Паїн, Е.
    Імперський синдром та імітація національного будівництва в Росії [Текст] / Е. Паїн // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. - 2007. - № 3. - С. 38-59. - Бібліографія: 47 назв
Рубрики: Нація --Громадянська--Росія
Кл.слова (ненормовані):
імперія -- нація
Анотація: У статті автор пропонує розглянути гіпотезу концепції громадської нації як форми самоорганізації суспільства і джерела народної влади в Росії. Розглянута російська влада і програми "імперського націоналізму," його перспективи. Автор у статті намагався показати реальні труднощі, які перешкоджають як формуванню громадянської нації, так і осмисленню ймовірних шляхів цього процесу





    Свербілова, Тетяна.
    Проект національної самоідентифікації вітчизняного соцреалізму та драма 30-х років ХХ ст. [Текст] / Т. Свербілова // Слово і час. - 2008. - № 4. - С. 21-29. - Бібліогр.: 19 назв.
Рубрики: Українська література--Течії і напрямки--Соцреалізм
   Літературознавство--Драматургія

Кл.слова (ненормовані):
Соцреалізм -- Масова культура -- Культурна антропологія -- Тоталітарна культура -- Оксиденталізм -- Імперський дискурс -- Компаративістика -- Імагологія
Анотація: Соціалістичний реалізм не був монокультурним явищем, як не був він специфічно російським "стилем". Розгляд його в контексті масової культури Європи й Америки вимагає національної диференціації й ідентифікації культур, що входили до складу радянської імперії. Культурна антропологія, що реконструює образ тоталітарної культури, враховує аспект читача, але не ідентифікує самого читача. Повернення до історії літератури одіозних імен, що були викреслені в попереднє десятиліття, має супроводжуватися увагою до оксиденталізму як культурного явища, що неминуче мусить змінити ідеологічний антиімперський дискурс. Це можливо тільки в межах компаративного дослідження, зокрема імагології.





    Іванишин, Петро.
    Нестримний, як зухвалість [] / П. Іванишин // Слово і час. - 2008. - № 6. - С. 96-97.
Рец. на кн.: Салига Т.Ю. Всесвіт, гори і він / Т.Ю. Салига. - Ужгород: Гражда, 2007. - 120 с.

Рубрики: Рецензії на книги з літератури
   Українська література--Скунць П.--Літературно-критичні нариси, ХХІ ст.

Кл.слова (ненормовані):
Червоний імперський режим -- Літературно-критичні нариси -- Архітектоніка -- Художній універсум
Анотація: У статті рецензується книга Салиги Т.Ю. про, нині покійного, українського поета - Петра Скунця. Книжка складається з трьох есеїстично виражених літературно-критичних нарисів, написаних у різний час. Автору вдається виявити та окреслити більшість основних моментів поетики, художнього світу та неповторної творчої індивідуальності письменника.


Дод.точки доступу:
Скунць, Петро Миколайович (укр. поет, фольклорист, краєзнавець, член Нац. спілки письменників України з 1962 р. Лауреат Нац. премії ім. Т. Шевченка (1997) ; 1942-2007) \про нього\; Салига, Тарас Юрійович (укр. письм., журналіст, літ. критик, науковець, громад. діяч ; 1942-) \про твір\




    Масенко, Лариса.
    Імперський синдром [Текст] / Л. Масенко // Сучасність. - 2008. - № 10. - С. 52-56 : портр.
Рубрики: Українсько-російські відносини--Національна безпека
   Мовна політика в Україні

   Українське суспільство--Національна свідомість--Вплив Росії

Анотація: Через крах у Росії процесів демократизації й лібералізації, посилення в її керівництві неоімперських амбіцій, прагнення повернути втрачені території, над Україною як самостійною державою нависає цілком реальна загроза. Втрата почуття самодостатності привела українців на межу виживання, а наша еліта досі неспроможна сформувати інтегральні ідеї й об'єднати націю для розв'язання державних завдань.





   
    Імперський синдром: фальсифікації голодомору 1932-1933 [Текст] // Українознавство. - 2009. - № 3. - С. 188-191
Рубрики: Голодомор в Україні, 1932-1933 рр.--Фальсифікація





    Пастушенко, Леонід.
    Імперський мат [Текст] / Л. Пастушенко // Київ. - 2010. - № 7-8. - С. 11-16
Рубрики: Публіцистика--Україна, 21 століття
   Сленги--Лихослів‘я--Матюкальництво

Анотація: Мат, як емоційно-захисна реакція на будь-яке враження від дійсності, небезпечний та шкідливий, мов пошесть.





    Чопик, Ростислав.
    Панько Проклятий (Екзистенційна драма П.Куліша) [Текст] / Ростислав Чопик // Слово і час. - 2010. - № 11. - С. 3-15. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література, 19 ст.
Кл.слова (ненормовані):
Антитеза -- Синтез -- Імперський -- Козаччина -- Культурництво -- Нововірство
Анотація: Автор статті прагне з'ясувати причину метаморфоз пізнього П. Куліша. Для цього покликає на допомогу "вічний" образ Марка Проклятого, що "товчеться" українським письменником десь від середини 1840-х років, а в контексті фольклорному, здається, "заткне за пояс усіх скитальців" з інонаціональних морфологій (за О. Стороженком).


Дод.точки доступу:
Куліш, Пантелеймон Олександрович (укр. письменник, громадський діяч, історик ; 1819 - 1897)




    Білоус, Петро.
    Читаючи Дмитра Лихачова [Текст] / Петро Білоус // Слово і час. - 2011. - № 5. - С. 41-47. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Давня література--Тлумачення давнього письменства
   Медієвістика

Кл.слова (ненормовані):
Монументальний історизм -- Імперський дискурс
Анотація: У статті переглядаються деякі концепції російського медієвіста Дмитра Лихачова, позаначених впливом імперського дискурсу у тлумаченні давнього письменництва. Автор статті доводить, що ідкї, які продукував Л. Лихачос під впливом радянської ідеології, непридатні для української літкратурної медієвістики.


Дод.точки доступу:
Лихачов, Дмитро (радянський і російський філолог, мистецтвознавець, сценарист ; 1906-1999)




    Міненко, М. А.
    Кооперативні об'єднання Німеччини як основа для формування соціально-економічного середовища [Текст] / М. А. Міненко // Економіка АПК. - 2013. - № 7. - С. 113-119 : фот.цв. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Економіка Німеччини--Кредитна кооперація
   Кооперативи--Сільськогосподарські

   Фінансовий ринок--Банки--Кредитування

Кл.слова (ненормовані):
кількість кредитних товариств -- народні банки -- Імперський кооперативний сільськогосподарський банк





    Юрчук, Олена.
    Українські письменники й колоніалізм: від крутійства до утопічного пророцтва [Текст] / Олена Юрчук // Слово і час. - 2013. - № 7. - С. 16-23. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Літературний процес--Колоніалізм, 19-20 ст.
   Письменники українські--Персналії--Україна, 20 ст.

Кл.слова (ненормовані):
постколоніальна критика -- імперський колоніалізм -- філософська концепція
Анотація: У статті здійснено аналіз двох варіантів реагування на колоніалізм - крутійства та пророцтва. Крутійство нагадує собою синтез власне крутійства (або "мінливості") та намагання створити пророчий текст. Пророцтву властиве утопічне поєднання націоналізму й комунізму.


Дод.точки доступу:
Винниченко, Володимир Кирилович (укр. політик, держ. діяч, письм. і худож. ; 1880-1951) \про нього\; Хвильовий, Микола (укр. прозаїк, поет, публіцист, один з основоположників поревол. укр. прози ; 1893-1933) \про нього\




    Смілянська, Валерія.
    Воєнна проза Леоніда Смілянського: гримаси рецепції [Текст] / В. Смілянська // Слово і час. - 2016. - № 11. - С. 71-85. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Теми і сюжети
   Письменники України, 20 ст.

Кл.слова (ненормовані):
емоційна заангажованість -- національна проблематика -- російський імперський шовінізм
Анотація: 11 листопада 2016 р. минуло півстоліття від дня смерті Леоніда Смілянського - письменника, літературознавця, випускника аспірантури київської філії Науково-дослідного інституту Тараса Шевченка (1929-1931), який належить до покоління, що прийшло в літературу в середині 1920-х рр. і в чию долю брутально вдерлася війна. У статті розглядається його проза періоду війни 1941-1945 рр., яка зазнала ідеологічних звинувачень і переслідувань, була виключена з корпусу української літератури, не перевидавалась, а належне поціновування дістала лише у 1990-ті рр.


Дод.точки доступу:
Смілянський, Леонід \про твір\




    Василенко, Вадим.
    Вихід із тіні, або "Імперський чоловік" - "Колоніальна жінка" [Текст] / Вадим Василенко // Слово і час. - 2017. - № 4. - С. 41-53. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Образи і теми--Насильство
   Українська література--Проза, 20 ст.

Кл.слова (ненормовані):
травма -- гендер -- колоніалізм -- тоталітаризм -- дискурс насильства -- українська еміграційна проза
Анотація: У статті досліджено проблему взаємоперетину категорій гендеру, колоніалізму і травми в романі-дилогії "Жаїра" Ольги Мак і повісті-вертепі "Розгром" Івана Багряного. З’ясовано, що визначальною в цих творах є ідея культурної переваги колонізованого над колонізатором, на підтвердження якої спрацьовують антиколоніальна й антитоталітарна авторські стратегії.


Дод.точки доступу:
Мак, Ольга \про твір\; Багряний, Іван (укр. поет, прозаїк, публіцист, політ. діяч ; 1906-1963) \про твір\




    Кірієнко, Вячеслав.
    Історичний аналіз законодавства про кримінальну відповідальність за доведення до самогубства або до замаху на самогубство [Текст] / Вячеслав Кірієнко // Підприємництво, господарство і право. - 2017. - № 5. - С. 198-200. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Злочини--Доведення до самогубства--Кримінальна відповідальність--Історичний аналіз
Кл.слова (ненормовані):
суїцид -- старослов’янський етап -- християнський та імперський етап -- радянський етап -- релігійні і світські покарання
Анотація: У статті здійснено ретроспективний аналіз нормативного регулювання кримінальної відповідальності за доведення до самогубства або замах на самогубство в різні історичні періоди розвитку суспільства. Наведені деякі визначення поняття «суїцид» в різні часи. Сформульовано висновки щодо актуальності узагальнення історичного досвіду і доцільності використання у сучасному правотворенні його позитивних результатів.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Цимбалюк, Микола.
    Імперський синдром Будапешта [Текст] / Микола Цимбалюк // Слово Просвіти. - 2018. - 16-22 серп. (№ 33). - С. 1, 2
Рубрики: Українсько-угорські правові відносини--Освіта--Закарпаття, 21 ст.





    Сидоернко, Борис.
    Цей підступний імперський хробачок. Сторінками спогадів В.Винниченка [Текст] / Борис Сдоренко // Голос України. - 2020. - 6 лют. (№ 23). - С. 22
Рубрики: Політичні діячі--Персоналії--Україна, 20 ст.
Анотація: У статті описані біографічні відомості про українскього політичного діяча Володимира Винниченка.


Дод.точки доступу:
Винниченко, Володимир Кирилович (укр. політик, держ. діяч, письм. і худож. ; 1880-1951) \про нього\




   
    Гукни ж, гукни, Україно! [Текст] : [вірші із зб. "Московська ікра"] / підгот. Валентина Козак // Українське слово. - 2021. - 24 груд. - 12 січ. (№ 1-2). - С. 11. - Зміст: До України / С. Руданський. Із афоризмів / С. Коваль. Не прогинаймось! / С. Коваль. Заклик / О. Чорногуз. Імперський оскал / А. Бортняк. Щодо суржику / А. Бортняк. Москіти і москвіти / Л. Куций. Кримська захисниця / В. Рабенчук. Вояк / М. Пасічник. Міністерство нападу / О. Височанський. "Україна, моя люба,..." / В. Козак.
Рубрики: Письменники українські--Персоналії--Україна, 19 ст.
   Художня література--Поезії--Україна, 21 ст.



Дод.точки доступу:
Козак, Валентина \уклад.\; Руданський, Степан Васильович (укр. поет, перекладач антич. літератури. Автор класич. сатир на міжнац. та антиімпер. тематику. Професійний лікар. ; 1834-1873) \про нього\




    Дзюба, Іван.
    Вибір долі [Текст] / Іван Дзюба // Буковинський журнал. - 2020. - № 2/3. - С. 103-125
Рец. на : Петровський-Штерн Йоханан. Анти-імперський вибір. Постання українсько-єврейської ідентичності / пер. з англ. Павло Гриак, Микола Климчук ; за ред. Вадима Дивнича. - Київ : Критика, 2018.;
Петровський-Штерн Йоханан. Штетл. Золота доба єврейського містечка / авториз. пер. з англ. Ярослави Стріхи. - Київ : Критика, 2019.

Рубрики: Історія євреїв
   Єврейська література України






    Смолій, Валерій Андрійович.
    Сучасна російсько-українська війна у світлі постколоніалізму [Текст] / Валерій Андрійович Смолій, Олексій Васильович Ясь // Вісник Національної академії наук України. - 2022. - № 6. - С. 3-16. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Російсько-українські війни--Імперський синдром, 20 ст.
Кл.слова (ненормовані):
російсько-українська війна -- сучасна Росія -- постколоніалізм -- антиколоніалізм -- антиглобалізм -- імперський синдром -- дискурс виправдання
Анотація: У статті обстоюється думка, що сучасна російсько-українська війна є постколоніальною за своєю природою і спричинена імперським синдромом нинішньої Росії. Розглянуто вузлові проблеми підневільного становища України у Російській імперії та СРСР, зокрема складні конфігурації залежності. Акцентовано увагу на адаптації старої імперської спадщини в радянському державно-політичному проєкті. Відзначено своєрідність західної рецепції історії України у світлі постколоніальних студій. Проаналізовано російський дискурс виправдання сучасної війни в контекстах імперської та радянської спадщини. Зазначено, що війна Росії проти України має реваншистський та антиглобалістський характер, оскільки зорієнтована на відновлення залежного становища пострадянського простору та перегляд світоустрою після розпаду СРСР. Наголошено, що для українців війна є екзистенційною, позаяк сучасна Росія де-факто не визнає ані Україну як державу, ані українську ідентичність.


Дод.точки доступу:
Ясь, Олексій Васильович




    Пастушенко, Леонід.
    Імперський менталітет [Текст] : діячі Росії про свій народ і державу / Леонід Пастушенко // Дзвін. - 1996. - № 1. - С. 89-93
Рубрики: Імперіалізм--Агресія Росії--Українська нація