. - Бібліогр. в кінці ст.
УДК
Рубрики: Літературознавство--Образ автора
   Когнітивна лінгвістика--Антропоцентризм



Дод.точки доступу:
чернівецький автор, але не про Чернівці (Чернівецьку область)
Є примірники у відділах:
1 Інв.В 72867 (вільний)




    Березівська, Л. Д.
    Антропоцентризм - провідна ідея творчості основоположника наукової вітчизняної педагогіки К.Д. Ушинського [Текст] / Л. Д. Березівська // Педагогіка і психологія. - 2013. - № 3. - С. 5-9
Рубрики: Педагогіка--Антропоцентризм--К.Д. Ушинський
Анотація: Мета даної статті - привернути увагу до основоположної ідеї педагогічної концепції К.Д. Ушинського - антропоцентризму, яку він найповніше обгрунтував у праці "Людина як предмет виховання. Спроба педагогічної антропології".





    Завальнюк, В.
    Правові традиції та антропоцентричне розуміння правової реальності [Текст] / В. Завальнюк // Юридичний вісник. - 2014. - № 3. - С. 12-19. - Бібліогр. :27 назв.
Рубрики: Український народ--Правові традиції
   Юридична антропологія--Національна--Україна

   Звичаєве право--Історія--Україна

Кл.слова (ненормовані):
правовий нігілізм -- антропоцентризм -- народна правосвідомість -- право власності
Анотація: Національний характер українського народу є благодатним грунтом для закладення основ національної юридичної антропології. Природне середовище, і геополітичне розташування України, і характер родинних стосунків зі специфічними рисами побуту, і драматичні події історії, і специфіка культурних процесів. Антропоцентричне розуміння правової реальності є близьким і природним для українського народу.

Є примірники у відділах:
(21.12.2007р. - Б.ц.) (вільний)




    Багнюк, А.
    Національний антропоцентризм російськомовної творчості Тараса Шевченка [Текст] / Анатолій Багнюк // Українська мова і література в школах України. - 2014. - № 3. - С. 3-11. - Бібліогр.: 11 назв.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Українська література--Шевченко Тарас Григорович (1814-1861 рр.)
Кл.слова (ненормовані):
антропність -- антропологічне поле -- національний антропоцентризм -- антеїзм -- теїзм -- індивідуалізм -- кордоцентризм -- національна ідентичність
Анотація: У статті проаналізовано національний характер і зміст антропоцентризму російськомовної творчості Тараса Шевченка у контексті його світоглядних і творчих позицій. Доведено, що національний антропоцентризм українського митця має особливий акцент: соціальна і духовна цінність людини-індивіда полягає не тільки у тому, що вона своє життя приносить на вівтар служіння Вітчизні, а, головним чином, у міцному поєднанні її індивідуального з національним.


Дод.точки доступу:
Шевченко, Тарас Григорович (укр. поет, письм., худож., громад. і політ. діяч ; 1814-1861) \про нього\
Замовлені прим-ки для відділів: ЧЗПЕРІОД




    Саєвич, І.
    Роль людського чинника у мові: людина - мова - світ [Текст] / Ірина Саєвич // Українська мова і література в школах України. - 2014. - № 7/8. - С. 9-12. - Бібліогр.: 6 назв.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Мовознавство--Соціолінгвістика
   Мовознавство--Психолінгвістика

   Мовознавство--Фразеологія

Кл.слова (ненормовані):
антропоцентризм -- антропоморфізм -- мовна картина світу -- номінація -- семантика -- лексика -- фразеологічні одиниці
Анотація: У статті акцентовано увагу на значущості принципу антропоцентризму в сучасній лінгвістиці та на вияві особливостей антропоцентричної суті мови, зокрема у процесі формування мовної картини світу.

Замовлені прим-ки для відділів: ЧЗПЕРІОД




    Астаф'єв, Олександр.
    Шевченкознавча концепція Дмитра Чижевського [Текст] / Олександр Астаф'єв // Слово і час. - 2017. - № 6. - С. 3-15. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Літературознавці України , 20 ст.
   Шевченкознавство--Персоналії, 20 ст.

Кл.слова (ненормовані):
романтизм -- рецепція -- антропоцентризм -- історіософія -- життя -- релігія -- природа
Анотація: У статті розкрито шевченкознавчу концепцію Д. Чижевського, основну увагу звернуто на антропоцентризм як прикмету творів Т. Шевченка. Він пронизує історіософію поета, його картини життя і природи.


Дод.точки доступу:
Чижевський, Д. \про нього\; Шевченко, Тарас Григорович (укр. поет, письм., худож., громад. і політ. діяч ; 1814-1861) \про нього\




    Канчура, Євгенія.
    Фентезі: оновлення погляду на світ і шлях до себе [Текст] / Євгенія Канчура // Дивослово (Українська мова й література в навчальних закладах). - 2017. - № 6. - С. 47-52. - Бібліогр. 25 назв
Рубрики: Літературні роди, види і жанри--Фентезі
Кл.слова (ненормовані):
метажанр -- міфопоетика -- індивідуація -- антропоцентризм -- екологічне мислення
Анотація: Розглянуто рецепцію творів, написаних у метажанрі фентезі, наведено причини їхньої популярності, окреслено витоки цього метажанру. Серед його особливостей надважливим є фентезійне одивнення, що дає можливість подивитися на світ новими очима, а також пройти разом із героєм шлях власного самоусвідомлення. Фентезі збагачує уяву, відточує критичне мислення, розширює горизонти можливостей юного читача, позитивно впливає на його емоційний стан.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Стишов, Олександр.
    Основні тенденції в словотворенні української мови початку ХХІ століття [Текст] / Олександр Стишов // Українська мова і література в школах України. - 2019. - № 7/8. - С. 11-16. - Бібліогр.: 10 назв.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Українська мова--Словотвір
Кл.слова (ненормовані):
тенденція -- словотворення -- глобалізація -- автохтонізація -- пуризація -- фемінізація -- антропоцентризм -- економія мовних зусиль
Анотація: Розглянуто основні тенденції, які намітилися й активно впливають на розвиток сучасного українського словотворення. З-поміж них виділено такі, як: глобалізацію, автохтонізацію, пуризацію, активізацію змішаного словотворення, фемінізацію, антропоцентризм, економію мовних зусиль та проаналізовано на конкретних прикладах.

Замовлені прим-ки для відділів: ЧЗПЕРІОД




    Басенко, Руслан.
    Соціально-гуманістична спрямованість цивільного правосуддя / Руслан Басенко, Геннадій Аванесян, Євгенія Мостепанюк // Підприємництво, господарство і право. - 2019. - № 11. - С. 13-17. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Цивільне судочинство--Нормативно-правове забезпечення--Соціальні основи
Кл.слова (ненормовані):
цивільне право -- соціальна держава -- доступність суду -- процесуальні засоби захисту -- гуманізм -- антропоцентризм
Анотація: Статтю присвячено осмисленню соціальної та гуманістичної спрямованості вітчизняного правосуддя у цивільних справах. Автори аналізують окремі історичні аспекти розвитку соціальногуманістичного етосу у новітньому цивільному законодавстві України, розкривають особливості його нормативно-правового забезпечення.


Дод.точки доступу:
Аванесян, Геннадій; Мостепанюк, Євгенія




    Костенко, Наталія.
    Мережева комунікація: алгоритмічний і ризикований зв’язок [Текст] / Наталія Костенко // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. - 2020. - № 2. - С. 5-23. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Засоби масової комунікації--Мережеві технології
Кл.слова (ненормовані):
алгоритмічна культура -- антропоцентризм -- технодетермінізм -- медіа -- соціальні мережі -- “технічний менталітет”
Анотація: У статті описано способи міркування про сучасну алгоритмічну культуру, яка визначається комунікативними режимами мереж. Підкреслюється, що незалежно від зміщень та акцентуації теоретичної думки щодо інформаційного середовища і цифрових комунікацій, перетворень статусів операторів і механіки обмінів, концептуальний простір дедалі більше схиляється до варіацій моделювання взаємодії human і nonhuman аґентів. При цьому віддають належне і тим, і тим, поєднуючи дискурси систем влади, ієрархічних структур і громадянського суспільства з розумінням “технічного менталітету” (Симондон) як онтогенетичної здатності складних машин до автономного та самореферентного розвитку, яку було б неправомірно іґнорувати або, навпаки, перебільшувати.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Должикова, Тетяна
    Лінгвістичний аналіз тексту як засіб активізації читацької діяльності здобувачів освіти [Текст] / Должикова Тетяна // Українська мова і література в школі. - 2020. - № 1. - С. 14-16. - Бібліогр.: 6 назв.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Українська мова--Аналіз тексту
Кл.слова (ненормовані):
лінгвістичний аналіз тексту -- художній текст -- антропоцентризм -- мовна особистість -- прирощення смислу -- вертикальний контекст
Анотація: Метою розвідки є визначення шляхів і методик сприйняття й декодування художньої мови, а також з'ясування ролі навчального курсу "Лінгвістичний аналіз тексту" як одного зі способів популяризації читання художньої літератури.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)