Головна Спрощенний режим Опис
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Картотека аналітичного опису періодичних видань- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>S=Туристична індустрія -- Маркетинг<.>
Загальна кількість знайдених документів : 3
Показані документи с 1 за 3
1.


    Прочан, А. О.
    Особливості маркетингу туристичних підприємств як складової сфери послуг в умовах трансформаційних перетворень [Текст] / А. О. Прочан // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. - 2012. - № 1. - С. 152-155. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Туристична індустрія--Маркетинг


Знайти схожі

2.


    Должикова-Поліщук, Л. В.
    Маркетинг міжнародних туристичних послуг: мікро- і макрорівень [Текст] / Л. В. Должикова-Поліщук // Економіка та держава. - 2013. - № 2. - С. 100-101. - Бібліогр. с.101 (8 назв)
Рубрики: Туристична індустрія--Маркетинг
Анотація: У статті досліджено особливості маркетингу міжнародних туристичних послуг на мікро- і макрорівні. Розглянуто функції носіїв маркетингу міжнародних туристичних послуг.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

3.


    Стоян, К. С.
    Необхідність підвищення рівня аналітичної культури туристичних підприємств [Електронний ресурс] / К. С. Стоян, В. В. Широка. - Електрон. журн. // Економіка та держава. - 2019. - № 2. - С. 110-114. - Бібліогр. с. 114 (8 назв)
Рубрики: Туристична індустрія--Маркетинг
Анотація: Розглянуто сутність і економічне значення сучасних інструментів бізнесу для вдосконалення бізнес-моделі туристичного підприємства. Бізнес-процеси маркетингу, направлені на залучення та утримання туристів, визначені ключовими в бізнес-моделі сучасного туристичного підприємства. Для дослідження всіх точок перетину підприємства з потенційними та поточними споживачами рекомендовано впровадження в маркетинг CJM-моделі, яка допомагає виявити точки росту продуктивності маркетингу і бар'єри у взаємодії зі споживачами. В рамках цієї моделі визначено доцільність впровадження бренд-платформи, RDB— та QFD-моделей. Визначено доцільність реалізації маркетингу на основі даних в контексті JTBD-концепції, філософія якої полягає у розумінні мотивації споживача для його залучення не з позиції "рішення", а з позиції "проблеми". Визначено, що основною метою аналітичної культури туристичного підприємства є забезпечення бізнес-процесів маркетингу необхідною інформацією для побудови та реалізації маркетингової стратегії. Крім того, аналітична культура забезпечує створення зрозумілої схеми роботи, яка має чіткі показники вимірювання. Розроблено заходи щодо підвищення рівня аналітичної культури туристичного підприємства. Визначено необхідне ресурсне забезпечення для реалізації запропонованих заходів.

Перейти к внешнему ресурсу: Стоян, К.С.

Дод.точки доступу:
Широка, В.В.

Знайти схожі

 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)