Головна Спрощенний режим Опис
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Картотека аналітичного опису періодичних видань- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
у знайденому
 Знайдено у інших БД:Буковина (1)
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>S=Українська література, 20 ст.<.>
Загальна кількість знайдених документів : 56
Показані документи с 1 за 10
 1-10    11-20   21-30   31-40   41-50   51-56 
1.


    Василенко, Вадим.
    У світі навиворіт: божевілля як тема і сюжет [Текст] / Вадим Василенко // Слово і час. - 2021. - № 4. - С. 57-75. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література, 20 ст.
Кл.слова (ненормовані):
хвороба -- ідеологія -- тоталітаризм -- романтизм
Анотація: Стаття присвячена феномену божевілля в українській літературі першої половини ХХ ст. Аналізуються ідейно-естетичні тенденції, пов’язані з осмисленням феномену божевілля, з’ясовуються його функціональні особливості, художньо-символічне й ідейно-політичне значення, наголошується на типологічних збігах у потрактуванні божевілля як теми і сюжету, проводяться паралелі між психологічною атмосферою тоталітарного світу і художніми інтерпретаціями божевілля. До аналізу залучені різні за жанром, стилем і хронологією твори, у яких тема божевілля набуває ідеологічно забарвленого й символічно значущого змісту.


Знайти схожі

2.


    Василенко, Вадим.
    Феномен "роздвоєного обличчя": Юрій Косач на перехресті міфу й ідеології [Текст] / Вадим Василенко // Слово і час. - 2020. - № 5. - С. 96-113. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література, 20 ст.
Кл.слова (ненормовані):
ідентичність -- ідеологія -- еміграція -- романтизм -- (нео)міф
Анотація: Стаття присвячена літературно-критичному аналізу творчості Юрія Косача в контексті українського літературного процесу другої половини ХХ ст. Досліджуються основні ідейно-естетичні чинники, що вплинули на формування самоідентичності письменника; аналізується амбівалентність його світоглядної позиції; окреслюється стильовий діапазон його творчості; висловлюється думка про внутрішній, ідеологічний конфлікт письменника, міфологічну природу його художнього мислення.


Дод.точки доступу:
Косач, Юрій \про нього\

Знайти схожі

3.


    Грицик, Людмила.
    Моделі грузинської україністики: Отар Баканідзе [Текст] / Людмила Грицик // Слово і час. - 2019. - № 3. - С. 113-119. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Грузинська література, 20 ст.
   Українська література, 20 ст.

Анотація: У березні цього року відомий грузинський україніст, академік Академії літературознавства, доктор філологічних наук, професор Тбіліського державного університету імені Іване Джавахішвілі, почесний професор Отар Баканідзе відзначає своє 90-річчя.


Дод.точки доступу:
Баканідзе, Отар \про нього\

Знайти схожі

4.


    Малютіна, Наталя.
    Літературні 1920-ті крізь призму інтертекстуальності [Текст] : рецензія / Наталя Малютіна // Слово і час. - 2019. - № 9. - С. 115-118
Рец. на кн. : Скорина Л. В. “Гомін і відгомін”: дискурс інтертекстуальності в українській літературі 1920-х років: Монографія / Л. В. Скорина. - Черкаси: Брама-Україна, 2019. - 704 с.

Рубрики: Українська література, 20 ст.
Анотація: У статті подано рецензію на монографію “Гомін і відгомін”: дискурс інтертекстуальності в українській літературі 1920-х років.


Знайти схожі

5.


    Приліпко, Ірина.
    Репрезентація образу Іншого в художньомуй публіцистичному дискурсі Олеся Гончара [Текст] / Ірина Приліпко // Слово і час. - 2019. - № 1. - С. 38-51. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література, 20 ст.
   Публіцистика--Україна, 20 ст.

Кл.слова (ненормовані):
Етнообраз -- Етноментальні особливості -- Імагологія -- Нарис
Анотація: У статті розкрито особливості зображення в художніх та публіцистичних творах О. Гончара представників інших народів. З'ясовано специфіку рецепції й репрезентації етнообразів та інокультурних реалій у контексті парадигми "Я - Інший", "Свій - Чужий".


Дод.точки доступу:
Гончар, Олесь (Олександр) Терентійович (укр. та рад. письм., прозаїк, літ. критик, політик, громад. діяч. ; 1918-1995) \про нього\

Знайти схожі

6.


    Гребенюк, Тетяна.
    У пошуках фольклорно-міфологічних витоків [Текст] : рецензия / Тетяна Гребенюк // Слово і час. - 2019. - № 1. - С. 109-111. - Бібліогр. в кінці ст.
Рец. на кн. : Школа В. До прихованих джерел: фольклоризм творів українських драматургів 20-30-х років XX століття / В. Школа. - Бердянськ, 2017. - 448 с.

Рубрики: Українська література, 20 ст.
Анотація: Валентина Школа реалізує в монографії "До прихованих джерел: фольклоризм творів українських драматургів 20-30-х років XX століття" складну місію дослідження української драматургії. Книжка являє собою реальний аналіз українських драматургічних творів названого періоду в аспекті відтворення в них сюжетів, мотивів і образів усної народної творчості.


Дод.точки доступу:
Школа, Валентина \про твір\

Знайти схожі

7.


    Василенко, Вадим.
    Між соціальною утопією і тоталітарною реальністю: “Діти Чумацького Шляху» Докії Гуменної [Текст] / Вадим Василенко // Слово і час. - 2019. - № 10. - С. 73-89. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література, 20 ст.
Анотація: Статтю присвячено дослідженню роману “Діти Чумацького Шляху” Докії Гуменної, який розглянуто в контекстах літературного процесу повоєнної української діаспори загалом і прози Докії Гуменної зокрема. З’ясовано, що визначальними в романі постають проблеми взаємозв’язку митця та влади, літератури й політики, життя і творчості письменника в умовах тоталітарних держави й культури.


Дод.точки доступу:
Гуменна, Докія Кузьмівна

Знайти схожі

8.


    Носенко, Тамара.
    Корнелій Ірод – український письменник Румунії (феномен творчості) [Текст] / Тамара Носенко // Слово і час. - 2019. - № 10. - С. 90-100. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література, 20 ст.
Анотація: У статті розглянуто творчість одного із чільних сучасних українських письменників Румунії – К. Ірода. Основну увагу автор зосереджує на аналізі його роману-трилогії “Свято” (першого зразка цієї жанрової форми в українській літературі країни), а також на науковому тлумаченні його різної за тематично-жанровими особливостями та художньою стилістикою малої прози – оповідань, їх своєрідного різновиду – алегорій та оповідей під назвою “промахи”. Розглядаючи основні теми і проблеми творчості К. Ірода та особливості їх художнього потрактування, дослідниця прагне показати своєрідність прозової спадщини письменника, з’ясувати його роль у розбудові сучасного романного жанру та в оновленні малої прози в українській літературі Румунії. Простежено також здобутки К. Ірода в царині художнього перекладу, передусім румунськомовні версії творів Т. Шевченка, І. Франка, Г. Тютюнника.


Дод.точки доступу:
Ірод, Корнелій \про нього\

Знайти схожі

9.


    Пуніна, Ольга.
    Характер Василя Стуса як основа психотипу письменника [Текст] / Ольга Пуніна // Слово і час. - 2019. - № 10. - С. 3-13. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література, 20 ст.
Анотація: Стаття є логічним продовженням низки міркувань, висловлених у дослідженнях “Наукова інтерпретація творчої особистості письменника: інтердисциплінарна стратегія”, “Психотип Василя Стуса: до постановки проблеми”. У цій науковій публікації унаочнено першу частину теоретичної концепції “психотип – креатор – образ”. Авторка пропонує свій підхід для встановлення психологічного типу Василя Стуса, виявляє специфіку характеру письменника, на якому завжди лишають відбиток психічні способи адаптації. Аналіз літературно-побутових матеріалів, що містять опосередковані спостереження й самоспостереження над характером В. Стуса, дає змогу виявити особливості психологічної структури індивідуальності на основі багатьох ознак. Психологічна винятковість поета як цілісності визначена так: самодостатня, інтелектуально глибока людина сильної волі, схильна до експансивної реакції і в обхід компромісів. Осягнення морально-вольового, емоційного й інтелектуального складників Стусового характеру наближає до авторської моделі світоустрою.


Дод.точки доступу:
Стус, Василь Семенович (укр. поет, пер., прозаїк, літературознавець, правозахисник ; 1938-1985) \про нього\

Знайти схожі

10.


    Григорчук, Юлія.
    Філософські казки Емми Андієвської та байки Григорія Сковороди: діалоги текстів [Текст] / Юлія Григорчук // Слово і час. - 2019. - № 10. - С. 14-21. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література, 20 ст.
   Українська література, 18 ст.

Анотація: Стаття присвячена порівняльному аналізу байок Григорія Сковороди й казок Емми Андієвської. Суголосся текстів висвітлено на ідейно-змістовому та художньо-стильовому рівнях. Показано, що твори об’єднує спільний спектр тематики, зокрема втілення мотивів дружби й творчості, відваги бути собою, діалектики видимого й невидимого. У казках і в байках ці теми окреслені алегорично та передані образною мовою символів. Схожі риси спостережено також на стильовому рівні текстів обох авторів. Насамперед це притчевість, алегоричність, спільна фольклорно-біблійна прототекстова основа. Творам притаманна багата палітра афоризмів (народних і авторських). Усе це дає підстави для компаративного аналізу в контексті діалогізму художніх технік і аксіологічних орієнтирів авторів.


Дод.точки доступу:
Андрієвська, Емма \про неї\; Сковорода, Григорій Савич (укр. просвітитель-гуманіст, філософ, поет, педагог ; 1722-1794) \про твори\

Знайти схожі

 1-10    11-20   21-30   31-40   41-50   51-56 
 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)