Лосєв, Ігор
    Деукраїнізація на тлі незалежності [Текст] / Ігор Лосєв // Українська культура. - 2002. - № 8. - С. 3-4
Рубрики: Незалежність України--11-річниця





    Чалий, Сергій.
    Непокора-1963 [Текст] / С. Чалий // Сучасність. - 2008. - № 3-4. - С. 57-59.
Рубрики: Конференція--Республіканська--Питання культури української мови--Київ, 11 лютого 1963 р.
   Мовна політика--Україна, Друга половина ХХ століття

Кл.слова (ненормовані):
Русифікація -- Журналісти -- Деукраїнізація
Анотація: Мова йде про подію, яка стала однією з предтеч "шістдесятництва": 11 лютого 1963 року у Києві відкрилася цілком офіційна Республіканська конференція з питань культури української мови. Значну роль відіграв короткий виступ молодої дослідниці Лідії Орел про утиски української мови, про те, що її витісняють з усіх сфер життя суспільства.





    Дзюба, Іван.
    Від марґінальности до універсальности [Текст] : культура залишається найбільшим гарантом успіху України / І. Дзюба // Сучасність. - 2008. - № 1-2. - С. 53-65.
Рубрики: Культура--Проблеми сьогодення--Україна
   Суспільство--Духовний розвиток

Кл.слова (ненормовані):
Деукраїнізація -- Неоконсерватизм -- Постколоніальний синдром
Анотація: Відомий культуролог, літературний критик Іван Дзюба у своїй статті розмірковує про самобутність національної культури. Він порушує важливе питання культурної самоідентифікації українців.





    Стріха, Максим.
    Опера: проблема мови виконання [Текст] / М. Стріха // Освіта і управління. - 2012. - № 1. - С. 58-63. - Библиогр.: с. 62 (16 назв.)
Рубрики: Українізація опери
   Деукраїнізація опери

   Опера--Лібрето

Анотація: У статті розглянуто практику виконання опер у перекладі й мовою оригіналу впродовж тривалого історичного часу. Проаналізовано позицію визначних композиторів минулого (Дж. Верді, Р. Вагнера, Д. Шостаковича), яка полягала в тому, що опера як синтетичний музично-драматичний твір має виконуватися мовою, зрозумілою для аудиторії.





    Сергійчук, В. І.
    Вплив завезеної з-поза меж УСРР робочої сили на деукраїнізацію Донбасу [Текст] / В. І. Сергійчук // Народна творчість та етнологія. - 2014. - N 6(листопад-грудень). - С. 8-17. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Національна політика--Донбас
   Деукраїнізація--Донбас

   Русифікація--Донбас

Кл.слова (ненормовані):
Українство -- Заселення російськомовних осіб -- Деукраїнізація
Анотація: У статті розповідається про формування української етнічної території на Донбасу з часів козацтва, що було засвідчено переписами 1897 і 1926 років, коли перевагу, як у селах, так і в більшості міст регіону мали представники українства. На основі архівних матеріалів доведено, що починаючи саме з 1926 року, спостерігалося цілеспрямоване завезення на Донбас робочої сили з-поза меж УСРР, головним чином, російськомовних осіб, тоді як українці масово переселялися на схід, що призвело до деукраїнізації Донбасу в майбутньому.