Головна Спрощенний режим Опис
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Картотека аналітичного опису періодичних видань- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>A=Балушок, В.$<.>
Загальна кількість знайдених документів : 17
Показані документи с 1 за 17
1.


    Балушок, В.
    Хай відлуння йде до самого Дунаю [Текст] / В.Балушок // Наука і суспільство. - 2000. - N5-6. - С. 35-37
Рубрики: Фолькльор України--Пісні


Знайти схожі

2.


    Балушок, В.
    Таємничі цивілізаціЇ АмазоніЇ [Текст] / В.Балушок // Наука і суспільство. - 2002. - № 3-4. - С. 32 - 34
Рубрики: Археологічні відкриття--Амазонія
   Цивілізація--Стародавня --Південна Америка



Знайти схожі

3.


    Балушок, В.
    Несподіванки української етнонімії [Текст] / В.Балушок // Київська старовина. - 2002. - № 5. - С. 27-35
Рубрики: Українська мова--Ономастика--Етноніми


Знайти схожі

4.


    Балушок, В.
    Етнічна ситуація на слов'янських землях України в епоху Київської Русі [Текст] / В. Балушок // Народна творчість та етнографія. - 2004. - № 4. - С. 46-57
Рубрики: Етнос--Український етнос--КИЇВСЬКА РУСЬ


Знайти схожі

5.


    Древецький, А.
    Фастівська школа народної майстерності [Текст] / А. Древецький, В. Балушок // Народна творчість та етнографія. - 2004. - № 6. - С. 116-117
Рубрики: Художня освіта України--Фастів
Кл.слова (ненормовані):
НАРОДНЕ МИСТЕЦТВО


Дод.точки доступу:
Балушок, В.

Знайти схожі

6.


    Пономар, Людмила.
    Перша реконструкція ініціальних обрядів у традиційній культурі українців [Текст] / Л. Пономар // Народна творчість та етнографія. - 2008. - № 1. - С. 131-132
Рец. на6 Балушок В. Обряди ініціацій українців та давніх слов'ян / В. Балушок. - Львів, Нью-Йорк, 1998. - С.216

Рубрики: Книги українські--Звичаї і обряди
   Звичаї і обряди--Українці


Є примірники у відділах: всього 1 : ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Знайти схожі

7.


    Балушок, В.
    Наукова спадщина Ореста Левицького в контексті етнологічної науки [Текст] / В. Балушок // Берегиня. - 2010. - № 3. - С. 10-17. - бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Народознавство--ЕТНОЛОГІЯ
Кл.слова (ненормовані):
наукова спадщина
Анотація: В статті йдеться про наукову спадщину Ореста Левицького, який належав до того покоління українських науковців-гуманітаріїв, яких з повним правом можемо назвати велитнями думки та діяльності, а також енциклопедистами.


Дод.точки доступу:
Левицький, Орест (1848-1922)

Знайти схожі

8.


    Балушок, В. Г.
    Динаміка етнічного складу містечкового населення XX - початку XXI століття : на матеріалах Фастова / В. Г. Балушок // Народна творчість та етнографія. - 2010. - № 4. - С. 31-39. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Етнічні групи--Фастів, місто (Кв)
Анотація: Упродовж XX — початку XXI ст. етнічний склад Фастова, типового містечка українського Правобережжя, зазнав корінних змін. Євреї, які колись становили значний відсоток населення, на початок XXI ст. майже всі емігрували. Поляки асимілювалися українцями; разом з тим, враховуючи, що це були переважно нащадки сполонізованої української шляхти, відбулося в основному повернення їх до етнічності предків. У середині XX ст. в місті з'явилося багато росіян. Проте внаслідок пошлюблення їх з українцями та обиранням дітьми від цих шлюбів після 1991 року української "національності" кількість росіян у Фастові дуже зменшилася. Українці перетворилися на стійку більшість

Є примірники у відділах: всього 1 : ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Знайти схожі

9.


    Балушок, В. Г.
    Новітня "трипільська" міфологія в інформаційному просторі України / В. Г. Балушок // Народна творчість та етнологія. - 2011. - № 1. - С. 28-37. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Трипільська культура
Анотація: Розглянуто новітні міфології, пов'язані з трипільською культурою, а саме: патріотичні, що перебільшують рівень її розвитку й ототожнюють "трипільців" з українцями, і антиукраїнські, які заперечують високий розвиток цієї культури і відкидають будь-яку її роль в історії України. Факти засвідчують, що Трипілля належало до перших розвинених культур-протоцивілізацій, хоча до рівня справжньої державної цивілізації не розвинулося. Творці ж її належать до предків українського народу, багато сфер культури якого (господарство, житлобудування, вірування тощо) виявляють спадкоємність із Трипіллям

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

10.


    Балушок, В. Г.
    Етнічні стереотипи в політичній культурі українців: до проблеми формування / В. Г. Балушок // Народна творчість та етнологія. - 2012. - № 6. - С. 58-63. - Бібліографія в приміт.
Рубрики: Політична культура--Етнічні стереотипи--Українці
   Етнічні стереотипи--Політична культура--Українці

Анотація: У статті розглянуто стоїчні стереотипи, які лежать в основі політичної культури українців, сформулювалися під сильним впливом степовиків у часи перебування України на Великому Кордоні.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

11.


    Балушок, В. Г.
    Початковий етап формування етнічних стереотипів у політичній культурі українців (впливи Степу) / В. Г. Балушок // Народна творчість та етнологія. - 2013. - № 4. - С. 7-16. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Політична культура--Етнічні стереотипи--Українці
   Культурні зв'язки--Українці--Іранці--Тюрки

Анотація: Українська історіографія традиційно вказує на руйнівний вплив степовиків на українську державно-політичну традицію, зокрема в часи Київської Русі. Водночас, ураховуючи, що український соціум виник і існував у постійному контакті зі степовиками, вони не могли не чинити різнобічного впливу на нього, включно зі стереотипами, що стали підгрунтям політичної культури. Постійні тісні контакти з іранцями, а потім з низкою тюркських спільнот формували стереотипи, які поступово лягли в основу політичної традиції українців нового типу. Мається на увазі козацька державність, що виникла дещо пізніше.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

12.


   
    Круглий стіл "Сучасна ситуація в Україні очима етнолога" / Г. А. Скрипник [та ін.] // Народна творчість та етнологія. - 2014. - № 2(березень-квітень). - С. 100-149 : іл.
Рубрики: Збройні конфлікти--Етнічні аспекти--Україна
Анотація: На події в Україні відгукнулися вчені-етнологи. Їх міркування подано в статті.


Дод.точки доступу:
Скрипник, Г. А.; Артюх, Л. Ф.; Борисенко, В. К.; Бондаренко, Г. Б.; Бідношия, Ю. І.; Курочкін, О. В.; Боса, Л. Г.; Боряк, О. О.; Поріцька, О. А.; Артюх, А. А.; Васянович, О. О.; Гудченко, З. С.; Пономар, Л. Г.; Балушок, В. Г.; Щербак, І. М.; Таран, О. Г.; Буйських, Ю. С.; Маховська, С. В.; Довгань, С. О.; Литвинчук, Н. В.; Сіренко, С. В.; Головко, О.; Олійник, М.; Журавльова, А.; Іванчишен, В.; Вахніна, Л. К.; Євтух, В. Б.; Сергійчук, В. І.; Скляр, В. М.; Швидкий, С. М.

Знайти схожі

13.


    Балушок, В. Г.
    Севрюки ХІV - ХVІІ ст.: спроба етнічної атрибуції [Текст] / В.Г. Балушок // Український історичний журнал. - 2016. - № 3. - С. 47-64
Рубрики: Історія УКраїни--Історія Сіверщини
Анотація: Аналіз джерел, які містять інформацію про севрюків, показує, що і українці, і росіяни, і білоруси сприймали їх як "не своїх", "чужих". Тобто севрюки 14-17 ст. виступали окремим етносом. Це був "земельний" етнос, характерний для часів Київської Русі, що зберігався досить довго на порубіжжі.


Знайти схожі

14.


    Балушок, В. Г.
    Особливості господарської діяльності севрюків (XIV-XVII століття) [Текст] / В. Г. Балушок // Народна творчість та етнологія. - 2017. - N 4(липень-серпень). - С. 41-50. - Бібліогр. в кінці ст.


Знайти схожі

15.


    Балушок, В.
    З історії української етнонімії (від "русинів" до "українців") [Текст] / В. Балушок // Український історичний журнал. Вып. 1. Вып. 2. - 2018. - N 2. - С. 163-178 : іл. - Біблиогр. в кінці ст. . - ISSN 0130- 527
Рубрики: Русини--Українці--Етнічна самосвідомість--Русь--Україна
Анотація: Досліджується процес зміни українським народом самоназви. Простежується історія утвердження, поширення й побутування етнонімів "русь"/ "русин", "русини" та зміна їх на "українців".

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

16.


    Балушок, В. Г.
    Поселення і будівлі севрюків (XIV-XVII століття) [Текст] / В. Г. Балушок // Народна творчість та етнологія. - 2019. - N 1(січень-лютий). - С. 39-49. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Поселення--Сіверщина, 14-17 ст.
   Житло--Сіверщина, 14-17 ст.

   Господарські будівлі--Сіверщина, 14-17 ст.

Анотація: У статті йдеться про особливості поселенської структури і житлобудування все ще значною мірою загадкових севрюків сходу України. Порівняно з населенням Сіверщини передмонгольського часу, їхні поселення ставали меншими, а житла поступово перетворювалися з напівземлянкових на наземні. Водночас це були переважно "дворища", де в різних будівлях мешкала значна кількість людей. Основним матеріалом для будівництва слугувало дерево. Господарські будівлі стояли на спеціальному великому дворі, що, вочевидь, мав назву "гумно".


Знайти схожі

17.


    Балушок, В.
    Клятви і самозакляття українців у середньовічно-ранньомодерні часи [Текст] / В. Балушок, Т. Шевчук // Народна творчість та етнологія. - 2020. - N 4(липень-вересень). - С. 54-65
Рубрики: Клятви--Українське суспільство--Закляття--Україна
Кл.слова (ненормовані):
ритуальні клятви
Анотація: У статті аналізується прагматика й семантика клятв і самозаклять, уживаних при вирішенні різних, особливо правових, колізій людьми різних соціальних верств українського суспільства пізнього середньовіччя - раннього модерну. У теоретико-методологічному сенсі дослідження належить до царини історичної антропології, одним з найважливіших напрямів якої є вивчення історії ментальності. Його особливість полягає в аналізі середньовічних і ранньомодерних тестів, матеріали XIX-XXI ст. майже не залучаються, оскільки символіка ритуалів клятв у домодерні часи була суттєво іншою, ніж у наш час, як різною є й ментальність людей домодерної і сучасної епох. Тому нинішній польовий досвід ураховується лише незначною мірою: залучаються переважно теоретичні положення, що взагалі стосується клятв і самозаклять. Джерелами є опубліковані актові документи й деякі інші тексти, що відображають українську традицію XIV-XVII ст. Самозакляття містяться в клятвах-присягах при укладанні угод між князями та з іншими достойниками. Присягу давали, вирішуючи спірні колізії, і приватні особи різного статусу й становища, особливо в суді. Хоч джерела в більшості випадків не наводять змісту клятв та описів супутніх ритуальних дій, проте такі тексти все ж трапляються. Становлять інтерес клятви, які включали архаїчні за походженням і змістом самозакляття, зі зазначенням санкції за можливі порушення. За допомогою самозаклять ті, хто клялися, накликали на себе гнів вищих сил та різні напасті в разі порушення клятви, і цим спонукали контрагентів довіряти їм. Самозакляття сприймалися людьми середньовіччя - раннього модерну як такі, що несли реальну загрозу життю і добробуту порушників. Тому люди на судових процесах нерідко намагалися уникати присяг і не провокувати їхнє виголошення іншими, навіть супротивниками. Адже це вважалося смертним гріхом. Отже, клятви в пізньосередньовічно-ранньомодерні часи були вагомою складовою судово-правових колізій і взагалі комунікативних дій. Ставлення до них було надзвичайно серйозним і не вкладалося в рамки раціональних дій. Особливо остерігалися самозаклять, що, як вважалося, мали велику силу над клятводавцями.


Дод.точки доступу:
Шевчук, Т.

Знайти схожі

 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)