Новійчук, В.
    "Колядування в Києві та вистава "Царя Ірода" в кінці XIX ст." (з рукописної спадщини Олександра Іванова - письменника і фольклориста) [Текст] / В. Новійчук // Народна творчість та етнографія. - 2010. - № 1. - С. 109-117 : іл.
Рубрики: Народні свята українські
   Християнські релігійні свята

Кл.слова (ненормовані):
Різдвяні свята -- Вертепна драма
Анотація: Публікація нарису Олександра Іванова «Колядування в Київі та вистава "Царя Ірода" в кінці XIX ст.» розкриває малодосліджені сторінки міського народного побуту на межі століть (кінець XIX — початок XX ст.). Заслуговує на увагу постать записувача «Колядування...» — Олександра Васильовича Іванова (1884—1958). Український письменник, перекладач, дослідник літератури своєю працею допомагав глибше та краще осмислити й зберегти досвід і надбання традиційної народної культури. У публікації представлені оригінальні тексти, якими «славіли» Варвару та Миколая; а також текст вистави «Цар Ірод», що передавався усно від покоління до покоління. Докладно описано психологічні й технологічні моменти підготовки та проведення дійства: створення костюмів, виготовлення масок, «звізди», панцирів, шабель та іншого реквізиту, а також орієнтація на певні статево-вікові параметри учасників видовища


Дод.точки доступу:
Іванов, Олександр Васильович (1884-1958) \о произв.\
Є примірники у відділах: всього 1 : ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)




    Школа, В.
    Проблема вибору в "Патетичній сонаті" Миколи Куліша [Текст] / В. Школа // Українська мова і література в школі. - 2010. - № 1. - С. 54-55. - Бібліогр.: 8 назв.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Література українська--Нова--Персоналії--Куліш М.
Кл.слова (ненормовані):
Синтетичний твір -- Твір-містерія -- Вертепна драма -- Дискусія і монодрама -- Інтермедія
Анотація: Стаття наштовхує на роздуми протистояння між національним і інтернаціональним в "Патетичній сонаті" Миколи Куліша.


Дод.точки доступу:
Куліш, М.
Замовлені прим-ки для відділів: ЧЗПЕРІОД




    Курочкін, О. В.
    Український вертеп на межі двох епох [Текст] / О. В. Курочкін // Народна творчість та етнологія. - 2014. - N 6(листопад-грудень). - С. 29-41 : ілюстр. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Вертепна драма--Історія
Кл.слова (ненормовані):
Вертепна драма -- Різдвяний вертеп -- Євангельські персонажі -- Містерія -- Святково-обрядова культура
Анотація: У статті на основі міждисциплінарного підходу конспективно простежено шляхи історичної еволюції українського вертепу протягом XX - на початку XXI ст. Наголошено на зростаючій ролі вертепу в системі сучасних етнокультурних комунікацій. В умовах громадсько-політичної активізації, яку нині переживає українське суспільство, ця фольклорно-театральна форма розвивається й модернізується відповідно до вимог часу.





   
    Христос рождається [Текст] : театралізоване дійство // Позакласний час. - 2017. - N 12(грудень). - С. 50-51
Рубрики: Вертепна драма--Сценарії
   Сценарії--Вертепна драма

Кл.слова (ненормовані):
Вертепна драма -- Сценарії вертепної драми
Анотація: Сценарій проведення вертепного театралізованого дійства.





    Корній, Л. П.
    Українська шкільна різдвяна драма XVII-XVIII століття i ляльковий театр вертеп: проблема адаптації та інтерпретації музичного чинника [Текст] / Л. П. Корній // Народна творчість та етнологія. - 2021. - N 2(березень-квітень). - С. 5-14. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Вертепна драма
Кл.слова (ненормовані):
вертепна драма -- шкільна драма
Анотація: У статті йдеться про те, що українське мистецтво бароко розшарувалося на високий, середній та низовий стильові рівні. Проблема зв'язку між різними стильовими рівнями українського музичного бароко ще не привернула належної уваги дослідників. У розвідці розглядаються впливи української шкільної різдвяної драми XVII-XVIII ст. на ляльковий театр вертеп. Наголошується, що вперше проводиться порівняння цих двох видів театрального мистецтва з погляду використання в них музичного чинника. Установлено, що 1-ша дія вертепу пов'язана з високим стилем української різдвяної шкільної драми. Це розкрито на основі аналізу драматургічних функцій Хору в шкільній драмі та вертепі. Хор у цих видовищах брав активну участь у розкритті різдвяного сюжету, виконував роль персонажа. Спільним для них був жанр духовного канта із силабічним віршуванням. Попри схожості з високим стилем шкільної драми, вертеп був новим театральним жанром, який відносимо до середнього стильового рівня. орієнтуючись на народне середовище, автори вертепу дохідливо доносили до широкого глядача сакральний сюжет. Відзначається, що в 2-й дії вертепу були адаптовані інтермедії шкільних драм, які представляли низовий стильовий рівень бароко. У цій дії на перший план виходила сміхова лінія, музичний компонент позначений впливами українського музичного фольклору з перевагою танцювального. Взаємодія фольклору з низовим варіантом бароко мала великий потенціал для подальшого розвитку українського національного театру. Завдяки тому, що музика була невід'ємною частиною лялькового вертепу й відігравала важливу драматургічну функцію, це театральне видовище, як і деякі шкільні драми, мало ознаки жанру «драма з музикою». отже, шкільна драма і вертеп створювали підґрунтя, на якому в XIX ст. виникла українська драматургія зі значною роллю в ній музичного чинника, що по суті була "драмою з музикою"