Стадник, Г.
    Виникнення і розвиток міжнародної та європейської інституційної системи захисту прав людини і формування її нормативно-правової основи [Текст] / Г. Стадник // Право України. - 2005. - № 1. - С. 5-9. - Бібліогр.: 31 назва
Рубрики: Права і свободи людини --Захист--Нормативно-правова база
Кл.слова (ненормовані):
Європейський Суд з прав людини
Анотація: Міжнародно-правова система захисту прав і основних свобод людини. Міжнародні організації у сфері захисту прав людини. Міжнародні нормативно-правові акти покликані захищать права дітей, жінок, біженців, найбільш вразливих верств населення. Формування системи органів несудового захисту прав і свобод людини.





    Пухтецька, А.
    Принцип верховенства права: сучасні європейські доктрини як орієнтир для реформування національного законодавства [Текст] / А. Пухтецька // Вісник Національної академії наук України. - 2010. - № 3. - С. 33-43. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Верховенство права--Конституційне право
   Адміністративне законодавство

Кл.слова (ненормовані):
Юридична наука -- Адміністративне законодавство -- Конвекція про захист прав і свобод людини -- Європейський суд з прав людини
Анотація: Автор статті розглядає еволюцію наукових поглядів впливу глобалізаційних, міжнародних та європейських інтеграційних процесів. Формування європейського адміністративного простору і запровадження оновлених доктринальних засад розуміння принципу верховентства права в сучасній західній юридичній науці зумовлюють нагальну потребу в удосконаленні адміністративного законодавства України, для якого характерна недостатня конкретизація змісту принципу верховентства права. Врахування тенденцій і вимог нового праворозуміння вітчизняного законодавства прискорить його адаптацію до європейських принципів адміністративного права.





    Гаврилюк, Руслана.
    Правосуддя як принцип здійснення права людини на податки [Текст] / Руслана Гаврилюк // Юридична Україна. - 2015. - № 4/5. - С. 15-24. - Бібліогр. в примітках
Рубрики: Права людини--Право на податки--Захист--Правосуддя
Кл.слова (ненормовані):
правосуддя -- право на податки -- європейський суд з прав людини -- європейська конвенція з прав людини і основоположних свобод -- прецедентне право -- верховенство права
Анотація: Обгрунтовано, що неодмінною умовою здійснення права людини на податки, його принципом є правосуддя. Показано, що правосуддя не тотожне законосуддю, а послуговується верховенством права. Доведено, що право людини на податки, як і права людини загалом, з огляду на їх природу, а також унаслідок природи їх неминучої позитивації у законодавстві та інших нормативних актах, для свого здійснення потребує обов'язкового захисту його у формі правосуддя.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Попов, Георгій.
    Поняття розумності строків у кримінальному процесуальному законодавстві України [Текст] / Георгій Попов // Вісник прокуратури. - 2016. - № 4. - С. 33-40. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Кримінальний процес--Визначення розумності строків--Зміст--Критерії
Кл.слова (ненормовані):
розумний строк -- справедливий суд -- Європейський суд з прав людини
Анотація: Досліджено зміст та критерії визначення розумності строків у кримінальному процесі України. Зроблено висновок, що розумний строк – це комплексне поняття, яке гарантоване міжнародними правовими актами та національним законодавством (зокрема Кримінальним процесуальним кодексом України) і є складовою забезпечення права на справедливий суд. У визначенні розумності строків обов'язково слід врахувати рішення Європейського суду з прав людини як додаткову аргументацію прийнятих процесуальних рішень, що надалі зменшить кількість звернень до цієї судової інстанції.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Розгон, Ольга.
    Тлумачення права власності з позиції конвенції про захист прав людини та основоположних свобод [Текст] / Ольга Розгон // Підприємництво, господарство і право. - 2016. - № 10. - С. 168-171. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Право власності--Тлумачення
Кл.слова (ненормовані):
Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод, 1950 р. -- інтелектуальна власність -- прецедентна практика -- Європейський Суд з прав людини -- законодавство України
Анотація: У статті досліджуються поняття, сутність та юридична природа категорій «власність», «майно», «право власності» та «інтелектуальна власність» відповідно до 1 Протоколу до Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року. Проаналізовано деякі рішення Європейського Суду з прав людини та його тлумачення понять «власність», «майно» і «право власності».

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Барікова, А. А.
    Наднаціональний вимір систематизації права електронних комунікацій [Текст] / А. А. Барікова // Юридична Україна. - 2017. - № 5/6. - С. 36-44. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Електронні комунікації--Міжнародно-правове регулювання
Кл.слова (ненормовані):
правова система -- адміністративне право -- підгалузь права -- наднаціональне право -- гармонізація -- конвергенція -- Європейський суд з прав людини
Анотація: Досліджено місце права електронних комунікацій в системі адміністративного права. Автор демонструє глобальний характер права електронних комунікацій. Стаття розкриває позитивістську спрямованість наднаціонального права Європейського Союзу як основу систематизації права електронних комунікацій. Проілюстровано догматизацію процедур систематизації права електронних комунікацій через практику Європейського суду з прав людини.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Москаленко, Катерина.
    Право осіб, народжених із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій, на інформацію про своє генетичне походження [Текст] / Катерина Москаленко // Підприємництво, господарство і право. - 2018. - № 1. - С. 27-30. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Репродуктивні технології--Права людини--Захист
Кл.слова (ненормовані):
допоміжні репродуктивні технології -- донорство статевих клітин -- право на інформацію -- Європейський суд з прав людини
Анотація: Стаття присвячена аналізу положень міжнародних конвенцій та актів іноземного законодавства, рішень Європейського суду з прав людини щодо права осіб, зачатих у результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, на інформацію про своє генетичне походження; формуванню пропозицій, спрямованих на вдосконалення цивільного законодавства в зазначеній галузі.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Давиденко, Світлана Василівна.
    Встановлення міжнародною судовою установою порушення Україною міжнародних зобов’язань при вирішенні справи судом як підстава для перегляду судових рішень за виключними обставинами у кримінальному провадженні [Текст] / Світлана Василівна Давиденко, Олена Ігорівна Резнікова // Вісник Національної академії правових наук України. - 2018. - № 2. - С. 55-71. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Кримінальне провадження--Судові рішення--Особливості вироків
Кл.слова (ненормовані):
юрисдикція -- Верховний Суд -- Європейський суд з прав людини -- міжнародні зобов’язання
Анотація: Проаналізовано підстави та порядок здійснення кримінального провадження за виключними обставинами. Основна мета роботи полягає в аналізі виявлених порушень міжнародною судовою установою щодо вирішення справ судом України як підстав для перегляду судових рішень за виключними обставинами у кримінальному провадженні. Авторами досліджено процесуальний механізм перегляду судових рішень, які набрали законної сили, у випадку встановлення міжнародною судовою установою порушення державою міжнародних зобов’язань при вирішенні справи судом, також визначено межі такого перегляду. Доведено, що перегляд судових рішень, які набрали законної сили та щодо яких Європейським судом з прав людини констатовано порушення Україною міжнародних зобов’язань при вирішенні справи судом, як один із засобів виконання рішень цієї міжнародної судової установи має обмежене застосування. Обґрунтовано, що під час вирішення питання про можливість такого перегляду Верховний Суд має виходити з характеру порушення, констатованого в рішенні Європейського суду з прав людини.


Дод.точки доступу:
Резнікова, Олена Ігорівна




    Озерський, Ігор Володимирович.
    Відшкодування моральної шкоди у цивільному судочинстві [Текст] / Ігор Володимирович Озерський // Економіка. Фінанси. Право. - 2018. - № 10. - С. 27-30. - Бібліогр. наприкінці ст.
Рубрики: Цивільне судочинство--Моральні збитки--Україна
Кл.слова (ненормовані):
Європейський суд з прав людини -- моральна шкода -- суд -- психологічні знання -- експертиза -- формула -- розмір шкоди
Анотація: Досліджено теоретичні та практичні питання відшкодування моральної шкоди у цивільному судочинстві на грунті вивчення матеріалів судових справ національних судів та аналізу рішень Європейського суду з прав людини.Автором наголошується про необхідність врахування судом висновків спеціалістів-психологів чи експертів у галузі права з питань визначення рівня спричинення моральної шкоди особі, що відповідатиме принципу справедливого судового розгляду.





    Озерський, Ігор Володимирович.
    Правові позиції ЄСПЛ у контексті психологічного опосередкування права [Текст] / Ігор Володимирович Озерський // Економіка. Фінанси. Право. - 2018. - № 12. - С. 23-26. - Бібліогр. наприкінці ст.
Рубрики: Європейський суд з прав людини--Європейська конвенція з прав людини--Юридична психологія
Кл.слова (ненормовані):
Європейський суд з прав людини -- Європейська конвенція з прав людини -- правові позиції -- судові рішення -- психологічна недоторканість -- спеціаліст-психолог
Анотація: У представленій роботі досліджено теоретико-методологічні питання використання та застосування прикладних положень юридичної психології у площині роботи ЄСПЛ (далі - Суд). Відображений авторський підхід до аналізу окремих рішень ЄСПЛ з позицій оцінки Судом висновків судово-психологічних експертиз та письмових роз’яснень спеціалістів-психологів. У контексті означеного проаналізовано деякі положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 р. з використанням можливостей психологічної науки та практики.





    Шигапова, Еліза.
    Відшкодування моральної шкоди в Україні з урахуванням європейського досвіду [Текст] / Еліза Шигапова // Підприємництво, господарство і право. - 2019. - № 5. - С. 83-87. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Моральна шкода--Відшкодування
Кл.слова (ненормовані):
Європейський суд з прав людини -- судова практика
Анотація: У статті розглянуто поняття, умови, критерії, актуальні проблеми відшкодування моральної шкоди в Україні, проаналізовано судову практику та законопроект щодо відшкодування моральної шкоди, досвід країн ЄС, запропоновано практичні кроки згідно з практикою Європейського суду з прав людини.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Бабіч, Альона.
    Практика Європейського суду з прав людини у сфері забезпечення екологічних прав громадян / Альона Бабіч // Підприємництво, господарство і право. - 2019. - № 11. - С. 161-165. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Європейський суд з прав людини--Судова практика --Україна
Кл.слова (ненормовані):
право на безпечне для життя і здоров’я довкілля -- право на повагу до свого -- міжнародні стандарти -- Європейський суд з прав людини
Анотація: Стаття присвячена аналізу практики Європейського суду з прав людини у сфері захисту екологічних прав людини. Аналіз практики ЕСПЛ здійснюється відповідно до положень, закріплених у статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. У даній роботі автор досліджує зв’язок між екологічним правом та правом на повагу до приватного життя та аналізує найбільш поширені випадки порушення екологічних прав людини.





    Нелін, Олександр.
    Правові аспекти забезпечення прав людини в сучасному геополітичному просторі та в Україні [Текст] / Олександр Нелін // Юридична Україна. - 2019. - № 7. - С. 48-53. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Права людини--Забезпечення, 21 ст.
Кл.слова (ненормовані):
правова держава -- порушення прав людини -- Європейський суд з прав людини
Анотація: У статті проаналізовано ситуацію щодо забезпечення прав людини в сучасному геополітичному просторі та в Україні, яка залишається складною. Зазначається, що нині як в Україні, так і в геополітичному просторі спостерігається серйозне розходження декларативних прав і реальної ситуації з їх забезпечення, що більшість скарг громадян України до ЄСПЛ стосуються тривалого невиконання рішень національних судів і надмірної тривалості судового розгляду. Відзначається, що в Україні прослідковується чітка тенденція збільшення використання практики ЄСПЛ. Стверджується, що для забезпечення прав фізичних і юридичних осіб в Україні необхідно мати налагоджений конституційно-правовий механізм захисту.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Цувіна, Тетяна.
    Право на доступ до суду: підхід ЄСПЛ [Текст] / Тетяна Цувіна // Підприємництво, господарство і право. - 2020. - № 4. - С. 60-69. - Бібліогр. 67 назв
Рубрики: Цивільне судочинство--Доступність правосуддя
Кл.слова (ненормовані):
Європейський суд з прав людини -- право на справедливий судовий розгляд
Анотація: Статтю присвячено дослідженню права на доступ до суду в цивільному судочинстві й перешкод у його реалізації в контексті п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод і практики Європейського суду з прав людини щодо тлумачення й застосування цієї статті.





    Ляшенко, Р. Д.
    Тлумачення Європейської конвенції про захист прав людини та основних свобод у світлі сучасних концепцій праворозуміння [Текст] / Р. Д. Ляшенко, М. М. Добровінський // Часопис Київського університету права. - 2020. - № 3. - С. 361-364. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Права людини--Європейська конвенція
Кл.слова (ненормовані):
тлумачення норм -- прецедентне право -- Європейський суд з прав людини
Анотація: У статті представлено результати теоретичного та практичного дослідження тлумачення Європейської конвенції про захист прав людини та основних свобод у світлі сучасних концепцій праворозуміння. З моменту ратифікації Конвенції наша держава почала стрімкий процес відходу від позитивістського розуміння права, що стало наслідком виникнення необхідного для подальшого розвитку плюралізму праворозуміння у праві. Зокрема, використання Конвенції про захист прав та основоположних свобод в Україні дає змогу замінити переважаючі позитивістські погляди на право і застосувати новітні принципи інтерпретації норм про права людини і громадянина.


Дод.точки доступу:
Добровінський, М. М.
Є примірники у відділах:
(05.02.2021р. - Б.ц.) (вільний)




    Лавров, Вячеслав.
    Перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами у контексті права на справедливий судовий розгляд цивільних справ [Текст] / Вячеслав Лавров // Підприємництво, господарство і право. - 2020. - № 6. - С. 39-43. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Цивільне судочинство--Перегляд судових рішень
Кл.слова (ненормовані):
res judicata -- Європейський суд з прав людини
Анотація: Статтю присвячено дослідженню інституту перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами у контексті права на справедливий судовий розгляд цивільних справ, передбаченого п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, і практики Європейського суду з прав людини. Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним та безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов’язків цивільного характеру. Перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами має відповідати міжнародним стандартам справедливого судочинства, закріпленим у відповідній статті.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Помаз, Ярослав.
    Протокол допиту як доказ під час розгляду кримінального провадження в суді [Текст] / Ярослав Помаз // Підприємництво, господарство і право. - 2020. - № 9. - С. 214-218. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Кримінальний процес--Докази (юрид.)--Протоколи допиту
Кл.слова (ненормовані):
показання -- доказування -- Європейський суд з прав людини
Анотація: Стаття присвячена дослідженню положень Кримінального процесуального кодексу України щодо використання стороною обвинувачення протоколу допиту свідка або потерпілого як допустимого доказу під час розгляду кримінального провадження в суді. Оскільки регламентований законодавцем принцип безпосередності дослідження показань за своїм змістом є недосконалим, він не сприяє у повному обсязі виконанню завдань кримінального провадження, які визначені ст. 2 КПК України, та потребує доопрацювання.





    Плахотнюк, Н. В.
    Торгівля людьми як злочин проти людяності [Текст] / Н. В. Плахотнюк, С. О. Іванисько // Юридична Україна. - 2020. - № 2. - С. 62-70. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Торгівля людьми--Міжнародно-правова протидія
Кл.слова (ненормовані):
інституційний механізм -- міграція -- Міжнародний кримінальний суд -- Римський статут -- Європейський суд з прав людини
Анотація: У статті підкреслено, що торгівля людьми є сучасною формою рабства та злочином проти людяності. Основною причиною його поширення є неврегульовані міграційні процеси та недостатня ефективність міжнародних механізмів щодо питань протидії торгівлі людьми. Проаналізовано інституційний механізм ООН, Ради Європи та роль Міжнародного кримінального суду у сфері боротьби зі злочином торгівлі людьми. Створення нового механізму боротьби проти торгівлі людьми не пропонуємо, а підкреслюємо важливість удосконалення роботи вже існуючих інституцій.


Дод.точки доступу:
Іванисько, С. О.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Озерський, Ігор Володимирович.
    Використання спеціальних психологічних знань в умовах відшкодування моральної шкоди на прикладі скоєння дорожньо-транспортної пригоди [Текст] / Ігор Володимирович Озерський // Економіка. Фінанси. Право. - 2021. - № 2. - С. 16-18. - Бібліогр. наприкінці ст.
Рубрики: Моральна шкода--Дорожньо-транспортні пригоди--Відшкодування--Експертиза
Кл.слова (ненормовані):
Європейський суд з прав людини -- моральна шкода -- суд -- психологічні знання -- експертиза -- розмір шкоди
Анотація: У статті висвітлено теоретико-прикладний зміст дослідження висновків спеціалістів-психологів чи експертів у галузі права з питань визначення рівня спричинення моральної шкоди фізичній особі та заявлення позову про її відшкодування. Окремо зосереджується увага на врахування цивільним судочинством європейських стандартів розуміння спричиненого психофізіологічного травмування особі як основного чинника в задоволенні позовних вимог щодо відшкодування моральної шкоди.





    Розумовський, Олександр.
    Зловживання процесуальними правами за чинним кримінальним процесуальним законодавством України [Текст] / Олександр Розумовський // Підприємництво, господарство і право. - 2021. - № 4. - С. 247-252. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Кримінальне процесуальне законодавство--Зловживання процесуалльними правами--Україна
Кл.слова (ненормовані):
Європейський суд з прав людини -- джерела права -- сторони кримінального процесу -- процесуальна диверсія
Анотація: У статті окреслено практику зловживання процесуальними правами сторонами під час проведення досудового розслідування та судового розгляду у кримінальному процесі України. Проаналізовано погляди науковців щодо зловживання процесуальними правами. Надано тлумачення понять «зловживання процесуальними правами» та «процесуальна диверсія». Зроблено висновок про те, що зловживання процесуальними правами сторонами кримінального процесу є особливою формою правопорушень. Наведено практику Європейського суду з прав людини та позиції Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду щодо зловживання процесуальними правами сторонами у кримінальному провадженні.