Головна Спрощенний режим Опис
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Картотека аналітичного опису періодичних видань- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
у знайденому
 Знайдено у інших БД:Генеральний каталог ЧОУНБ (1)
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>A=Тараненко, О. О.$<.>
Загальна кількість знайдених документів : 38
Показані документи с 1 за 20
 1-20    21-38 
1.


    Гентшель, Г.
    Мова і церква в сучасній Україні [Текст] / Г. Гентшель, О. О. Тараненко, Я. -П. Целлер // Мовознавство. - 2019. - № 6. - С. 22-55. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Мова і церква--Україна
   Мовна ситуація--Україна

Анотація: У статті розглядається такий чинник сучасної мовної ситуації в Україні, як взаємовідносини між вибором мови й узагалі мовного коду спілкування для тих чи інших груп населення і їхніми преференціями щодо належності до певної конфесії або принаймні пов'язуванням себе з відповідною конфесійною традицією та культурою, оскільки наявність неодномовної ситуації- з масовою українсько-російською двомовністю- ускладнюється в країні наявністю поліконфесійності. Комплекс проблем мовно-конфесійних взаємовідношень ускладнюється також у зв'язку з наявністю істотної варіативності в межах конфесійного стилю української мови.


Дод.точки доступу:
Тараненко, О.О.; Целлер, Я.-П.

Знайти схожі

2.


    Тараненко, О. О.
    Активізація змін у межах явища мовної варіантності в українській літературній мові новітнього періоду (кінець ХХ - початок ХХІ ст.) [Текст] / О. О. Тараненко // Мовознавство. - 2017. - № 3. - С. 17-38. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Українська літературна мова--Історія, 19-20 ст.
   Мовознавство--Українська мова

Анотація: В статті розглядаються інтенсивні зміни в межах явища варіантності в українській мові новітнього періоду - як власне варіативність мовних одиниць різних рівнів, так і варіювання найменувань за допомогою синонімів, що приводить як до розширення цього явища, так і, рідше, до його звуження. В основі цих процесів лежить складний комплекс соціолінгвістичних і прескриптивних чинників.


Знайти схожі

3.


    Тараненко, О. О.
    Активізація тенденцій до аналітизму versus до синтетизму в сучасній українській літературній мові (кінець XX -початок XXI ст.) [Текст] / О. О. Тараненко // Мовознавство. - 2016. - № 6. - С. 3-22
Рубрики: Сучасна українська літературна мова--Аналітизм--Синтетизм
Анотація: У статті аналізується явище активізації в українській літературній мові новітнього періоду тенденцій як до аналітизації, так і, навпаки, до синтетизації її структури на різних мовних рівнях. Відзначено дію таких чинників, як а) демократизація та лібералізація мовної діяльності суспільства, б) впливи мовної глобалізації, в) посилення національно-прескриптивних тенденцій у її коригуванні, г) посилення присутності "жіночого фактора" в суспільному житті.


Знайти схожі

4.


    Тараненко, О. О.
    Дієслово в контексті сучасних тенденцій до перегляду нормативних засад української літературної мови [Текст] / О. О. Тараненко // Мовознавство. - 2006. - № 2-3. - С. 55-76. - Бібліогр.: 48
Рубрики: Українська мова--Дієслова
   Мовознавство--Літературна мова--Нормативні основи

Анотація: У статті розглядаються сучасні тенденції до перегляду нормативних засад української літературної мови з метою як відновлення її питомих особливостей , так і дальшого вдосконалення її номінативних засобів.


Знайти схожі

5.


    Тараненко, О. О.
    Зміни у співвідношеннях між тенденціями до аналітизму / до синтетизму на межі ХХ-ХХІ ст. [Текст] : (українська мова на загальнослов'янському тлі) / О. О. Тараненко // Мовознавство. - 2018. - № 2. - С. 43-68. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Українська літературна мова--Аналітизм--Синтетизм, 20-21 ст.
Анотація: У статті аналізується явище активізації в українській літературній мові новітнього періоду тенденцій як до аналітизації, так і, навпаки, до синтетизації її структури на різних мовних рівнях. Відзначено при цьому дію таких чинників, як а) демократизація та лібералізація мовної діяльності суспільства, б) впливи мовної глобалізації, в) посилення прескриптивних тенденцій "національного" характеру в її коригувані, а також певною мірою г) посилення присутності "жіночого фактора" в суспільному житті.


Знайти схожі

6.


    Тараненко, О. О.
    Мова як дзеркало етнічної ментальності: так і ні [Текст] : (кілька мовних явищ) / О. О. Тараненко // Мовознавство. - 2021. - № 6. - С. 3-23. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Мова--Етнічна ментальність--Етнолінгвістика--Українські демінутиви
Анотація: У статті на загальному тлі нинішньої активізації уваги до психологічної інтерпретації різних мовних явищ, що мають рівень змісту, причому з прагненням до пов'язування їх з особливостями ментальності різних народів, наголошується на необхідності обережнішого підходу до констанції фактів прямої, безпосередньої зумовленості тих чи інших особливостей певної мови відповідними особливостями етнічної ментальності.


Знайти схожі

7.


    Тараненко, О. О.
    Нові тенденції в поширенні елементів російської мови в корпусі й текстах української літературної мови [Текст] / О. О. Тараненко // Мовознавство. - 2019. - № 2. - С. 3-32 ; Мовознавство. - 2019. - № 3. - С. 3-24. - Продовж. Поч.: № 2 (2019 р.). - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Українсько-російські мовні контакти--Мовні запозичення, 20-21 ст.
Анотація: У статті розглядаються українсько-російські мовні контакти на сучасному етапі (кінець ХХ - початок ХХІ ст.), які характеризуються певним ослабленням впливів російської мови на українську й, навпаки, посиленням впливів української мови на російську (в Україні), більшою увагою українськомовної спільноти до проблем національної самобутності української мови (з "відштовхуванням", зокрема, від російської мови). До аналізу залучено як власне запозичення з російської мови в корпусі української літературної мови, так і російськомовні текстуальні вкраплення в структурі українського мовлення, їхні семантичні, стилістичні, прагматичні функції.



Знайти схожі

8.


    Тараненко, О. О.
    Нові явища у фонетиці сучасної української мови (кінець XX - початок XXI ст.) [Текст] / О. О. Тараненко // Мовознавство. - 2016. - № 2. - С. 15-44. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська мова--Фонетика--Нові явища
Анотація: У статті розглядаються актуалізовані фонетичні процеси сегментного та акцентуаційного планів у сучасній українській мові, зумовлювані впливом таких чиннинів, як значне розширення обсягів її функціонування та масове розширення кола її носіїв (це призводить, зокрема, до її певного "забруднення"), дальша демократизація мовного узусу й мовних норм у загальному контексті демократизації суспільства (це призводить, зокрема, до посилення варіантності мовних одиниць і явищ) та посилення уваги до чистоти й узагальнення до самототожності української мови (це зумовлює активізацію вживання тих елементів фонетико-просодичного рівня української літературної мови, що виділяють її на тлі інших слов'янських мов і насамперед, зрозуміло, російської; одним з наслідків дії цього фактора є також активізація в загальноукраїнському мовному просторі фонетичних, насамперед акцентуаційних, елементів південно-західного наріччя в їх конкуренції з відповідними елементами південно-східного наріччя та "офіційної" літературної мови).


Знайти схожі

9.


    Тараненко, О. О.
    Принцип андроцентризму в системі мовних координат і сучасний гендерний рух [Текст] / О.О Тараненко // Мовознавство. - 2005. - № 1. - С. 3-25. - Бібліогр.: 77 назв
Рубрики: Гендерний рух--Мовні проблеми
   Лінгвістика--Феміністична

Кл.слова (ненормовані):
Андроценетризм, антропоцентризм -- Гендер
Анотація: У статі розглядаються дія принципу андроцентризму в мові та його неоднозначне сприйняття в сучасному суспільстві, наслідком чого стало формування наприкінці ХХ ст. у загальних рамках ідеології фемінізму феміністичної (гендерної) лінгвістики з метою усунення (ослаблення) виявів мовної дискримінації жінки.


Знайти схожі

10.


    Тараненко, О. О.
    Словники української мови в діяльності Академії наук [Текст] / О. О. Тараненко // Народна творчість та етнологія. - 2018. - N 4(липень-серпень). - С. 5-14. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лексикографія українська--Історія, 20 ст.
Анотація: У статті розглянуто розвиток української академічної лексикографії протягом останнього століття: його основні етапи, діяльність лексикографів щодо нормалізації української літературної мови, а також визначено її перспективи на найближчий період.


Знайти схожі

11.


    Тараненко, О. О.
    Тенденції до "елітаризації" як один з напрямів розвитку української літературної мови новітнього періоду (кінець ХХ - початок ХХІ ст.) [Текст] / О. О. Тараненко // Мовознавство. - 2017. - № 4. - С. 65-80. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Українська літературна мова--Історія, 20-21 ст.
Анотація: У статті в загальному комплексі сучасних процесів розбудови української літературної мови на оновлюваних нормативно-стилістичних засадах автор розглядає тенденції до її "елітаризації" - з одного боку, до формування її стильового образу в бік ніби більшої "вишуканості" (включно з "європеїзацією") і "книжності", а з другого, - в напрямі посилення її регулярності і "правильності".


Знайти схожі

12.


    Тараненко, О. О.
    Явище мовного андроцентризму і сучасний рух за гендерну рівність [Текст]. [Ч. 2] / О. О. Тараненко // Мовознавство. - 2020. - № 2. - С. 27-41. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Андроцентризм--Мовна картина світу--Гендер
Анотація: У статті розглядаються вияви андроцентризму в умовах патріархальних і постпатріархальних суспільств (до остонніх належать і народи сучасної європейської цивілізації) - як одного з орієнтирів у системі мовних координат Я - ТУТ - ТЕПЕР (поряд з антропоцентризмом, принципом "господаря", принципом соціально активної особи та ін.), який становить один з провідних принципів організації граматичного і словотвірного рівня мов з вираженою категорією роду, а також достатньо помітне явище в структуруванні лексико-семантичного й фразеолого-паремійного рівня і в побудові текстів, та його неоднозначне сприйняття в сучасному суспільстві.


Знайти схожі

13.


    Тараненко, О. О.
    Явище мовного андроцентризму і сучасний рух за гендерну рівність [Текст]. [Ч. 3] / О. О. Тараненко // Мовознавство. - 2020. - № 3. - С. 3-36. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Мовна картина світу--Андроцентризм--Гендерна рівність
Анотація: У статті розглядаються вияви андроцентризму в умовах патріархальних і постпатріархальних суспільств (до останніх належать і народи сучасної європейської цивілізації) - як одного з орієнтирів у системі мовних координат Я - ТУТ - ТЕПЕР (поряд з антропоцентризмом, принципом "господаря", принципом соціально активної особи та ін.), який становить один з провідних принципів організації граматичного і словотвірного рівня мов з вираженою категорією роду, а також достатньо помітне явище в структуруванні лексико-семантичного й фразеолого-паремійного рівня і в побудові текстів, та його неоднозначне сприйняття в сучасному суспільстві.


Знайти схожі

14.


    Тараненко, О. О.
    Явище мовного андроцетризму і сучасний рух за гендерну рівність [Текст]. [Ч. 1] / О. О. Тараненко // Мовознавство. - 2020. - № 1. - С. 20-46. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Мовна картина світу--Андроцентризм--Гендерна рівність
Анотація: У статті розглядаються вияви андроцентизму в умовах патріархальних і постпатріархальних суспільств (до останніх належать і народи сучасної європейської цивілізації) - як одного з орієнтирів у системі мовних координат Я - ТУТ - ТЕПЕР (поряд з антропоцентризмом, принципом "господаря", принципом соціально активної особи та ін.), який становить один з провідних принципів організації граматичного і словотвірного рівнів мов з вираженою категорією роду, а також достатньо помітне явище в структуруванні лексико-семантичного й фразеолого-паремійного рівнів і в побудові текстів, та його неоднозначне сприйняття в сучасному суспільстві.


Знайти схожі

15.


    Тараненко, О. О.
    Активізація тенденцій до аналітизму versus до синтетизму в сучасній українській літературній мові (кінець XX-початок XXI cт.) [Текст] / О. О. Тараненко // Мовознавство. - 2016. - № 5. - С. 3-17
Рубрики: Сучасна українська літературна мова--Аналітизм--Синтетизм
Анотація: У статті аналізується явище активізації в українській літературній мові новітнього періоду тенденцій як до аналітизації, так і, навпаки, до синтетизації її структури на різних мовних рівнях. Відзначено дію таких чинників, як а) демократизація та лібералізація мовної діяльності суспільства, б) впливи мовної глобалізації, в) посилення національно-прескриптивних тенденцій у її коригуванні, г) посилення присутності "жіночого фактора" в суспільному житті.


Знайти схожі

16.


    Тараненко, О. О.
    Загальнокультурні впливи Галичини в сьогоднішньому мовному житті України [Текст] / О. О. Тараненко // Мовознавство. - 2015. - № 2. - С. 44-53. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Мовознавство--Українська мова--Літературна
Анотація: У статті розглядається активізація впливів з боку галицького мовного середовища на українську літературну мову, насамперед у суспільно-політичній, військовій, релігійній тематичних сферах, наприкінці XX - на початку XXI ст.


Знайти схожі

17.


    Тараненко, О. О.
    Мова української західної діаспори і сучасна мовна ситуація в Україні (на загальнослов'янському тлі) [Текст] / О. О. Тараненко // Мовознавство. - 2013. - № 2-3. - С. 63-99
Рубрики: Мовна ситуація--Україна
Анотація: У мовному житті сучасної України досить помітною є присутність ознак такого явища, як мова української західної діаспори, виявляючись у впливах як на статус, так і на корпус української "материкової" мови.


Знайти схожі

18.


    Тараненко, О. О.
    На теми сучасної української ономастики [Текст] / О.О. Тараненко // Мовознавство. - 2007 . - № 1 . - С. . 6 - 22
Рубрики: Ономастика
Анотація: У статті розглядається деякі нові явища в українській ономастиці - перейменування в топоніміці і тенденції до перегляду вихідних пунктів найменування українських реалій, актуалізація етнографічної лексики.


Знайти схожі

19.


    Тараненко, О. О.
    На теми сучасного українського ономастикону: тенденції конотативних нашарувань [Текст] / О. О. Тараненко // Мовознавство. - 2010. - № 1. - С. 14-36. - Библиогр.: с. 36 (44 назви)
Рубрики: Мовознавство--Ономастика
Анотація: У статті розглядаються деякі явища в українській онімії, пов'язані з формуванням у певних груп топонімів та в певних антропонімів конотативних нашарувань, -це: а) конотативна "соціолінгвістична карта" української топонімії за рядом тематичних напрямів; б) деякі нові явища в українській антропонімії.


Знайти схожі

20.


    Тараненко, О. О.
    Словотворення української мови в аспекті її сучасних системно-нормотворчих тенденцій (кінець XX - початок XXI ст.). I [Текст] / О. О. Тараненко // Мовознавство. - 2015. - № 1. - С. 3-32. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська мова--Словотворення
Анотація: У статті розглядаються структурно-семантичні моделі словотворення сучасної української літературної мови (друга половина 80-х років XX - XXI ст.), актуалізовані внаслідок значної активізації в цей період потреб широких кіл суспільства в дальшому коригуванні (нормуванні та систематизації) різних сегментів літературної мови і, зокрема, системи словотворення.


Знайти схожі

 1-20    21-38 
 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)