Гайденко, Вікторія
    Феміністські інтервенції в епістемології: головні напрямки та підходи [Текст] / Вікторія Гайденко // Філософська думка. - 2001. - № 1. - С. 56-80
Рубрики: Епістемологія--Фемінізм





    Петрушенко, В.
    Епістимологія в контексті історико-філософських традицій [Текст] / В. Петрушенко // Людина і політика. - 2002. - № 5. - С. 112-128
Рубрики: Епістемологія--Фемінізм





    Князева, Е.
    Познающее тело [Текст] / Е. Князева, А. Туробов // Новый мир. - 2002. - № 11. - С. 136-154
Рубрики: Епістемологія


Дод.точки доступу:
Туробов, А.




    Наливайко, Дмитро
    Епістемологія й поетика реалізму [Текст] / Дмитро Наливайко // Слово і час. - 2004. - № 11. - С. 3-17. - Бібліогр.: 35 назв
Рубрики: Літературознавство--Реалізм





    Навроцький, Володимир.
    Колективні ментальні поняття [Текст] / В. Навроцький // Філософська думка. - 2005. - №2. - С. 3-12.
Рубрики: Епістемологія--Поняття колективні
   Логіка науки

   Методологія науки

Кл.слова (ненормовані):
Колективна інтенція -- Спільне зобов'язання -- Міжособистісне зобов'язання
Анотація: Один з методів побудови соціальної епістемології полягає у розробці колективних ментальних понять. Суттєвою проблемою сучасного етапу вивчення соціальної взаємодії є опис тих властивостей спільної діяльності, які не є похідними від індивідуальних властивостей індивідів, що діють. Для пояснення цього аспекту інтенційних спільних дій застосовують поняття про спільні віри, колективні інтенції, спільні цілі, спільні зобов'язання, колективні переваги тощо.





    Петрушенко, Віктор Леонтійович.
    Межі знання і знання меж [Текст] / В.Л. Петрушенко // Філософська думка. - 2005. - № 3. - С. 3-17. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Онтологія--Буття
   Епістемологія--Знання

   Філософи Німеччини

Анотація: В статті розглядається проблема онтологічного статусу буття, тобто того, яким чином у знанні може бути покладене визначення буття як тотальності. На думку автора, парадокс такого визначення полягає в тому, що воно водночас повинно бути частковим і тотальним, тобто стосуватися не тільки буття як такого, але й конкретного сущого. Головний висновок статті - сучасне тлумачення гегелівського розуміння рефлексії може бути доповнене ще одним рівнем рефлективних процесів ("третьою рефлексією"), на якому предметний зміст мислення набуває водночас позитивних та апофатичних характеристик.


Дод.точки доступу:
Гегель \про нього\




    Шевчук, Д.
    Безгріховність раціональної постави [Текст] / Д. Шевчук // Філософська думка. - 2005. - № 3. - С. 154-160.
Рец. на кн.: Siemianovski A. Poznanie i jezyk. Czy poznawanie jest czynnoscia moralnie podejrzana? Czy myslenie jest grzechem? / Siemianovski A ; Siemianovski A . - Poznan: Universitet im. A.Mickievica, Wydzial Teologiczny, 2003. - 155 s.

Рубрики: Епістемологія--Раціональність
   Філософія науки

   Філософія релігії--Бог

Кл.слова (ненормовані):
антирепрезентаціоналізм -- презентаціоналізм -- номіналізм -- раціоналізм


Дод.точки доступу:
Семяновський, Анджей \про нього\




    Панич, О.
    Перша ластівка української епістемології [Текст] : рецензия / О. Панич // Філософська думка. - 2006. - № 1. - С. 147-157.
Рец. на кн. : Петрушенко В.Л. Епістемологія як філософська теорія знання / В.Л Петрушенко. - Львів: Вид-во Держ. ун-ту "Львівська політехніка", 2000. - 492 с.

Рубрики: Епістемологія--Знання
Анотація: Ця монографія є справді оригінальним і глибоким дослідженням, в якому автор не користується "готовими рецептами" своїх колег із Заходу (де, як відомо, з епістемології написані сотні, якщо не тисячі, одних лише монографічних творів), а шукає суто власний шлях на перетині кількох філософських традицій.


Дод.точки доступу:
Петрушенко, В.Л.




    Петрушенко, Віктор.
    Атрибутні риси свідомості [] / В. Петрушенко // Філософська думка. - 2007. - № 2. - С. 3-18. - Бібліогр. в прим.
Рубрики: Філософія буття--Свідомість
   Епістемологія--Когнітивно-еволюційний підхід

Кл.слова (ненормовані):
Буття -- Радикальний конструктивізм -- Епістемологія -- Екран свідомості
Анотація: В даній статті автор аналізує атрибутні риси свідомості. Розглядає її проблеми , а також методи вивчення в наш час. Подаються аргументи радикальних конcтруктивістів, які перекриті ідеями представників еволюційної епістимології. Що ж до природи свідомості, її походження, її відношення до субстанційних засад світу тощо, то всі ці питання залишаються відкритими.





    Циховська , Елліна .
    Творчість Є. Маланюка як модель міжкультурної художньої комунікації: українсько-польські літературні зв'язки [Текст] / Е. Циховська // Слово і час. - 2007. - № 4. - С. 23-27. - Бібліогр. у підряд. прим.
Рубрики: Художня література--Міжвоєнний період
   Письменники діаспори--Польща

Кл.слова (ненормовані):
Семіосфера -- Дискурс -- Рецепція -- Компаративісти -- Епістемологія -- Ауратичний стиль
Анотація: У статті досліджується специфіка українсько-польського дискурсу; творча доля поета у контексті українсько-польських літературних взаємин міжвоєнної доби. Проаналізовано ауратичний стиль творів польських письменників та українських письменників-емігрантів. Основна увага зосереджена на творчому доробку Євгена Маланюка, який виступає посередником між двома комунікантами - українською та польською літературами (Я й Іншим).


Дод.точки доступу:
Маланюк, Євген Филимонович (укр. письменник, культуролог-енциклопедист, публіцист, літ. критик, сотник Армії УНР ; 1887-1968) \про нього\




    Довгань, Оксана.
    Художня таїна антиномічності [Текст] / О. Довгань // Мистецтво та освіта. - 2009. - № 3. - С. 7-10
Рубрики: Музикознавство України
Кл.слова (ненормовані):
Епістемологія -- Епістема





    Кабуладзе, Вахтанґ.
    Переклад. Топос. Етос [Текст] / Вахтанґ Кабуладзе // Філософська думка. - 2010. - № 3. - С. 22-31. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Філософія перкладу--Онтологія і епістемологія
Кл.слова (ненормовані):
вдалий перклад -- перекладач -- топографія -- метафора
Анотація: Автор статті акцентує увагу на роль перекладу в суспільстві. На думку автора, переклад - це відтворення горизонтів сенсу іншої мови засобами мови перекладу. Шлях до досконалого перкладу лежить через творче перекручення оригінального тексту, сміливе насильство, зухвалу гру зі словами та сенсами.


Дод.точки доступу:
Фройд, Зігмунд (Австрійський невролог і психіатр,засновник психоаналізу)




    Панич, Олексій.
    Переклад філософських термінів: філософія і технологія [Текст] / Олексій Панич // Філософська думка. - 2010. - № 3. - С. 32-48. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Філософія перекладу--Епістемологія
Кл.слова (ненормовані):
текст перекладу -- idioma
Анотація: Автор цієї статті пропонує свою тезу стосовно перекладу. На його думку "переклад філософської термінології має сенс лише за умови чіткого визнання, що саме з лексичного і семантичного багатства мови-об‘єкту не є і не може бути відтворене мовою-реципієнтом (себто, мовою перекладу). Зокрема, лексичний устрій будь-яких двох мов не лише завжди не співпадає, але й принципово не може співпадати, і цей факт мав би викликати більше радощів, ніж прикрощів: адже багатство всіх (людей, як і мов) базується на унікальності кожного (кожної), а зовсім не має цю унікальність за предмет неминучого подолання".





    Хома, Олег.
    Філософський переклад і філософська спільнота [Текст] / Олег Хома // Філософська думка. - 2010. - № 3. - С. 49-66. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Філософія перекладу--Епістемологія
Кл.слова (ненормовані):
зміст терміна -- intellectus -- буквальність -- вичерпність -- контекстуальність -- спекулятивні інтерпретації
Анотація: Стаття присвячена полеміки, чи потрібно вдосконалювати переклади філософських творів? Навіщо вдосконалювати переклади? На думку автора, така потреба існує. На якість філософування переклади впливають не безпосередньо, пряма їх мета - формування філософської культури тут і тепер.





    Ашар, Сен-Вікторський.
    Про єдність бога та множинність творіння [Текст] = (De unitate dei et pluralitate creatu rarum) / Сен-Вікторський Ашар ; пер. з лат. : І. Листопад // Філософська думка. - 2010. - № 3. - С. 67-79. - Текст паралельно лат. мовою
Рубрики: Філософія--Гнесеологія--Епістемологія
   Вислови відомих людей--Французький філософ--Ашар Сен-Вікторський (1110-1171)

Анотація: Твір Ашара Сен-Вікторського, французького єпіскопа, філософа та теолога, представника містичного напряму в схоластиці ХІІ ст., складається з двох трактів, в яких автор доводить можливість існування трьох персон у Бога в одній субстанції та показує, яким чином завдяки такій своїй структурі Бог пов'язаний зі світом


Дод.точки доступу:
Листопад, І. \пер. :.\




    Іващенко, Іван.
    До питання про умови можливості перекладу філософського тексту (на прикладі перекладів "Вступу" до "Феноменології духу" Ґ. В. Ф. Геґеля [Текст] / Іван Іващенко // Філософська думка. - 2010. - № 3. - С. 111-123. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Філософія Німеччини--Персоналії--Творчість, 19 ст.
   Філософія перкладу--Онтологія і епістемологія

Анотація: Автор цієї статті пропонує переклад філософського тексту, на прикладі "Вступу" до "Феноменології духу", в якому він дотримується таких тез: доцільність перекладу конкретних філософських понять слід обгрунтовувати з огляду на ціле тексту; невдалий переклад створює контекст, відмінний від контексту оригіналу, обмежуючи рецепцію оригіналу думкою перекладача, яка в українських реаліях зазвичай узагалі ніяк не обгрунтовується та не легітимується.





    Яковенко, Ю.
    Рефлексія епістемологічних засад сучасної соціології [Текст] / Ю. Яковенко, А. Яковенко // Психологія і суспільство. - 2010. - № 2. - С. 7-18. - Бібліогр.: 18
Рубрики: Соціологія глобальна
Кл.слова (ненормовані):
сучасна соціологія -- епістемологія -- соціальна закономірність -- СУБ’ЄКТ -- метод пізнання -- картина соціального світу -- культура соціологічного теоретизування -- соціальний феномен -- ноумен -- соціологічна рефлексія -- емпіризм -- субстанціоналізм -- суб'єктивізм -- раціоналізм -- сенсуалізм -- позитивізм -- соціальний конструктівізм -- соціалізація -- глобалізація -- соціальне
Анотація: Загострення кризи розвитку будь-якого соціального об'єкта завжди спричиняє актуалізацію більш прискіпливого розгляду його витоків і першооснов. Для соціології - це епістемологічні засади всього масиву напрацьованого знання. У статті висвітлені способи розгляду та критичного переосмислення цих засад. Окремо аргументовано той факт, що пересічний вітчизняний соціолог стикається з проблемою не тільки вибору теоретичної позиції, концепції чи моделі із фактично безлічі теоретичних уявлень, а й із потребою рефлексивного визначення своїх світоглядних та ідеологічних орієнтирів, методологічного обгрунтування епістемологічної презентації об'єкта соціологічного пізнання та з'ясування його соціальної сутності як взаємодоповнення феноменального та ноументального змістових вимірів. У цьому контексті демонструються інтелектуальні картини несамокритичності українських соціологів стосовно визначення епістемологічних передумов-координат пізнавальної творчості соціогуманітарного тематичного спрямування.


Дод.точки доступу:
Яковенко, А.




    Бовсунівська, Тетяна.
    Смислотворча функція контексту [Текст] / Тетяна Бовсунівська // Слово і час. - 2011. - № 6. - С. 3-13. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Літературознавство--Літературна критика--Художній твір--Контекст
Кл.слова (ненормовані):
Дискурс -- Контекстна критика -- Аутопоезис -- Когніція -- Епістемологія реальності
Анотація: Контекст є специфічним терміном літературної критики, який допомагає опанувати сенсом художнього твору. Контекст може бути соціальний, економічний, культурний, історичний, літературний, біографічний та ін., існує також безліч видів класифікації контексту. У цій статті пропонується когнітивний підхід до контекстної дискурсії.





    Лактіонова, Анна.
    Перцепційний досвід як діяльність [Текст] / Анна Лактіонова // Філософська думка. - 2011. - № 5. - С. 40-50. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Філософія пізнання--Епістемологія
   Практична філософія--Метафізика

Кл.слова (ненормовані):
проблема перцепції -- епістемологія -- практична філософія -- теорія відчуттєвих даних -- адвербіальна теорія -- диз'юнктивна теорія
Анотація: Автор статті розглядає проблему перцептійного досвіду як проблему практичної філософії, філософії дії. Перцепційний досвід, сприйняття, перцепція, відчуттєвий, емпіричний досвід є однією з головних тем теорії пізнання і метафізики аналітичної традиції сучасної філософії.



061
Ч-492


    Комар, Олена.
    Гуманізація науки чи натуралізація філософії? [Текст] / Олена Комар // Науковий вісник Чернівецького університету : зб. наук. пр. - Чернівці : ЧНУ, 2009. - Вип. 466-467: Філософія. - С. 82-86. - Бібліогр. в кінці ст.
УДК
Рубрики: Філософія науки--Епістемологія--Методологія

Є примірники у відділах:
1 Інв.И 71524 - Б.ц. (вільний)