Головна Спрощенний режим Опис
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Картотека аналітичного опису періодичних видань- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
у знайденому
 Знайдено у інших БД:Генеральний каталог ЧОУНБ (59)Буковина (5)Бібліотека М.М.Фатова (1)Бібліотека О.С.Романця (6)Шевченко Т. Г. (2)Бібліотека Я.Д.Кіршенблата (1)
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>K=Антропологія<.>
Загальна кількість знайдених документів : 194
Показані документи с 1 за 10
 1-10    11-20   21-30   31-40   41-50   51-60      
1.


    Москвяк, Н. В.
    Ретроспективний порівняльний аналіз фізичного розвитку дітей середнього шкільного віку [Текст] / Н. В. Москвяк // Довкілля та здоров'я. - 2021. - № 4. - С. 19-26. - Бібліогр.: с. 26
Рубрики: Фізіологія людини--Дослідження--Діти
   Антропологія

Кл.слова (ненормовані):
фізичний розвиток -- маса тіла -- довжина тіла -- обвід грудної клітки
Анотація: Визначені морфологічні показники школярів 12-річного віку м. Львова, встановлена різниця між антропометричними параметрами дитячої популяції з інших великих міст України, а також оцінені тенденції у змінах фізичного розвитку за багаторічний період.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДЕТПСГН (1)
Вільні: ВДЕТПСГН (1)

Знайти схожі

2.


    Коломийчук, О.
    Наратив родинного святого вечора в дитячих спогадах переселенців із Західної Бойківщини: антропологія пам'яті [Текст] / О. Коломийчук // Народна творчість та етнологія. - 2021. - N 1(січень-березень). - С. 54-68. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Спогади (іст.)--Переселенці--Західна Бойківщина
   Святий вечір--Західна Бойківщина

Кл.слова (ненормовані):
переселенці -- дитинство -- наратив -- пам'ять -- традиція -- святий вечір -- Західна Бойківщина
Анотація: У статті проаналізовано наративи українців, примусово переселених із території Західної Бойківщини в рамках операції «Вісла» в 1947 році, які стосуються родинних традицій у відзначенні святого вечора в рідних для них місцевостях. дослідженнями було охоплено північні та північно-західні воєводства сучасної Республіки Польща, де й осіли українці-переселенці Західної Бойківщини, а саме: Західнопоморське (м. Білий Бір, сс. Каліска, Димінек (щецинецький повіт), м. Кошалін (Кошалінський повіт)) та Вармінсько-Мазурське (м. Ґурово-Ілавецьке, м. Пенєнжно (Браневський повіт), с. Шимбори (ґміна Ґодково, Ельблонґський повіт)) воєводства. Усі інформатори - жінки, що народилися між 1925 та 1937 роками. Їхні наративи стосуються часу, коли респонденти були переважно дітьми, рідше - підлітками, тому інформацію про обрядові традиції святого вечора у своїх родинах черпають передусім із дитячих спогадів. Варто додати, що на сучасному етапі безпосередні свідки примусового переселення досить дисперсно проживають у польському етнокультурному середовищі, по суті, не створюючи окремих спільнот пам'яті вихідців із субрегіону Західної Бойківщини.
На основі методологічної перспективи, що розглядає пам'ять як інструмент пізнання (К. Каньовська), у статті досліджуються структура та семантичні особливості тексту наративів, встановлюється взаємозв'язок змісту спогадів із механізмом їх пригадування.
Аналізовані фрагменти текстів із наративів переміщених осіб дають уявлення про способи та механізми реконструкції родинних обрядових традицій на святвечір у пам'яті їхніх авторів. Установлено, що такі звичаєво-обрядові дії, як розстеляння соломи на долівці, пошук у ній горіхів, обрядове годування худоби, спільне внесення обрядових атрибутів до хати, ритуал-діалог чоловічої частини родини з жіночою, фактично маркують святково-обрядовий простір святого вечора в пам'яті дитинства переселенців, яка водночас є частиною так званої колективної пам'яті родини. При цьому одним зі стрижнів процесу пригадування в дорослому віці є, власне, родинна традиція, що в умовах чужого мовно-культурного середовища є певним каталізатором збереження власного етнічного "я". Однак в умовах достатньої розпорошеності переселенців із Західної Бойківщини на рівні родин, високого ступеня однорідності польського етнокультурного середовища, а також у зв'язку з відходом старшого покоління (батьків оповідачів), яке виступало, так би мовити, «ретранслятором» автентичної обрядової культури, процес міжпоколінної трансмісії порушений. Загалом, як переконують наративи наших оповідачів, багаті родинні традиції у відзначенні святого вечора залишаються лише певним «спогадом у мені» безпосередніх свідків операції "Вісла" й фактично мало впливають на формування звичаєво-обрядової картини світу наступних поколінь переселенців.


Знайти схожі

3.


    Хамітов, Назіп Віленович.
    Філософська антропологія: світовий та вітчизняний контексти [Текст] / Назіп Віленович Хамітов // Вісник Національної академії наук України. - 2021. - № 5. - С. 81-94. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Філософська антропологія--Екзистенціальні проблеми
Кл.слова (ненормовані):
філософська антропологія -- буття людини -- світогляд -- особистість -- есенціалізм -- екзистенціалізм -- персоналізм -- світоглядно-антропологічна школа -- метаантропологія -- метаантропологічний потенціалізм -- гуманізм -- людяність -- людиноцентризм
Анотація: У статті розглянуто розвиток такої філософської науки, як філософська антропологія (філософія людини), що вивчає складність і суперечливість людського буття, колізії сутності й існування людини, таїну людської природи. Проаналізовано відомі у світі концепції філософської антропології. Досліджено суперечність есенціального й екзистенціального розуміння людини та її розв’язання у вітчизняній філософській антропології, зокрема у Київській світоглядно-антропологічній школі, традиції якої продовжуються у проєкті філософської антропології як метаантропології - філософії розвитку людини в екзистенціальних вимірах буття. Доведено персоналістичний характер класичної та сучасної вітчизняної філософії людини, поставлено проблему практичного повороту у філософській антропології та різноманітність її проявів у культурі.


Знайти схожі

4.


    Жадько, Віктор.
    Антропологія української культури: витоки, проблеми, людиноцентризм [Текст] : [рецензія] / Віктор Жадько // Культура і життя. - 2021. - 14-28 трав. (№ 9-10). - С. 2, 3
Рец. на моногр. : Антропологічний код української культури і цивілізації : [монографія : у 2 кн.] / О. О. Рафальський [та ін.] ; Нац. акад. наук України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. - Київ : ІПІЕНД ім. І. Ф. Кураса, 2020.

Рубрики: Українська культура--Антропологія--Рецензія на монографію
Анотація: З'ясовуються історичні, теоретичні та методологічні основи наукового пізнання антропологічного коду української культури і цивілізації, їх самобутності і загадковості, в епіцентрі яких знаходиться людина як унікальна і найвища цінність. Розкривається його сутність як сукупність образів, засобів біологічного і соціокультурного характеру, пов'язаних з певним комплексом стереотипів свідомості окремої людини або групи людей, які виражаються в архетипах, менталітеті, інтелектуальної, моральної та матеріальної життя, в політичній і соціальній організації суспільства, його культури і цивілізації, транзитному характер і здібності успадковуватися.


Знайти схожі

5.


    Олінкевич, Володимир.
    Книга про сутність бджіл і людей [Текст] / Володимир Олінкевич // Дзвін. - 2021. - № 3. - С. 204-205
Рец. на кн. : Метерлінк Моріс. Життя бджіл : філософські есеї / пер. Маркіяна Якубяка. - Львів : Апріорі, 2019. - 240 с.

Рубрики: Бельгійська література--Проза, 21 ст.
   Бджоли--Антропологія

Анотація: "Життя бджіл" М. Метерлінка - своєрідне антропологічне спостереження за природою. Письменник проникливо спостеріг загадки, таємниці, парадокси в житті бджолиного світу, в біоценозі рослинного розмаїття і захопливо про це розповів нам, тобто людям.


Дод.точки доступу:
Метерлінк, Моріс (бельгійський письменник, видатний представник символізму в театрі, Лауреат Нобелівської премії 1911 року, писав французькою мовою, ; 1862-1949) \про твір\

Знайти схожі

6.


    Сергійчук, В. І.
    Антропологія мілітарного потенціалу українського козацтва (XVII-XVIII століть) [Текст] / В. І. Сергійчук // Народна творчість та етнологія. - 2021. - N 2(березень-квітень). - С. 26-36. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Козацтво--Історія
   Антропологія--Козацтво

Кл.слова (ненормовані):
Сосницька сотня -- Полтавський полк
Анотація: У публікації розповідається про широке використання Російською імперією збройних сил українського народу у своїх завойовницьких війнах після Переяславської ради 1654 року. Зокрема, наводяться факти вирішальної участі українського козацтва в штурмі Азова в 1696 році й Ізмаїла в 1790-му. Про те, як були задіяні в цьому процесі окремі сотні козацького війська повідомляється на прикладі участі в бойових діях кожного козака Сосницької сотні Чернігівського полку.


Знайти схожі

7.


    Мизак, Нестор (Викладач ЧНУ).
    Дослідження про антропологічний код української культури і цивілізації [Текст] / Нестор Мизак // Науковий вісник Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Історія. - 2020. - № 2 (52). - С. 153-156
Рец. на кн. : Рафальський О. Антропологічний код української культури і цивілізації : у 2 кн. / О. Рафальський, Я. Калакура, В. Коцур ; наук. ред. М. Юрій. - Київ, 2020. - 432 с., 536 с.

Рубрики: Історія України--Антропологія--Код української культури--Україна


Дод.точки доступу:
чернівецький автор, але не про Чернівці (Чернівецьку область)

Знайти схожі

8.


    Попельницька, Олена.
    Книги з бібліотеки Хв. Вовка з автографами, екслібрисами та дпрчими написами у книгозбірні Національного музею історії України [Текст] / Олена Попельницька // Вісник Книжкової палати. - 2020. - № 9. - С. 32-38. - Бібліогр.: 25 назв
Рубрики: Національний музей історії України--Бібліотека музею--Книжкові колекції
   Антропологія України--Етнографія України--Видатні науковці

Кл.слова (ненормовані):
екслібриси, автографи, бібліотека Хв. Вовка
Анотація: У бібліотеці Національного музею історії України (НМІУ) зберігаються друковані видання з книгозбірні видатного науковця Хведора Вовка. У статті розглянуті і проаналізовані власницькі автографи, дарчі написи, екслібриси й бібліотечні штампи. Аналіз репертуару книг дає змогу з'ясувати коло наукових контактів та інтересів власника.


Дод.точки доступу:
Вовк (Волков), Хведір (Федір) Кіндратович (1847-1918) \про нього\
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

9.


    Гусар, Леся.
    Біологічна концепція Чезаре Ломброзо [Текст] / Леся Гусар // Підприємництво, господарство і право. - 2020. - № 8. - С. 249-253. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Кримінологія--Кримінальна антропологія
Кл.слова (ненормовані):
природжений злочинець -- причини злочинності -- біологічні характеристики -- внутрішні та зовнішні стигми
Анотація: Із позиції сучасної науки багато положень та висновків Ч. Ломброзо, чи то кримінальна антропологія, соціологія або психологія, є дискусійними, його роботи містять досить спірні судження, часом професор судової медицини висловлює зовсім відверті расистські ідеї і відстоює шовіністські погляди. Тим не менше праці Ч. Ломброзо – це багатий матеріал, що базується на систематизації масштабної кількості даних, завдяки чому його роботи й досі актуальні.


Дод.точки доступу:
Ломброзо, Чезаре (італійський кримінолог єврейського походження ; 1835-1909) \про нього\

Знайти схожі

10.


    Долженко, Ю. В.
    Краніологія похованих у давньоруському могильнику біля с. Гущин / Ю. В. Долженко // Археологія : науковий журнал з проблем археології та давньої історії. - 2019. - № 3. - С. 98-112. - Бібліогр. в кінці ст. . - ISSN 0235-3490
Рубрики: Археологія--Епоха Київської Русі--Період феодальної роздробленості. Загальна характеристика періоду
Кл.слова (ненормовані):
краніологія -- краніоскопія -- антропологія -- Гущин -- Київська Русь -- Чернігово-Сіверщина -- дружинники
Анотація: Розглядається антропологічний склад похованих у X - XII ст. із курганного могильника в с. Гущин Чернігівського району Чернігівської обл. Автор проаналізував серію черепів із розкопок 1872 та 1983 рр. за краніометричною і краніоскопічною методиками.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

 1-10    11-20   21-30   31-40   41-50   51-60      
 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)