Головна Спрощенний режим Опис
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Картотека аналітичного опису періодичних видань- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>A=Стефанів, Б. В.$<.>
Загальна кількість знайдених документів : 3
Показані документи с 1 за 3
1.


   
    Корозійна стійкість композиційного матеріалу, наплавленого TIG способом з використанням гнучкого шнура TeroCote 7888Т [Текст] / Б. В. Стефанів [та ін.] // Автоматичне зварювання. - 2020. - № 2. - С. 29-32 : табл.
Рубрики: Наплавлення--Зносостійкість
   Композиційні матеріали та вироби--Експлуатація--Корозія

Анотація: Збільшення корозійної стійкості бурових доліт з захисними покриттями є актуальною проблемою в Україні. Для бурового інструменту основними показниками фізико-механічних властивостей зносостійких покриттів є абразивна зносостійкість, корозійна стійкість та твердість (мікротвердість). Це дозволяє ефективно протистояти зношуванню робочих органів лопатей та корпуса доліт в умовах знакозмінних та ударних навантажень, гідроабразивного зносу, корозії, ерозії, тощо. Досліджено, що рівномірне розподілення частинок карбідів вольфраму по всьому об'єму наплавленого шару зумовлює однакову твердість по глибині покриття і значно збільшує стійкість покриття до корозійного зношування. Показано, що мікротвердість матриці композиційного матеріалу TeroCote 7888Т на основі NiCrBSi перевершує мікротвердість сталі 30Х в 2,2 рази. За результатами корозійних випробувань встановлено, що захист сталі 30Х наплавленим шаром на основі композиційного матеріалу TeroCote 7888Т в умовах, що моделюють експлуатаційні, дозволяє знизити швидкість корозії робочих частин сталевого долота майже в 53 рази.


Дод.точки доступу:
Стефанів, Б.В.; Ниркова, Л.І.; Ларіонов, А.В.; Осадчук, С.О.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

2.


    Стефанів, Б. В.
    Особливості відновлення зношених робочих органів бурових доліт [Текст] / Б. В. Стефанів, О. В. Згуровець // Автоматичне зварювання. - 2020. - № 6. - С. 45-50 : табл. - Бібліогр.: с. 50 (12 назв)
Рубрики: Бурові долота--Ремонт
Анотація: Розглянуто і вивчено особливості зносу робочих органів корпусів сталевих, матричних бурових доліт та головок і визначені критерії ремонтопридатності. Проведений аналіз зношених ділянок робочих органів відпрацьованих корпусів бурових доліт показав, що найчастіше при бурінні відбувається знос різців, посадочних гнізд і рідше вузлів промивних каналів корпусів бурових доліт. Металографічні дослідження показали, що наплавлений шар і основний метал поєднує тонкий перехідний шар дифузійного походження, що вказує на те, що не відбулось оплавлення основного металу і розчинення в ньому присадного металу. Встановлено, що економічна доцільність ремонту доліт має місце у випадках, якщо собівартість такого ремонту не перевищує третини вартості самого долота. Багаторазове повторне відновлення робочих органів зношених ділянок у декілька разів зменшує собівартість виготовлення нових доліт. В результаті проведених виробничих випробувань відновлених бурових доліт встановлено, що ремонт зношених ділянок робочих органів дозволяє значно подовжити експлуатаційний ресурс і заощадити 30…50 % коштів первісної вартості конкретного типу доліт.


Дод.точки доступу:
Згуровець, О.В.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

3.


    Стефанів, Б. В.
    Розробка технології виготовлення бурових доліт із захисним покриттям робочих органів [Электронный ресурс] / Б. В. Стефанів. - Електрон. журн. // Автоматичне зварювання. - 2021. - № 8. - С. 18-23
Рубрики: Наплавлення--Зносостійкість
   Бурові долота--Захисні покриття

Анотація: Розглянуто і вивчено особливості виготовлення бурових доліт і шарошок. Проведений аналіз експлуатації робочих органів корпусів бурових доліт показав, що найчастіше при бурінні відбувається зношування різців, захисного покриття посадочних гнізд і калібруючої поверхні корпусів бурових доліт. Досліджено, що при дуговому наплавленні ТІГ?способом низькі швидкості нагрівання і охолодження металу під час підігріву робочих органів долота дозволяють зменшити залишкові напруги й уникнути утворення тріщин в покриттях і основному матеріалі. Встановлено, що оптимальна товщина наплавлення захисного покриття повинна бути в межах 2,0…3,0 мм, де спостерігається рівномірне розміщення карбідів вольфраму по всьому об’єму наплавленого шару, що дозволяє ефективно протистояти зношуванню робочих органів лопатей і корпусів доліт в умовах знакозмінних та ударних навантажень, гідроабразивного зносу, корозії, ерозії, тощо. Встановлено, що долота з захисним покриттям, маючи високу зносостійкість і корозійну стійкість, підвищують механічну швидкість буріння і вирішують найважливіше завдання щодо зменшення кількості опускально-підіймальних операцій при бурінні газових та нафтових свердловин. В результаті проведених виробничих випробувань виготовлених бурових доліт встановлено, що захисне покриття робочих органів дозволяє подовжити експлуатаційний ресурс.

Перейти к внешнему ресурсу: Стефанів Б.В.

Знайти схожі

 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)