Головна Спрощенний режим Опис
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Картотека аналітичного опису періодичних видань- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
Формат представлення знайдених документів:
повний інформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>S=Підприємства -- Конкуренція<.>
Загальна кількість знайдених документів : 3
Показані документи с 1 за 3
1.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Андрющенко К.А.
Назва : Розробка конкурентної стратегії підприємства в умовах процесного підходу
Місце публікування : Економіка та держава. - 2016. - № 9. - С. 4-8 (Шифр Е996798/2016/9)
Примітки : Бібліогр. с. 8 (5 назв)
Предметні рубрики: Підприємства-- Конкуренція
Анотація: Визначено особливості процесного управління при розробці конкурентної стратегії, які полягають у необхідності змінити формалізоване виконання працівниками своїх посадових обов'язків на прагнення до кооперування, коли для підприємства характерна тенденція до єднання на основі усвідомлення кожним працівником особистої причетності до спільного результату.
Знайти схожі

2.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Калита П. Я.
Назва : Синдром "дефіцитної економіки"
Місце публікування : Хімічна промисловість України. - 2017. - № 2. - С. 36-39 (Шифр Х895904/2017/2)
Предметні рубрики: Економіка -- Розвиток --Україна
Підприємства-- Конкуренція
Ключові слова (''Вільн.індекс.''): умови насиченого ринку--норми стандартів--конкурентоспроможність продукції--системний менеджмент--якість продукції--дерегуляція підприємництва--технічне регулювання
Анотація: Автор статті президент ГС (громадської спілки) "Українська асоціація досконалості та якості" рекомедує, що потрібно зробити в українській економіці. У найкоротші терміни переглянути існуючі підходи до вдосконалення підприємств та підвищення їх конкурентоспроможності в умовах насиченого ринку і глобалізації; реформувати організаційно-методичну базу та систему підготовки і перепідготовки керівників і фахівців керівного складу; переозброїти вітчизняних підприємців новими сучасними знаннями щодо підходів, методів, засобів у сфері системного менеджменту, ділової досконалості і конкурентоспроможності.
Знайти схожі

3.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Лозова Т.І., Олійник Г.Ю., Аль-Тмейзі А.Ю.
Назва : Організаційно-економічний механізм управління продуктивністю як фактором росту виробничої активності [Електронний ресурс]
Місце публікування : Економіка та держава. - 2019. - № 2. - С. 4-9: табл.
Форма і об'єм ресурсу: Електрон. журн.
Примітки : Бібліогр. с. 9 (7 назв)
Предметні рубрики: Підприємства-- Конкуренція
Анотація: Перехід української економіки на інноваційний шлях розвитку потребує радикальних змін на підприємствах з метою забезпечення конкурентоспроможності на світових ринках в умовах глобалізації економіки. До радикальних змін відносяться процеси реструктуризації, які провадяться на підприємствах у рамках стратегічного розвитку. Як основну проблему реструктуризації господарських суб'єктів слід виділити систему управління продуктивністю як фактором управління виробничою активністю, як у процесі радикальних перетворень, так і в звичайній господарській діяльності. Проблеми дефіциту робочої сили для стабільного росту економіки необхідно вирішувати стимулюючи продуктивність праці і не розраховувати на екстенсивне розширення трудових ресурсів.Таким чином, на сучасному етапі розвитку економіки держави і кожного підприємства, важливою складовою є продуктивність праці, тому що зростання економіки напряму пов'язане з ростом виробництва.З народногосподарської точки зору підвищення виробництва обумовлює: зростання валового внутрішнього і національного продукту, національного доходу; зростання фонду накопичення і фонду споживання; основу для розширеного відтворення; основу для підвищення рівня життя громадян і вирішення соціальних проблем; основу для розвитку держави і росту її економіки.Якщо виходити із чисто теоретичних економічних позицій, то громадяни тієї держави, в якій досягнута найвища продуктивність праці, повинні мати самий високий рівень життя, таким чином, матеріальною основою для підвищення рівня життя є зростання продуктивності. Це аксіома, яка, на жаль, не завжди виконується на практиці. Проблему дефіциту робочої сили для стійкого росту економіки необхідно вирішувати, стимулюючи продуктивність праці, а не розраховуючи на екстенсивне розширення трудових ресурсів, зокрема у формі трудової імміграції. Дешева робоча сила — це не тільки низький рівень продуктивності праці, а і його низька якість. Саме тому статтю присвячено створенню організаційно-економічного механізму управління продуктивністю праці як фактору росту виробничої активності.
Перейти к внешнему ресурсу: Лозовва, Т.І,
Знайти схожі

 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)