Головна Спрощенний режим Опис
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Картотека аналітичного опису періодичних видань- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>A=Хомутенко, А. В.$<.>
Загальна кількість знайдених документів : 15
Показані документи с 1 за 10
 1-10    11-15 
1.


    Хомутенко, А. В.
    Оцінювання кредитного ризику і ризику незбалансованої ліквідності кредитних спілок України [Текст] / А. В. Хомутенко // Економіка та держава. - 2010. - № 9. - С. 56-59. - Бібліогр. с. 59 (10 назв)
Рубрики: Кредитні ризики
   Кредитні спілки

Анотація: У статті розкривається методика оцінювання кредитного ризику та ризику незбалансованої ліквідності кредитних спілок. За результатами оцінювання основних показників таких ризиків запропоновано підсилення мінімальних вимог до фінансових нормативів кредитних спілок України та вдосконалення форм їх звітності з метою покращення процесів пруденційного регулювання кредитного ризику і ризику незбалансованої ліквідності.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

2.


    Хомутенко, В. П.
    Аудит місцевих бюджетів як запорука фінансової безпеки регіону [Текст] / В. П. Хомутенко, А. В. Хомутенко // Економіка та держава. - 2013. - № 12. - С. 52-55. - Бібліогр. с.55 (25 назв)
Рубрики: Місцевий бюджет--Аудит
   Регіони України--Економічна безпека

Анотація: У статті проаналізовано економіко-правові та інституціональні засади державного аудиту місцевих бюджетів та розроблено основні напрями їх вдосконалення з метою підвищення фінансової безпеки регіону.


Дод.точки доступу:
Хомутенко, А.В.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

3.


    Хомутенко, А. В.
    Методологічні засади державного аудиту у сфері фінансів із позиції синергетичного підходу [Текст] / А. В. Хомутенко // Фінанси України. - 2014. - № 8. - С. 47-56. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Аудит--Державний--Методологічні засади
   Фінансовий контроль--Аудит

Анотація: У статті обгрунтовано необхідність поглиблення методологічних засад дослідження державного аудиту у сфері фінансів, як прогресивної форми державного фінансового контролю, з метою розроблення базових теоретичних положень його розвитку. Визначено, що синергетичний підхід дає змогу дослідити державний аудит як цілісний об'єкт із урахуванням процесу самоорганізації.


Знайти схожі

4.


    Хомутенко, А. В.
    Теоретичні витоки науки про державні фінанси [] / А. В. Хомутенко // Економіка та держава. - 2015. - № 8. - С. 100-103. - Бібліогр. с.103 (12 назв)
Рубрики: Державні фінанси--Теорія
Анотація: Метою статті є дослідження теоретичних витоків становлення та розвитку науки про державні фінанси.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

5.


    Хомутенко, А. В.
    Оцінювання ефективності управління фінансовими потоками місцевих бюджетів України за цільовим підходом [Текст] / А. В. Хомутенко, М. А. Зінченко // Актуальні проблеми економіки. - 2016. - № 1. - С. 294-305 : рис., табл. - Бібліогр.: 12 назв
Рубрики: Фінансова система України--Місцеві фінанси--Місцеві бюджети--Управління фінансовими потоками
Анотація: У статті оцінено ефективність управління фінансовими потоками місцевих бюджетів за рахунок встановлення ступеня досягнення поставленої перед уповноваженими інституціями мети: забезпечення динамічного збалансованого розвитку адміністративно-територіальних одиниць України. За результатами проведеного аналізу ефективності застосування інструментів фіскального забезпечення, інструментів інвестиційного забезпечення та інструментів фінансової безпеки було встановлено незадовільний соціально-економічний стан окремих регіонів України, що свідчить про низьку ефективність управління на мезорівні. Запропоновано деякі напрямки підвищення рівня ефективності управління фінансовими потоками місцевих бюджетів.


Дод.точки доступу:
Зінченко, М. А.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

6.


    Хомутенко, А. В.
    Прагматика та семантика термінів фінансової науки "суспільні фінанси", "публічні фінанси" та "державні фінанси" [Текст] / А. В. Хомутенко // Фінанси України. - 2017. - № 1. - С. 111-126. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Фінансова наука--Суспільні фінанси--Публічні фінанси--Державні фінанси
Анотація: Динамізм та збалансованість соціально-економічного розвитку країни значною мірою залежать від її фінансового потенціалу та системи управління фінансами. Остання, у свою чергу, грунтується на визначених теоретико-організаційних та нормативно-правових засадах. Теоретико-організаційні засади системи управління фінансами на всіх рівнях економічної системи країни формуються через наукові дослідження.


Знайти схожі

7.


    Хомутенко, В. П.
    Фіскальна ефективність податку на прибуток підприємств в Україні [Текст] / В. П. Хомутенко, А. В. Хомутенко // Економіка та держава. - 2017. - № 2. - С. 61-65. - Бібліогр. с. 65 (10 назв)
Рубрики: Податки на прибуток--Реформування--Україна
Анотація: У статті проаналізовано динаміку питомої ваги надходжень податку на прибуток підприємств у ВВП, доходах та податкових надходженнях державного бюджету. Встановлено зменшення обсягу надходжень податку на прибуток підприємств до державного бюджету України та погіршення коефіцієнту еластичності цього податку. Визначено фактори негативного впливу на фіскальну ефективність податку на прибуток підприємств. Статистично доведено, що значний вплив на обсяги надходжень податку на прибуток мало: зменшення ставки податку, окупація Автономної республіки Крим, частини території Донецької і Луганської областей, зниження економічної активності, політична та економічна нестабільність у країні. Оцінено розмір недоотриманого податку на прибуток (упущеної вигоди) в результаті окупації частини території України. Виявлено суттєве погіршення фінансових показників, які характеризують результати діяльності підприємств, що негативно вплинуло не лише на надходження податку на прибуток до бюджету, а й на розмір боргу за зобов'язаннями з цього податку. Обгрунтовано необхідність удосконалення діючого механізму оподаткування прибутку підприємств України та запропоновано напрями його реформування.


Дод.точки доступу:
Хомутенко, А.В.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

8.


    Хомутенко, А. В.
    Сутність та передумови інституціональної модернізації управління державними фінансами України [Текст] / А. В. Хомутенко // Економіка та держава. - 2018. - № 1. - С. 91-96 : табл. - Бібліогр. с. 95-96 (25 назв)
Рубрики: Державні фінанси--Управління
Анотація: У статті обгрунтовано необхідність проведення інституціональної модернізації управління державними фінансами України. Досліджено індикатори, які свідчать про недоліки системи державних фінансів, що, на нашу думку, обумовлені прогалинами в системі державного управління. Наголошено на необхідності розмежування термінів "інститут" та "інституція". Визначено основні суспільні інститути та інституції. Запропоновано авторське бачення дефініції терміну "інституціональна модернізація управління державними фінансами". Схематично зображено основні об'єкти інституціональної модернізації управління державними фінансами. Виявлено передумови інституціональних змін у системі державного управління взагалі та управління державними фінансами зокрема. Проаналізовано інституційні зміни в системі управління державними фінансами та доведено декларативний характер їх основної частини. Визначено напрям подальших наукових досліджень у цій царині.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

9.


    Хомутенко, А. В.
    Пріоритетні напрями інституціональної модернізації управління державними фінансами України [Текст] / А. В. Хомутенко // Економіка та держава. - 2018. - № 2. - С. 50-55 : табл. - Бібліогр. с. 54-55 (22 назв)
Рубрики: Державні фінанси--Управління--Модернізація
Анотація: Статтю присвячено обгрунтуванню пріоритетних напрямів модернізації політичної, правової, соціальної й економічної сфер життєдіяльності суспільства та відповідних суспільних інститутів. Аргументовано, що державна політика віддзеркалює обрані владою вектори інституціональної модернізації країни взагалі та управління державними фінансами зокрема. Визначено основний інструментарій державного управління, використання якого сприятиме якісному оновленню всіх суспільних інститутів. Проілюстровано доцільність використання інструментів адміністративного впливу: нефінансових інститутів державного впливу, які здійснюють регулювання прав власності, соціальне та економічне регулювання; інституту державно-приватного партнерства (наприклад, концесія, оренда державного майна та ін.); аутсорсингу; моніторингу; санкцій. На конкретних прикладах підтверджено ефективність застосування фінансових інструментів, які представлені: бюджетними (державне кредитування, фінансування та ін.) та податковими (податкові пільги, податкові знижки та ін.) заходами впливу. Підсумовано, що своєчасне та оптимальне використання визначеного інструментарію дозволить досягнути мети державного управління — задоволення суспільних інтересів. Доведено, що модернізація політичних, правових та соціальних інститутів за рахунок вдосконалення формальних та неформальних інституцій позитивно позначиться як на державних фінансах, так і на економічних інститутах, що функціонують в країні.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

10.


    Хомутенко, А. В.
    Проблематика управління державними бюджетними та позабюджетними фондами грошових коштів в Україні [Текст] / А. В. Хомутенко // Економіка та держава. - 2018. - № 3. - С. 60-66. - Бібліогр. с. 64-66 (36 назв)
Рубрики: Державні фінанси--Управління
Анотація: Статтю присвячено бюджетним та, у меншій мірі, позабюджетним фондам грошових коштів, ефективність управління якими визначатиме ступінь захисту або задоволення суспільних інтересів. Запропоноване авторське визначення терміну "державний фонд грошових коштів". Визначено відмінні ознаки та здійснено класифікацію бюджетних та позабюджетних фондів. Охарактеризовано специфіку діяльності Фонду соціального захисту інвалідів. Доведено необхідність вдосконалення правових і організаційних засад управління бюджетними фондами економічного спрямування. Виявлено, що при використанні коштів цільових фондів екологічного спрямування порушувалася бюджетна дисципліна та принцип відкритості, що негативно позначилось на екологічному стані України. Обгрунтовано, що трансформація механізму формування та використання коштів Державного фонду фундаментальних досліджень не лише сприятиме суспільному розвитку, а й дозволить збільшити дохідну частину державного бюджету за рахунок продажу інтелектуальної власності. Досліджено окремі фонди загального спрямування та запропоновано напрями підвищення ефективності управління ними. Зроблений узагальнений аналіз позабюджетних цільових фондів грошових коштів соціального та економічного спрямування дозволив дійти до висновків, що держава, в особі уповноважених органів управління, не здійснює повною мірою захист своїх громадян.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

 1-10    11-15 
 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)