Головна Спрощенний режим Опис
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Картотека аналітичного опису періодичних видань- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>A=Максимов, С. Ю.$<.>
Загальна кількість знайдених документів : 9
Показані документи с 1 за 9
1.


   
    Разработка технологии механизированной дуговой сварки при ремонте магистрального газопровода под давлением [Текст] / О. И. Олейник [та ін.] // Автоматическая сварка. - 2016. - № 3. - С. 49-56. - Библиогр. с. 56 (19 назв.)
Рубрики: Магістральні газопроводи--Ремонт--Дугове зварювання
Анотація: Выполнен комплекс исследований по разработке технологии механизированной дуговой сварки в защитных газах применительно к ремонту магистральных газопроводов усиливающими конструкциями. Определены условия предотвращения образования пор в сварных соединениях вследствие нарушения газовой защиты под влиянием порывов ветра. Проведены испытания металла шва стыковых и нахлесточно-стыковых соединений, сваренных с применением современных порошковых проволок и проволокой сплошного сечения Св-08Г2С. Показано влияние техники выполнения сварки стыковых соединений на механические свойства и ударную вязкость металла шва. Изучено влияние факторов, которые определяют риск образования холодных трещин в сварных соединениях низколегированной стали класса прочности Х70. Установлено, что сварочные проволоки Св-08Г2С, Е71Т-1, ОЗУ-А55 соответствуют требованиям по обеспечению необходимого уровня механических характеристик, ударной вязкости металла шва, содержания диффузионного водорода в наплавленном металле и могут быть рекомендованы при дальнейшей апробации технологии в полевых условиях ремонта на действующих трубопроводах. Изложены основные рекомендации по технике сварки стыковых и нахлесточно-стыковых соединений и ориентировочные режимы сварки в различных пространственных положениях.


Дод.точки доступу:
Олейник, О.И.; Максимов, С.Ю.; Пальцевич, А.П.; Гончаренко, Е.И.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

2.


    Максимов, С. Ю.
    Разработка технологии герметизации труб теплообменника автоматической мокрой подводной сваркой [Текст] / С. Ю. Максимов // Автоматическая сварка. - 2017. - № 5/6. - С. 68-71. - Библиогр.: с. 71 (2 назв.)
Рубрики: Зварювання--Робототехніка
Анотація: Одним з альтернативних джерел енергії є теплові насоси. Теплообмінники, що входять до їх складу, являють собою труби діаметром 140...190 мм, які йдуть в землю на глибину 200 м і заповнені теплоносієм – сумішшю води з 25 % спеціальної охолоджувальної рідини FXC2 на основі антифризу з корозійними інгібіторами. Для герметизації теплообмінника розроблена технологія приварювання денця за допомогою автоматичного підводного зварювання порошковим дротом. Визначено вплив охолоджуючої рідини і глибини на формування та структуру металу шва, обрані основні параметри процесу зварювання — швидкість подачі дроту, швидкість обертання автомата, кути нахилу пальника, оптимальний зазор між стінкою труби і торцем донця, що приварюється. Проведена дослідно-промислова перевірка.


Знайти схожі

3.


   
    Автоматизация сварочных процессов с использованием механического сварочного оборудования [Текст] / И. В. Лендел [и др.] // Автоматическая сварка. - 2017. - № 5/6. - С. 99-104. - Библиогр.: с. 104 (10 назв.)
Рубрики: Дугове електрозварювання--Технологічні процеси--Автоматизація
Анотація: У статті наведені приклади роботизації, автоматизації та механізації зварювальних та споріднених процесів на базі механічного зварювального устаткування (МЗ У). До складу комплексів і установок, що застосовуються для процесів зварювання або наплавлення, входять як серійні зразки МЗ У, так і спеціально створені, що враховують індивідуальність конструкції виробу і технологічні особливості його виготовлення. Показано широту вирішуваних завдань і можливість вітчизняного виробника МЗ У здійснювати розробку і створювати сучасні високотехнологічні комплекси та установки для зварювання і наплавлення. Відзначено можливість розробки спеціального МЗ У для нових технологій зварювання і наплавлення в складі роботизованих комплексів і автоматичних установок.


Дод.точки доступу:
Лендел, И. В.; Лебедев, В. А.; Максимов, С. Ю.; Жук, Г. В.

Знайти схожі

4.


    Голякевич, А.А.
    Особенности процесса сварки металлопорошковой проволокой марки ТМВ5-МК [Текст] / А.А. Голякевич, Л.Н. Орло, С. Ю. Максимов // Автоматическая сварка. - 2019. - № 6. - С. 60-64. - Библиогр. с. 63-64 (8 назв)
Рубрики: Зварювання--Зварювальні матеріали
Анотація: На даний час на світовому ринку зварювальних матеріалів зберігається стійка тенденція зростання споживання порошкових дротів. Однією з швидко розвиваються технологій виготовлення металоконструкцій є дугова зварка в захисних газах порошковим дротом з металевим сердечником. Металлопорошкових дроту за технологією використання не відрізняються від дротів суцільного перетину, а по ряду технологічних характеристик навіть перевершують їх. У ТОВ «ТМ.ВЕЛТЕК» розроблено та освоєно виробництво високопродуктивної металлопорошкових дроту марки ТМВ5-МК для зварювання в суміші 82% Ar + 18% CO2. Встановлено, що металлопорошковая дріт забезпечує високу стабільність горіння дуги в широкому діапазоні режимів зварювання. При зварюванні на однакових режимах в оптимальному діапазоні показник стабільності горіння дуги при використанні дроту суцільного перетину Св-08Г2С нижче в 3 рази в порівнянні з металлопорошкових дротом ТМВ5-МК. Показано, що на стабільність процесу зварювання значний вплив мають електродинамічні властивості джерела живлення і цей фактор необхідно враховувати при оцінці зварювально-технологічних властивостей зварювальних дротів і розробці рекомендацій щодо їх застосування.


Дод.точки доступу:
Орло, Л.Н. ; Максимов, С.Ю.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

5.


    Максимов, С. Ю.
    Особливості дуги з імпульсним саморегулюванням процесу плавлення електрода при ручному дуговому зварюванні [Текст] / С. Ю. Максимов, В. С. Сидорук, Д. М. Кражановський // Автоматичне зварювання. - 2019. - № 12. - С. 25-32 : табл. - Бібіиогр.: с. 32 (15 назв.)
Рубрики: Дугове електрозварювання
Анотація: Стаття присвячена проблемі забезпечення стабільності процесу дугового плавлення електрода стосовно технології зварювання або наплавлення. Було запропоновано використати джерело струму, зібране із серійно виготовлених комплектуючих. Особливість запропонованого джерела полягає у тому, що це - джерело пульсуючого струму постійної напруги, яке живиться від побутової однофазної електромережі напругою 220 В. Показано, що процес був однаково стабільний як у разі механізованого зварювання у вуглекислому газі, так і ручного зварювання електродами для постійного струму на режимах, суттєво менших за рекомендовані розробниками електродних матеріалів. Запропонована схема джерела живлення забезпечує можливість варіювати значення струму в широких межах, що дозволить розширити технологічні можливості зварювання, у тому числі по більших зазорах між кромками і у різних просторових положеннях.


Дод.точки доступу:
Сидорук, В.С.; Кражановський, Д.М.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

6.


    Максимов, С. Ю.
    Розробка технології напівавтоматичного дугового зварювання для умов капітального ремонту та реконструкції лінійної частини магістральних газопроводів України [] / С. Ю. Максимов, А. А,Гаврилюк , Д. М. Кражановський // Автоматичне зварювання. - 2020. - № 11. - С. 36-40. - Бібліогр. с. 39-40 (15 назв)
Рубрики: Магістральні трубопроводи--Дугове електрозварювання
Анотація: Через територію України прокладено біля 37 тис. км газопроводів. Їх безаварійна робота ґрунтується на належній технічній експлуатації та своєчасному проведенні ремонту або реконструкції. На сьогоднішній день основним способом зварювання, який використовується при виконанні ремонту, є ручне дугове. Через його низьку продуктивність існує необхідність в скороченні тривалості зварювальних робіт з одночасним підвищенням їх якості. Метою роботи була розробка основних положень і технології напівавтоматичного дугового зварювання неповоротних кільцевих стиків труб діаметром до 1420 мм включно, що дасть можливість скоротити час виконання зварювальних робіт із відповідним пришвидшенням прокладання відновлених ділянок магістральних газопроводів з одночасним підвищенням якості зварних з'єднань. Зварювання виконувалося з використанням порошкового газозахисного дроту ОК Tubrod 15.19 діаметром 1,2 мм в середовищі Ar+СО2 і самозахисного порошкового дроту Coreshield 8 діаметром 1,6 мм. Аналіз отриманих результатів показує, що місце руйнування зразків у всіх випадках розташоване в основному металі. Такі результати засвідчують, що міцність зварного з'єднання перевищує міцність основного металу для цих комбінацій зварювальних матеріалів та захисного газу. При належній техніці зварювання і строгому дотримуванні режиму зварювання стикові з'єднання трубних сталей відповідають нормативним документам, порошковий дріт ОК Tubrod 15.19 можна рекомендувати для зварювання трубних сталей з класом міцності К-60, а самозахисний порошковий дріт Coreshield 8 - для зварювання трубних сталей з класом міцності К-52.


Дод.точки доступу:
Гаврилюк, А.А,; Кражановський, Д.М.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

7.


   
    Вплив зовнішнього електромагнітного поля на параметри та дефекти кристалічної гратки металу зварних з’єднань при зварюванні під водою [Текст] / С. Ю. Максимов [та ін.] // Автоматичне зварювання. - 2021. - № 1. - С. 25-31. - Бібліогр. с. 30-31 (19 назв)
Рубрики: Легована сталь--Зварні шви
Анотація: Проведено дослідження впливу зовнішнього електромагнітного поля на параметри та дефекти кристалічної гратки (дислокації) в металі зварних з’єднань низьколегованої сталі, виконаних під водою. Розроблено математичну модель і програмний комплекс для обчислення щільності зварювального та вихрових струмів в масивних провідниках, щільності струмів намагніченості на поверхні ферoмагнітних тіл, застосовано розроблені математичні моделі для аналізу розподілу електродинамічних зусиль при дуговому зварюванні та зовнішньому електромагнітному впливі, виконано оцінку розроблених математичних моделей на адекватність і достовірність отриманих результатів. Встановлено, що зовнішній електромагнітний вплив покращує якість металу шва, що дуже важливо при зварюванні відповідальних конструкцій, які працюють в умовах водного середовища. Показано, що при зварюванні з’єднань під водою та застосуванні зовнішнього електромагнітного впливу в металі зони термічного впливу формується більш дрібнозерниста субструктура при загальному зниженні щільності дислокацій і рівномірному її розподілі. Оцінками рівня локальних внутрішніх напружень з урахуванням особливостей розподілу та щільності дислокацій в структурних складових показано, що максимальний їх рівень формується при зварюванні без застосування зовнішнього електромагнітного впливу уздовж границь рейок бейніту верхнього в місцях протяжних дислокаційних скупчень – концентраторів локальних внутрішніх напружень. Низькій рівень локальних внутрішніх напружень спостерігається в металі зварних з’єднань, отриманих на режимах при застосуванні зовнішнього електромагнітного впливу. Цьому сприяє загальне зниження щільності дислокацій і рівномірний їх розподіл в структурних складових нижнього бейніту, що повинно забезпечити тріщиностійкість зварних з’єднань.


Дод.точки доступу:
Максимов, С.Ю.; Берднікова, О.М.; Прилипко, О.О. ; Алексеєнко, Т.О.; Половецький, Є.В.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

8.


   
    Проблеми мокрого підводного зварювання дуплексних сталей [Электронный ресурс] / С. Ю. Максимов [та ін.]. - Електрон. журн. // Автоматичне зварювання. - 2021. - № 9. - С. 12-18
Рубрики: Зварні шви
Анотація: В статті розглядається питання зварювання дуплексних сталей: стан питання в даний час і перспективи розвитку в подальшому. Зварні шви, виконані на повітрі і під водою з використанням покритих електродів, характеризуються аналогічною структурою і властивостями. Інтенсивне охолодження, що забезпечується водним середовищем, не призводить до збільшення вмісту фериту в зварному шві і ЗТВ в порівнянні з вмістом фериту в з’єднаннях, виконаних на повітрі. Стикові з’єднання, виконані під водою при нестабільному горінні дуги, характеризуються схильністю до утворення холодних тріщин в металі шва, але у ЗТВ тріщини не виявлені. В статті подано аналіз розподілу твердості в досліджуваних з’єднаннях, який не виявив істотних відмінностей між значеннями, визначеними в зварних швах, виконаних на повітрі і в воді. Розмір аустенітних фаз при сухому зварюванні був більше, ніж при мокрому зварюванні при тих же умовах тепловкладення. При мокрому зварюванні доля ?-фази значно зросла при збільшенні погонної енергії з 27,31 до 39,46 % для центру шва і від 35,01 до 44,9 % для металу шва, прилеглого до лінії сплавлення. Всі досліджені композиції хімічного складу металу шва були нечутливі до локальної корозії через високі значення PREN. Метал зварного шва, що примикає до лінії сплавлення, показав оптимальну стійкість до локальної корозії, а також метал зварного шва показав кращу стійкість до локальної корозії, ніж зона термічного впливу.

Перейти к внешнему ресурсу: Максимов С.Ю. та ін.

Дод.точки доступу:
Максимов, С.Ю.; Радзієвська, А.А.; Васильєв, Д.В.; Фадєєва, Г.В.

Знайти схожі

9.


   
    Вплив параметрів імпульсно-дугового зварювання на формування металу зварного шва та мікроструктуру зони термічного впливу сталі 09Г2С [Текст] / С.Ю. Максимов [та ін.] // Автоматичне зварювання. - 2022. - № 3. - С. 11-18 : рис. - Бібліогр.: 16 с.
Рубрики: Магістральні трубопроводи--Зварне з'єднання
   Зварювання--Зварні шви

Анотація: Одним з перспективних шляхів розв'язання питання підвищення строку експлуатації зварних конструкцій є розробка методів зварювання, заснованих на використанні імпульсного керування енергетичними параметрами процесу. Імпульсний режим зварювання дозволяє здійснювати регульоване тепловкладення в зону зварного з'єднання, керувати режимом плавлення електродного металу, формуванням структури металу шва і зони термічного впливу (ЗТВ). Встановлено, що зі збільшенням частоти імпульсно-дугового зварювання вдається знизити ширину ЗТВ та ділянки крупного зерна. Таким чином, у разі зварювання низьколегованих сталей за рахунок застосування технології з імпульсним процесом є перспектива зменшити ширину ділянки перегріву, що важливо для випадків ремонту стоншень стінок труб під час заплавлення дефектів на діючому трубопроводі механізованим способом.


Дод.точки доступу:
Максимов, С.Ю.; Кражановський, Д.М.; Шепелюк, Ю.А.; Осинська, С.В.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)