Головна Спрощенний режим Опис
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Картотека аналітичного опису періодичних видань- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>A=Шахно, А. Ю.$<.>
Загальна кількість знайдених документів : 6
Показані документи с 1 за 6
1.


    Шахно, А. Ю.
    Інституціональні перетворення в системі освіти та професійного навчання як індикатор розвитку сучасного ринку праці [Текст] / А. Ю. Шахно // Економіка та держава. - 2011. - № 11. - С. 71-76. - Бібліогр. с. 76 (7 назв)
Рубрики: Професійна освіта
Анотація: У статті розглянуті питання процесів інституціональних перетворень у системі освіти та професійного навчання. Висвітлений процес формування державної політики щодо даних претворень в Україні. Зокрема, досліджені можливі позитивні та негативні наслідки наслідки перетворень для ринку праці в Україні. При розгляді данного питання запропоновано напрями вдосконалення системи освіти та професійного навчання в Україні.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

2.


    Мазурок , П. П.
    Умови та чинники розвитку сучасного ринку праці України під впливом глобалізації [] / П. П. Мазурок , А. Ю. Шахно // Економіка та держава. - 2013. - № 3. - С. 16-20. - Бібліогр. с.20 (10 назв)
Рубрики: Ринок праці--Розвиток--Україна
Анотація: У статті розглядаються основні умови та чинники розвитку сучасного ринку праці України та особливості його формування в умовах глобальних викликів сьогодення.


Дод.точки доступу:
Шахно, А.Ю.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

3.


    Шахно, А. Ю.
    Роль держави в підвищенні якості освіти та професійного навчання як фактора формування людського капіталу України [] / А. Ю. Шахно, В. В. Буханець, О. О. Козлова // Економіка та держава. - 2015. - № 5. - С. 97-103. - Бібліогр. с.103 (8 назв)
Рубрики: Професійна освіта--Якість--Державна підтримка
Анотація: У статті обгрунтовано роль держави у підвищені якості освіти та професійного навчання як фактора формування людського капіталу України.


Дод.точки доступу:
Буханець, В.В.; Козлова, О.О.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

4.


    Кузьмін, О. Є.
    Оцінка рівня розвитку людського капіталу України в умовах глобалізації [Текст] / О. Є. Кузьмін, А. Ю. Шахно // Економіка та держава. - 2018. - № 4. - 7-11. : табл.; граф. - Бібліогр. с. 11 (9 назв)
Рубрики: Людські ресурси--Інвестиції
Анотація: У статті розглянуто сутність людського капіталу як одного з визначальних чинників соціально-економічного розвитку України. Представлено головні особливості формування та розвитку людського капіталу. Акцентовано увагу на необхідності інвестування в людський капітал, а саме: в освіту, охорону здоров'я, духовний та фізичний розвиток, мобільність тощо.??Проаналізовано рівень розвитку людського капіталу України в умовах глобалізації за основними показниками, за якими здійснюється визначення індексу людського розвитку та індексу людського капіталу: ВВП на душу населення, середня тривалість життя при народженні, рівень освіти. В ході дослідження надано оцінку рейтингового місця України серед інших країн світу за даними Програми розвитку ООН та Всесвітнього Економічного Форуму. ??Визначено, що Україна має значні резерви для розвитку людського капіталу, що потребує здійснення інституціональних перетворень як на макро-, так і на мікрорівнях у соціально-економічній сфері. Запропоновано комплекс заходів щодо підвищення ефективності використання та розвитку людського капіталу України в умовах глобалізації.


Дод.точки доступу:
Шахно, А.Ю.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

5.


   
    Механізм забезпечення засад "людиноцентричності" у процесі управління персоналом підприємства [Текст] / А. Ю. Шахно [та ін.] // Економіка та держава. - 2021. - № 3. - С. 77-82 : табл. - Бібліогр. с. 81-82 (20 назв)
Рубрики: Підприємства--Персонал--Управління
Анотація: У статті виявлено, що на вітчизняних підприємствах за останні роки зростає показник плинності кадрів. ??Встановлено, що не лише недостатній рівень заробітної плати є причиною звільнень з причин плинності. Зазначено, що однією із причин звільнень робітників є застаріла економічна модель, яка не враховує сучасні потреби особистості у розвитку, безпеці, здоров'ї та екології. Для забезпечення останнього у сучасній економічній теорії набувають популярності заходи щодо забезпечення засад "людиноцетричності" у економічних відносинах. У роботі проаналізовано сучасні економічні теорії та виявлено засади людиноцетричності. Розроблено основні напрями, які необхідно враховувати для відображення механізму забезпечення засад "людиноцентричності" на сучасних вітчизняних підприємствах. Окреслено необхідність розглядати чотири основні напрями механізму забезпечення засад "людиноцентричності": "Потреба у здоров'ї", "Потреба у забезпеченні стану безпеки", "Потреби у розвитку: інновації, кваліфікації, соціальному стані та інше", "Потреба у сприятливому екологічному середовищі".


Дод.точки доступу:
Шахно, А.Ю.; Астаф`єва, К.О.; Темченко, Г.В.; Бондарчук, О.М.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

6.


   
    Людиноцентрична складова інноваційно-інвестиційного розвитку гірничодобувного регіону [Электронный ресурс] / А. Ю. Шахно [та ін.]. - Електрон. журн. // Економіка та держава. - 2021. - № 8. - С. 37-41. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Гірничовидобувна промисловість--Іноземні інвестиції
Анотація: У статті розглянуто проблему людиноцентричної складової інноваційно-інвестиційного розвитку гірничодобувного регіону. Встановлено, що в результаті політичних і економічних перетворень у кінці минулого століття Україна успішно включилася в світове ринкове господарство, спираючись на свою головну перевагу — багатющу мінерально-сировинну ресурсну базу. Відзначено, що є наявні проблеми і з якістю інвестицій. Встановлено, що майже половина прямих іноземних інвестицій, що надходять у сектор послуг і будівельну галузь, відносяться до категорії офшорних. Показано, що державні програми потребують поліпшення на основі базових документів державного стратегічного прогнозування, програмування та планування. Проаналізовано необхідність запровадження в гірничій промисловості ретельних програм, що містять завдання і заходи з розвитку гірничодобувних секторів та акценті на людиноцентричності.

Перейти к внешнему ресурсу: А.Ю. Шахно та ін.

Дод.точки доступу:
Шахно, А.Ю.; Паустовська, Т.І.; Кравчук, Л.М.; Лашкун, Г.А.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)