Головна Спрощенний режим Опис
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Картотека аналітичного опису періодичних видань- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
у знайденому
 Знайдено у інших БД:Генеральний каталог ЧОУНБ (4)Буковина (11)
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>K=Підрозділи<.>
Загальна кількість знайдених документів : 54
Показані документи с 1 за 10
 1-10    11-20   21-30   31-40   41-50   51-54 
1.


   
    Про затвердження Порядку проведення перевірки діяльності нерезидента через відокремлені підрозділи, у тому числі постійне представництво в Україні, без взяття на облік у контролюючому органі [Текст] / Наказ Міністерства фінансів України від 15 грудня 2020 року № 774 // Офіційний вісник України. - 2021. - № 18. - С. 72-76
Рубрики: Міністерство фінансів України--Наказ, 2020 р.


Знайти схожі

2.


    Зятіна, Діна.
    Удосконалення правового статусу відокремлених підрозділів іноземних юридичних осіб [Текст] / Діна Зятіна // Підприємництво, господарство і право. - 2021. - № 4. - С. 93-99. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Іноземні юридичні особи--Викоремлені підрозділи--Правовий статус--Україна
Кл.слова (ненормовані):
постійне представництво -- узгодження законодавства -- Господарський кодекс України
Анотація: Розглянуто сучасний стан правового регулювання порядку створення відокремлених підрозділів нерезидентів, визначено їхнє важливе місце як форми іноземного інвестування. Детальну увагу приділено новому Законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування діяльності відокремлених підрозділів юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави» № 4482 від 10.12.2020 р., що спрямований на створення сприятливого законодавчого поля, яке впорядкує правовий статус відокремлених підрозділів юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави. Встановлено, що вдосконалення національних законодавчих положень щодо діяльності відокремлених підрозділів іноземних юридичних осіб на території України має йти шляхом урахування галузевої специфіки національного законодавства, європейських тенденцій розвитку цієї сфери відносин.


Знайти схожі

3.


    Носіков, Олександр.
    Структурні підрозділи держорганів: особливості формування [Текст] / О. Носіков // Бюджетна бухгалтерія. - 2020. - № 19. - С. 25-30
Рубрики: Державні органи--Структурні підрозділи


Знайти схожі

4.


   
    Імітатори запаху наркотичних засобів для дресирування службових собак: склад, принцип дії та правова основа використання [Текст] / Л. В. та ін. Соколенко // Наука та інновації : науково-практичний журнал. - 2020. - N 5. - С. 77-85 : табл. - Біблиогр. в кінці ст.
Рубрики: Кінологічні школи--службові собаки--наркотичні засоби--кінологічні підрозділи
Анотація: Визначено суміші, які є перспективними для впровадження у виробництво та подальшого використання під час навчально-тренувальної діяльності кінологічних підрозділів.


Дод.точки доступу:
Соколенко, Л. В. та ін.
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

5.


    Капустник, Володимир.
    Завдання оперативних підрозділів Національної поліції під час проведення оперативно-розшукових заходів відомчого санкціонування [Текст] / Володимир Капустник, Микола Стащак // Підприємництво, господарство і право. - 2020. - № 9. - С. 209-213. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Національна поліція України--Оперативні підрозділи--Діяльність
Анотація: Метою статті є визначення завдань, які поставлені перед оперативними підрозділами Національної поліції України і які вирішуються під час застосування оперативно-розшукових заходів відомчого санкціонування, а також встановити відмінності між нормативно-закріпленими завданнями та тими, які фактично виконуються в процесі проведення таких заходів. Встановлено, що кожен з оперативно-розшукових заходів, які проводяться за рішенням керівника відповідного оперативного підрозділу або його заступника, спрямований на виконання притаманних виключно для нього завдань, які не завжди відповідають нормативно-закріпленим для них завданням. Визначено перелік завдань, які вирішуються під час застосування оперативно-розшукових заходів відомчого санкціонування.


Дод.точки доступу:
Стащак, Микола

Знайти схожі

6.


    Калатур, Максим.
    Сутність і напрями вдосконалення адміністративно-правового статусу слідчих органів в Україні [Текст] / Максим Калатур // Підприємництво, господарство і право. - 2019. - № 3. - С. 148-152. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Правоохоронні органи--Слідчі підрозділи--Адміністративно-правовий статус
Кл.слова (ненормовані):
органи досудового розслідування -- повноваження -- компетенція
Анотація: У статті проаналізовано та узагальнено теоретико-правові підходи до розуміння сутності понять правового статусу та адміністративно-правового статусу. Запропоновано авторське визначення поняття адміністративно-правового статусу слідчих органів. Проаналізовано нормативно-правову базу, яка регламентує адміністративно-правовий статус слідчих органів в Україні. Обґрунтовано, що адміністративно-правовий статус слідчих органів в Україні є недосконалим, визначені основні аспекти його вдосконалення.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

7.


    Мілевський, Андрій.
    Характеристика принципів адміністративних послуг, що надаються підрозділами Міністерства юстиції України [Текст] / Андрій Мілевський // Підприємництво, господарство і право. - 2019. - № 6. - С. 173-177. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Міністерство юстиції України--Регіональні підрозділи--Адміністративні послуги
Кл.слова (ненормовані):
послуга -- адміністративна послуга -- принципи -- адміністративні послуги
Анотація: Наукова стаття присвячена висвітленню принципів адміністративних послуг, що надаються підрозділами Міністерства юстиції України. Розглядається зміст принципів, таких як законність; оперативність і своєчасність; загальнодоступність правової та іншої необхідної інформації; неупередженість і справедливість; юридична відповідальність адміністративних органів і їх посадових осіб; юридична визначеність; зведення до раціонального мінімуму кількості документів і процедурних дій, що вимагаються для надання адміністративних послуг; постійний моніторинг якості надання публічних послуг.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

8.


    Шевчук, Генадій.
    Правовий статус Управління з питань запобігання корупції та проведення люстрації в структурі МВС України [Текст] / Генадій Шевчук // Підприємництво, господарство і право. - 2019. - № 8. - С. 119-123. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Міністерство внутрішніх справ України--Структурні підрозділи--Управління з питань запобігання корупції та проведення люстрації--Правовий статус
Кл.слова (ненормовані):
правовий статус -- корупція -- діяльність
Анотація: У статті досліджено правовий статус Управління запобігання корупції та люстрації в структурі Національної поліції України. Встановлено, що зазначений орган є самостійним та функціонально незалежним структурним підрозділом у державному органі, який несе відповідальність виключно за впровадження та реалізацію заходів щодо виявлення корупційних правопорушень та правопорушень, пов'язаних з корупцією, і запобігання їм. Визначено, що основу правового статусу Управління становлять завдання та функції. Основними завданнями Управління є: підготовка, забезпечення та контроль за виконанням заходів з попередження та виявлення корупції в Національній поліції України; надання методичної та консультативної допомоги з дотримання антикорупційного законодавства в Національній поліції України; участь в інформаційному та дослідницькому забезпеченні заходів щодо попередження та виявлення корупції в Національній поліції України, а також міжнародної співпраці у цій сфері; проведення організаційної та роз’яснювальної роботи щодо запобігання, виявлення та протидії корупції в Національній поліції України тощо. Визначено, що з метою належного функціонування вказаного підрозділ, доцільним було б затвердження на законодавчому рівні принципів діяльності Управління, до яких можна віднести такі спеціальні принципи, як: принцип прозорості діяльності Управління, забезпечення довіри до поліції, дотримання антикорупційного законодавства, формування ідеології служби в поліції, пріоритет антикорупційної політики тощо.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

9.


    Романчук, Роман.
    Спеціалізація прокурорів: організаційні аспекти ефективного запровадження на прикладі ювенальної юстиції / Роман Романчук // Вісник прокуратури. - 2018. - № 2. - С. 22-24
Рубрики: Прокуратура--Підрозділи--Ювенальна юстиція
Анотація: Начальник управління ювенальної юстиції Генеральної прокуратури України про діяльність підрозділів в прокуратурах обласного рівня та Генеральній прокуратурі України ювенальних прокурорів щодо організації роботи з питань захисту прав і свобод дітей.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

10.


    Білецький, Вячеслав.
    Взаємодія оперативних підрозділів Державної прикордонної служби України з оперативними підрозділами інших органів на території проведення Операції об’єднаних сил [Текст] / Вячеслав Білецький // Підприємництво, господарство і право. - 2018. - № 10. - С. 122-126. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Державна прикордонна служба--Оперативні підрозділи--Діяльність
Анотація: У статті досліджені особливості взаємодії оперативних підрозділів Державної прикордонної служби України з оперативними підрозділами інших суб’єктів взаємодії, які виконують завдання на території проведення операції Об’єднаних сил. Визначено, що взаємодія оперативних підрозділів здійснюється за напрямами, які зумовлені конкретними завданнями цих підрозділів, та є їх обов’язком.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

 1-10    11-20   21-30   31-40   41-50   51-54 
 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)